SLOVANKA
Nicméně aktuální zpřísnění cenzurních pravidel je ještě dílem končící cenzurní úderky pod vedením Jourové a Bretona.
To, co začalo jako „dobrovolný kodex chování“ EU týkající se dezinformací, které ovlivňují technologické společnosti a společnosti sociálních médií, se nyní stalo závazným kodexem chování pro nejvlivnější a nejrozšířenější společnosti.
Oznámil to irský mediální regulátor, přesněji úředník jeho digitálních služeb Paul Gordon, který hovořil s novináři v Bruselu. Evropská komise potvrdila, že současný kodex bude takto „formalizován“ v lednu.
Legislativa, která by umožnila „přechod“, je kontroverzní zákon o digitálních službách (DSA), často označovaný kritiky jako „zákon EU o online cenzuře,“ jehož implementace začala letos v únoru.
„Dobrovolný“ kodex aktuálně podepsalo 44 technologických společností. Až bude v lednu 2025 povinný, bude se vztahovat na ty, které EU definuje jako obří online platformy (VLOP) s nejméně 45 miliony aktivních uživatelů měsíčně napříč komunitou 27 zemí.
Počet těchto platforem se v současnosti odhaduje na 25.
Ve své současné podobě DSA vyžaduje, aby online platformy prováděly hodnocení rizik související s „dezinformacemi“ a aby zveřejnily opatření, která přijímají ke zmírnění rizik identifikovaných v těchto hodnoceních.
Pokud se však kodex přesune z „dobrovolného“ na „povinný“, budou tyto povinnosti zahrnovat i další požadavky: demonetizaci šíření dezinformací, platformy musí akceptovat působnost skupin takzvané občanské společnosti (politické neziskovky) a ověřovatelů faktů, účinně s nimi spolupracovat zejména během voleb v boji proti dezinformacím a „posílit“ síť ověřovatelů faktů.
To se týká nejen rozšíření sítí „ověřovatelů faktů“ v členských státech EU, ale také financování těchto skupin ze strany VLOP. A to i přesto, že mnozí z nejznámějších „ověřovatelů faktů“ jsou opakovaně obviňováni z podpory cenzury místo toho, aby nestranně kontrolovali správnost obsahu.
Kodex byl poprvé představen (ve své „dobrovolné“ podobě) v roce 2022, přičemž Google, Meta a TikTok byly mezi jeho významnými signatáři. Nyní tato nová pravidla pocházejí ze „zpřísněného“ kodexu EU o dezinformacích zveřejněného v květnu 2021 na základě pokynů Komise.
„Je na signatářích, aby rozhodli, jaké závazky přijmou, a je jejich odpovědností zajistit účinnost plnění svých závazků,“ uvedla tehdy EU – to by ještě kodex „dobrovolný.“
Vypadá to, že Evropská komise nyní kodex schválí a od ledna již bude povinný. Pak budou povinně cenzurovány i další platformy a lze očekávat, že některé raději EU opustí (X, Rumble, Telegram) jako již opustily jiné země.
Be the first to comment