Olympionik Svoboda: Trest a jeho falešné zdůvodnění
Sdílet článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Na webu České televize, v sekci iVysílání, je k dispozici záznam rozhovoru moderátorky Terezy Kručinské s olympionikem Davidem Svobodou. Interview bylo živě v éteru ve středu 29. března a trvalo dvanáct minut.

Téma: Účast ruských a běloruských sportovců na mezinárodních soutěžích ve světle kladného doporučení MOV v této věci. D. Svoboda vystoupil v televizi jako předseda Komise sportovců Českého olympijského výboru (ČOV).

ODKAZ NA ROZHOVOR JE ZDE

Záznam jsem pozorně zhlédl. Opravdu pozorně – se sluchátky na uších, aby mi nic neuniklo. Dělal jsem si poznámky. Můj závěr: ve vyjádření D. Svobody jsem nezaznamenal nic, co by opravňovalo vzedmutí mediální štvanice, jaké jsme nyní svědky. A už vůbec nechápu, za co byl D. Svoboda vlastně potrestán, když ne za vyjádření názoru.

Ano. D. Svoboda je příslušníkem armádního sportovního klubu, trenérem, důstojníkem Armády ČR. Jenomže v televizi vystupoval primárně jako funkcionář ČOV – a odpovídal na otázky moderátorky jako funkcionář ČOV, byť některé odpovědi koncipoval v osobní rovině a předem na to upozornil.

Že by se explicitně postavil na stranu ruského agresora či vyjádřil podporu ruským zvěrstvům páchaným na Ukrajině, to jsem v pořadu nezaznamenal. Ano, nezaujal jasně proukrajinské stanovisko (jaké v této válce držím třeba já), ale řekněme neutrální. Za to má být trestán?

Podstatné je ovšem něco jiného: tragikomický aspekt tématu kolem účasti či neúčasti Rusů a Bělorusů na mezinárodních sportovních podnicích. MOV mezinárodním federacím účast doporučil (za dodržení celé řady omezujících podmínek včetně zákazu symbolů, hymen, národních barev a dalších restrikcí) účast sportovců RF a Běloruska; naproti tomu ČOV a Národní sportovní agentura (NSA) jsou proti účasti Rusů a Bělorusů na olympiádě 2024 (která zatím řešena nebyla), ale nejen to. Předseda NSA Ondřej Šebek na webu agentury 29. března uvedl:

„ … rozhodnutí MOV mě velmi zaskočilo. Postoj České republiky vůči účasti ruských a běloruských sportovců je od začátku války stejný – dokud probíhá ruská agrese, žádní sportovci zemí, které agresi vyvolaly, se nemohou účastnit vrcholných sportovních akcí, natož pak olympijských her.“

Máme tu tedy dva nesmiřitelné postoje. Vstřícný, které prezentuje MOV a jeho předseda Thomas Bach, odmítavý, který hájí ČOV a NSA. D. Svoboda se, zdá se, přiklonil k názoru MOV. Kvůli tomu má být postižen?

Zde odbočka. Už dnes existují mezinárodní organizace, které ruským a běloruským sportovcům účast na svých turnajích běžně umožňují. Například tenisové asociace WTA a ATP. Ruští a běloruští hráči jsou fyzicky přítomni a rozdíl oproti tenistům z jiných zemí spočívá v tom, že ve výsledkové listině není uváděna země jejich původu (název nebo vlajka), jak je zřejmé z obr. 1:

… obr. 1/Nepatrná část výsledkové listiny aktuálního ženského tenisového turnaje “Miami Open” kategorie WTA 1000 konaného na Floridě. Šipky ukazují na chybějící vlaječky u jmen tenistek Rodinové a Kalinské. Za normálních okolností by na prázdném místě byly symboly Ruské federace. Vlaječky tedy chybí, přesto všichni, kdo se o tenis zajímají vědí, že se jedná o ruské hráčky. Čili symboly ne, hráčky fyzicky ano. Není to tak trochu falešná hra “aby se vlk nažral …”? (Zdroj: Web asociace WTA)

Dle webu českého ministerstva obrany byl D. Svoboda za své vystoupení v České televizi postižen. V článku „Ministryně obrany Jana Černochová se sešla s pětibojařem Davidem Svobodou“ (31. 3. 2023) je uveden důvod pozvání D. Svobody na kobereček. Bylo to „kvůli nevhodným výrokům nadporučíka Svobody v ČT, které relativizovaly válku na Ukrajině a připouštěly účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži“. Dovolím si položit důraz na slovní spojení „kvůli nevhodným výrokům“. Zdůrazňuji tento „detail“ proto, že Svobodův armádní nadřízený, ředitel ASC Dukla plk. Benc, mu udělil písemnou důtku. Protože „voják má povinnost chovat se i mimo službu tak, aby neohrozil vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil“. To je samozřejmě pravda. Čím ale npor. Svoboda tuto vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil ohrozil (tedy pokud vůbec)? Tím, že se v televizním studiu vyjádřil tak, jak se vyjádřil.

