ŠTĚPÁN KŘEČEK
Ceny zemědělských výrobců se v říjnu meziročně snížily o 9,7 procenta. V rostlinné výrobě došlo k poklesu cen o 10,0 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin o 34,9 procenta a obilovin o 34,5 procenta. Narostly však ceny zeleniny o 7,3 procenta a ceny ovoce o 27,4 procenta. Dramatické zdražení o 41,9 procenta je pozorováno u brambor. V živočišné výrobě se ceny meziročně snížily o 9,4 procenta. Například ceny mléka klesly o 18,0 procenta a ceny drůbeže o 5,6 procenta.
V říjnu došlo k mírnému meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 0,2 procenta. Vzhledem k novým návrhům Energetického regulačního úřadu existují obavy průmyslových firem ohledně vývoje ceny elektřiny v příštím roce. Dobrou zprávou však je, že klesají ceny základních kovů o 15,6 procenta, dřeva a dřevěných výrobků o 22,9 procenta či chemických látek a přípravků o 10,6 procenta. Díky tomu mohou klesat některé nákladové položky průmyslových firem, což může částečně kompenzovat nárůst jiných nákladů.
Ceny stavebních prací v říjnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,7 procenta, což bylo způsobeno útlumem ve stavebnictví. Oživení stavební produkce čeká na výraznější snížení úrokových sazeb. Lze předpokládat, že jakmile výrazně zlevní hypotéky, tak se zvýší poptávka po nákupu nemovitostí, což povede k růstu cen na realitním trhu. Díky tomu bude moci akcelerovat nová stavební produkce.
„Nedostatečná konkurence na českém trhu však způsobuje, že pokles cen v obchodech má výrazně pozvolnější tempo“
Těžko hledat konkurenci v prostředí, které ovládá kartel nadnárodních korporací (s podporou státu).
Jistěže existuje prostor pro zlevňování. Stačí koupit shnilé obilí od Zelebubna, přimlít do toho seno a přisypat hlínu, a chleba může stát klidně o padesát halířů míň.