Eurostat se ohrazuje proti kritice ze strany české vlády
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Za daty ke zdražení plynu v Česku, zdaleka nejvyššímu v EU, si stojí, stejně jako za jejich srovnatelností napříč EU.

Eurostat se dnes ohradil proti slovům premiéra Petra Fialy. Na dotaz ČTK uvedl, že si stojí za svojí středeční zprávou, kterou ještě týž den Fiala kritizoval a označil za matoucí. Podle ní loni ve druhém pololetí plyn v ČR zdražil meziročně o 231 procent, tedy suverénně nejvíce v EU. Zato například ve zbytku Visegrádské skupiny průměrně podražil jen o 23 procent, čili zhruba desetkrát méně.

Statistický úřad EU přitom dnes upřesňuje, že sběr příslušných dat a použitá metodika odpovídají cenám, jak jsou účtovány zákazníkům. Konečné ceny, které platí zákazníci, přitom podle Eurostatu zahrnují kompenzační opatření. V posledním loňském čtvrtletí česká vláda zavedla kompenzační opatření v podobě energetického úsporného tarifu, ten se ale týkal jen cen elektřiny pro domácnosti, nikoli plynu.

Ceny plynu a elektřiny, resp. jejich nárůst, jak je zaznamenává Eurostat, v uplynulých dnech zpochybnili také klíčoví tuzemští dodavatelé energií v čele s ČEZ, nejen premiér.

Už před dnešním ohrazením se Eurostatu bylo možné si jen obtížně představit přehmat, jenž by jej dovedl k desetinásobnému nadhodnocení růstu cen v ČR v porovnání s dalšími zeměmi středoevropského regionu.

Politici by tedy měli vynechat silné výrazy typu toho, že statistici matou veřejnost. Nejprve je třeba se důkladně seznámit s použitou metodikou a tu pak případně třeba i kritizovat – ovšem již se znalostí věci. Protože pokud vrcholní politici bez hlubší znalosti věci, „střelbou od boku“, zpochybňují data státních statistických úřadů, nahlodávají tak v rámci svého politického zápasu důvěru veřejnosti ve statistické úřady, potažmo ve stát jako takový. A i v Evropskou unii. Tím posilují pozici různých dezinformátorů, kteří do budoucna mohou zpochybňovat jakákoli oficiální data s tím odkazem, že je přece zpochybňuje sám vládní establishment. Aktuální zbrklé zpochybnění statistických dat se tak brzy obrátí proti politikům samotným.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Jak si to vlastně představují? Zveřejnit něco, co se nelíbí české vládě. Ani se nezeptali Černochové nebo Cempery jestli mohou. To si dovolili hodně. Fiala přitom v Bruselu tak snaživě poslouchá. Při poslední audienci lízal boty a jedny odložené dokonce rozkousal, aby předvedl nezkaženou psí povahu. A oni takhle!

    • No já myslým, že by jim Negrině a celá pětikolka měla vyhlásit jadernou válku, to přec není možné aby je jen tak EU práskla, copak si EU neuvědomuje kdo ta minstrantka války je?

  2. Jestliže p. Fiala zpochybňuje data instituce jako Eurostat, může být zařazen mezi dezinformátory? Vždyť zpochybňuje stejně, jako jiní ( údajně) rovněž zpochybňují, ať už cokoliv, co se týká státu .

    • Fiala není ani tak desinformátor jako sprostý lhář. Taky není podstatné, jestli se u nás zdražil plyn o 231% nebo jen třeba o 200%. A jestli jsme poslední nebo předposlední. Podstatné je to, že to způsobila tato vláda. Takže nejen lhář, ale i zločinec.

  3. Pan autor střelil od boku benzin za 200 korun a miliony nezamestnanych a je v klidu.To se jaksi nekonalo ale jeho kralovsky plat se konal.A tak je to se vším.A ti kteří zazrakem zajistili plyn jsou pry k ničemu.Chtělo by to zavést tu správnou vychovu toho lepšiho světa.To by se tu vladě vládlo a komentaře by se četli jedna radost.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*