Evropa dál tančí na tenkém plynovém ledě
Sdílet článek:

Po letech, kdy Evropa zalézala stále hlouběji do područí ruského plynového medvěda, se nyní snaží urychleně vycouvat zpět. Už ale hledá náruč dalších šelem v jiných částech světa.

Zraky a naděje se nyní upínají například ke Kataru. To je maličká země s obřími zásobami plynu. Ale taky je to země velmi problematická, která roky dělá věci, nad nimiž se v Evropě minimálně zvedá obočí, spíše jsou však razantně odmítány. Katar například utlačuje ženy či popravuje homosexuály. Existuje také silné podezření, že financuje radikální islámské skupiny. Většinu obyvatel Kataru tvoří přistěhovalci, kteří tam pracují ve velmi pofidérních podmínkách.

Najednou, jako by to však nevadilo. Všichni vidí jen možnost dovozu katarského plynu. Stejně tak zřejmě mávnutím kouzelného proutku zmizí odpor vůči těžbě břidlicového plynu tzv. frakováním. Jde o mimořádně neekologický způsob těžby, který byl v řadě zemí včetně té naší zakázán. Jenže nyní je krize.

Vsadím se, že už vůbec nebude nikdo řešit, že při těžbě a přepravě plynu uniká do ovzduší metan, což je mnohonásobně silnější skleníkový plyn než oxid uhličitý. Pokud bude plyn ve velkém dovážen obřími loděmi, bude samozřejmě i uhlíková stopa velmi zásadní. Najednou ale jako by to nikoho nezajímalo. Vše jde stranou.

Jde o klasickou ukázku naprosto nekoncepčního přístupu ode zdi ke zdi. Dovolím si tvrdit, že takový přístup však ještě nikdy nepřinesl nic pozitivního. Pokud se pletu, tak mne prosím opravte. Jsem ale přesvědčen, že Evropa hodlá dál tančit na velmi tenkém plynovém ledě. Ale pozor, přichází jaro a s ním i oteplení. To je přesně čas, kdy se pod nezodpovědnými led často propadne. A pod ním bývá voda velmi studená.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. sankce—Když Ázerbájdžán zaútočil na Náhorní Karabach (podporovaný Turky, vzpomínka na arménskou genocidu atd.), nebyly proti Ázerbájdžánu ani Turkům uvaleny žádné sankce.
  Rovněž žádné ropné sankce proti arabským zemím ( KDE JSOU PORUŠOVÁNA lidská práva, gayové a tak dále . A co válka v Jemenu, co podpora ze strany IS atd.). nic! ZHOLA NIC!Proč ne?
  Jsou některé morálky stejné?

 2. Evropská unie chce zřejmě zakázat veškerý dovoz uhlí z Ruska. Informovalo o tom v úterý odpoledne několik médií. Podle agentury Bloomberg je opatření přímou reakcí na údajné ruské válečné zločiny na Ukrajině…

  https://www.mmnews.de/wirtschaft/180285-eu-verbietet-kohle-importe-aus-russia

  Americký ministr zahraničí Blinken
  zopakoval nesouhlas s plynovodem mezi Ruskem a Německem. USA jsou méně přísné, pokud jde o dovoz vlastních surovin…
  https://www.handelsblatt.com/politik/international/energie-usa-steigern-oelimporte-aus-russia-kaempfen-aber-weiter-gegen -nord-stream-2/ 27039762.html

 3. Evropská unie chce zřejmě zakázat veškerý dovoz uhlí z Ruska. Informovalo o tom v úterý odpoledne několik médií. Podle agentury Bloomberg je opatření přímou reakcí na údajné ruské válečné zločiny na Ukrajině… viz zdroj
  https://www.mmnews.de/wirtschaft/180285-eu-verbietet-kohle-importe-aus-russia
  Americký ministr zahraničí Blinken
  zopakoval nesouhlas s plynovodem mezi Ruskem a Německem. USA jsou méně přísné, pokud jde o dovoz vlastních surovin… viz zdroj
  https://www.handelsblatt.com/politik/international/energie-usa-steigern-oelimporte-aus-russland-kaempfen-aber-weiter-gegen-nord-stream-2/27039762.html

 4. V konečném důsledku nikdo nevydělá na této válce více peněz než průmysl fosilních paliv?
  Válka neuvěřitelně prodražila plyn, a proto se celosvětově opět spaluje více uhlí. NEBO?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*