Byl tedy potrestán za vyslovení názoru, ničeho jiného se v onom TV vysílání nedopustil.

Můžeme shrnout. Na ministerstvo byl předvolán kvůli nevhodným výrokům a za jejich pronesení mu byla udělena důtka. Pak ale nemůže ministryně Černochová tvrdil, že „nejde o postih za názor, ale za nedodržení toho, jak by měl profesionální voják na veřejnosti vystupovat“. Kde je tady logika? Jeho jediným vystoupením na veřejnosti (v této kauze – v televizi) bylo přece slovní vyjádření k tématu, k němuž byl na Kavčí hory jako host pozván.

Jinými slovy D. Svoboda byl postižen za vyslovení názoru. Důkaz je zřejmý. Kdyby s T. Kručinskou mluvil jinak a hovořil v souladu s „oficiální linií“, žádné kampani ani trestu by čelit nemusel.

Tak si tady nehrajme na to, že nebyl postižen postižen za názor. Byl – a pouze za názor.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

  • Vajo, je to trochu jiné. Sportovci dřou, jak NIKDO ze státních zaměstnanců. A rozumí tomu, co dělají a na co se připravují. A sportovec- sportovci rozumí, ať je odkudkoliv. Dřou všichni! A pak něčím rozhodnutím nesmí zúročit ty roky dřiny? Protože má Ruský pas? No ať si to jde někdo z těch blbů co jen melou moudra zkusit. Nedali by jediný den! Tahat politiku a válku do sportu? Něco je asi špatně.

   • Jistě, sportovci dřou, vrcholoví sportovci dřou vrcholově. Ale to není argument. Dřít se dá i tak, že vykopete jámu a pak ji zaházíte. Sport se dá dělat pro vlastní zdraví a potěšení, náklady si hradíte sám a nikdo vám jej nezakáže. Nebo se tím živíte a až na výjimky jste odkázán na podporu sponzorů a většinou i státu. No a pak se stát (nebo třeba pořadatel) rozhodne, že vás nenominuje nebo nepozve, protože jste něco řekl nebo třeba nejste očkován. Samozřejmě, že je to svinstvo. Je to pokrytectví, měli by dopředu říct, že reprezentat musí prosazovat politiku státu (ať je jakákoli), jinak má utrum. Ovšem, je to nemorální. Stát tahá politiku třeba i do školství (viz např. doc. Ševčík). Ale odvolat se není kam.

  • Jako že máte šéfa absolutního idiota a hajzla? Takového můžete mít všude, ale je-li státní, je to zaměstnanec občanů a jako takový by se jim měl odpovídat. Madame Bělochová zjevně lační po krvi, tak se vyřádila. Śkoda, že se její kořist trochu nebránila.

   • Idiota šéfa můžete mít třeba i v pekárně, ale tam není problém přejít do jiné. Když jste zaměstnancem armády, máte smůlu – ledaže změníte profesi. A že by byl státní úředník zaměstnancem občanů, to je hezká teorie, ale reálně jen pohádka.

 1. Válka na Ukrajině je hybridní válkou USA proti Rusku a jejím spouštěčem byl západoukrajinský ultranacionalismus, který se dostal k moci po protistátním převratu v roce 2014 financovaném z amerických peněz (viz přiznání bývalé náměstkyně MO USA Nulandové). Agresí není jen přímé napadené země, agresí svého druhu je i snaha dostat se se svými zbraněmi na dostřel území protivníka, agresí svého druhu je i potlačování práv národnostních menšin. V demokratické společnosti má každý právo svobodně vyslovit svůj názor na příčiny jakéhokoliv válečného konfliktu. Snaha někoho trestat, dehonestovat a ponižovat za vyslovení takového názoru je projevem totalitní zlovůle. Nazdar!

 2. T.Skoda ze RF neumi hybridni valkou donutit Mexiko aby napadlo USA.Ono to zřejme jde jenom ve fantaziich ideologů omlouvat krutou valku,zabijení a vrazdení civilistu s detmi,upirat jim existenci v ramci RF ultranacionalismu ktery uci svuj narod ze je nad narod Ukrajinsky.RF se vzdy vmesovala do zalezitostí sousednich statů pomoci patych kolon.Vy to pravo se svobodne vyjadrovat zneuzivate k obhajobě omlouvani krute dobyvacne valky ciziho uzemi ve prospech agresora ktery nas oznacil za nepritele.Zkuste totéz tam se obdivne vyjadrit o NATO a poznáte tu pravou svobodu projevu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*