Evropou obchází strašidlo “krajní pravice”. U mládeže…




Sdílet článek:

KN

„Krajně pravicové strany jsou v Evropě mezi mladými voliči na vzestupu“, varuje web Politico. A to především u mladých voličů, kteří budou v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu 6. až 9. června volit poprvé. Tak se podíváme, čeho se v Politicu děsí…

V Nizozemsku vyhrála ve volbách v roce 2023 protiimigrační Strana pro svobodu Geerta Wilderse díky kampani, která spojovala dostupné bydlení s omezením imigrace, což mladé voliče zaujalo. Také v Portugalsku krajně pravicová strana Chega, což v portugalštině znamená „dost“, čerpala z frustrace mladých lidí z bytové krize a z dalších obav o kvalitu života.

Ale je tu rozdíl. Zatímco mladé ženy často hlásily podporu Zeleným a dalším levicovým stranám, mezi mladými muži se dařilo zejména stranám zaměřeným proti migraci.  Existují ale výjimky, viz například Francie nebo Itálie. V roce 2022 sice (podle Politica „krajně pravicoví“) Bratři Itálie premiérky Giorgie Meloniové získali hlasy od všech věkových kategorií, ale údaje naznačovaly, že mladí lidé dávají přednost spíše levicovým stranám.

Klasické strany mají problém – jejich voliči vymírají. Josse de Voogd, nizozemský výzkumník, který se specializoval na volební geografii: „AfD v Německu ani nemusí růst, aby se stala největší, protože socialisté a křesťanští demokraté se přirozeně zmenšují.

Takže se podívejme na konkrétní země:

Francie a LePenovská stálice

Ve Francii může (samozřejmě „krajně pravicové“) Národní sjednocení vedené 28letou vycházející hvězdou Jordanem Bardellou počítat s širokými sympatiemi mezi mladými lidmi.

V dubnovém průzkumu agentury Ifop 32 % osob ve věku 18-25 let uvedlo, že by volilo Národní sjednocení, pokud by se volby konaly následující víkend.

Přibližně 17 procent respondentů uvedlo, že by dalo hlas krajně levicovému hnutí Nepoddaná Francie, které se tak umístilo na druhém místě. Centrističtější levicové a pravicové strany, včetně Renesance prezidenta Emmanuela Macrona, zaostaly ještě více – Macronovoci by si připsali pouhých 6 procent.

Možná s tím souvisí i Bardellova silná přítomnost na TikToku: Průzkum zjistil, že asi třetina mladých lidí uvedla, že se při sledování volební kampaně spoléhá na tuto aplikaci.

To ovšem neznamená, že by se Bardella těšil všeobecné oblibě: Mladý europoslanec vyšel z průzkumu jako druhý nejoblíbenější a zároveň druhý nejneoblíbenější kandidát mezi nejmladšími francouzskými voliči.

Výsledky průzkumu se také automaticky nepromítají do volebního úspěchu, neboť výzkumníci odhadli, že k volbám nakonec přijde jen 30 procent mladých lidí.

Portugalsko: překvapení jménem Chega

Portugalská (samozřejmě opět „krajně pravicová“) strana Chega byla založena v roce 2019, ale získala v letošních březnových parlamentních volbách 18 procent hlasů.

Podle údajů z průzkumů však pro ni hlasoval každý čtvrtý volič ve věku 18 až 34 let.

Zatímco nejstarší portugalští voliči loajálně podpořili Socialistickou stranu, mladí voliči se přiklánějí spíše k „novým“ stranám – jako je Chega, ale také Liberální iniciativa nebo Zelení – než k zavedeným stranám, zjistili výzkumníci.

Strana měla širší podporu mužů, ale podle výzkumníků zaznamenala pokrok i mezi ženami.

Belgie: pravicoví Vlámové

Protiimigrační a separatistická strana Vlámský zájem (Vlaams Belang) může počítat se sympatiemi mladých voličů ve Vlámsku – konkrétně mladých mužů.

Průzkumy před červnovými regionálními, celostátními a evropskými volbami naznačují, že by strana mohla získat více než 25 % vlámských hlasů.

Pokud by však rozhodovali muži z generace Z – do 27 let -, získala by ještě více. Téměř 32 procent z nich uvedlo, že je velmi pravděpodobné, že v určitém okamžiku budou volit Vlámský zájem. Totéž uvedlo pouze devět procent žen v tomto věku.

Podobné, i když méně výrazné rozdělení zjistili výzkumníci i mezi mileniály.

„Vlámský zájem si je toho velmi dobře vědom a ve své kampani se výslovně zaměřuje na mladé ženy, aby upravil svou image,“ řekl Peter Van Aelst, profesor na Antverpské univerzitě. V kampaních strany se neobjevují „staré boxerské rukavice, ale spíše velmi ženská, jemná image“, dodal.

Německo: alternativně pro Alternativu

Studie „Mládež v Německu“ zjistila posun v oblíbenosti strany u mladých lidí ve věku 14 až 29 let v zemi. 14,5 % z nich uvedlo, že by volilo krajně pravicovou Alternativu pro Německo.

Zdaleka největší skupina – 25 procent respondentů – byla nerozhodnutá.

V roce 2022 byli pro mladé lidi stále nejoblíbenějšími stranami Zelení a liberální Svobodná demokratická strana.

Stejně jako v Belgii je zde zřetelné rozdělení podle pohlaví: Mladé ženy se přikláněly k levici, mladí muži dávali přednost pravicovým stranám – a vykazovali mnohem širší podporu Alternativě pro Německo. Ženy také častěji než muži uváděly, že jsou nerozhodnuté.

Finsko a Finové

Finští výzkumníci dospěli k podobným závěrům.  Protiimigrační pravicová (ano – tentokrát ne „krajně pravicová“!) strana Finové se ve finských parlamentních volbách v roce 2023 umístila na druhém místě s 20 procenty hlasů. Podle analýzy výsledků byla nejpopulárnější stranou ve všech věkových kategoriích kromě nejstarší.

Voliči starší 65 let zůstali většinou věrni centristickým stranám, jako jsou sociální demokraté, liberálně-konzervativní KOK a liberální Strana středu.

Strana Finů však byla favoritem v ostatních věkových kategoriích a mezi mladšími muži si vedla na míle daleko před ostatními stranami.

Podobně jako v Německu výzkumníci zaznamenali, že mladí voliči, zejména mladé ženy, mnohem více než starší voliči upřednostňovali strany jako Levicová aliance a Zelení, ale že Zelení od roku 2019 ztratili pozice.

Konzervativní noviny

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*