***
Milan Teplý, šéf Madety:
„Mám informace, že cena pšenice stoupá natolik, že velkovýrobci nebo producenti prodali úrodu 2022 už z 92 procent. Zkrátka řekli dost. Počty jsou jednoduché. Jestliže počítali s cenou na trhu kolem pěti a pěti a půl tisíce, byla šest a půl a tleskali. Jenže víte, za kolik oni to prodávají dneska? 16 až 18 tisíc za tunu. Tak to prodali dopředu. Ještě ani neoseli a už tu úrodu prodali. Do Libanonu, Polska, Maďarska… Ještě takoví ti umírněnější sedláci, věřím tomu, co mi říkají, tak ti si nechali na to, aby měli krmné směsi pro dobytek. Jináč na tom udělali obrovské peníze a dnes si tleskají. No, je to tak. Ale tím pádem je vyvezeno, a co budou dělat pekaři, na to už nikdo nekouká.“
„Víte, já tady na to nemám asi správné názory a nevím, jestli bych ty nesprávné, které mám, měl prezentovat. Co ta Evropská unie v posledních letech zařídila? Co udělala v covidu, co udělala v dalších politických věcech? Co udělali dobře, promptně, rychle?
Musím konstatovat, že téměř nic. To byla věc, která mě s tím ministrem (zemědělství) na té debatě v televizi tak vytočila, když on na všechno odpovídal, že to ještě musí prokonzultovat v EU. Co bude konzultovat? Měl by řídit. On bude konzultovat to, co bude řídit? Druhá věc je – kdo nám co dá? Němci budou mít plyn, budou mít naftu. Macron dokončí volby, samozřejmě bude mít naftu a plyn. Myslíte, že Orbán nebude mít naftu a plyn? Samozřejmě, že ano. A my se zeptáme a zkonzultujeme to. My ty zdroje odstavíme a pak budeme konzultovat.
Čili předpokládám, že v samém závěru, v rámci Visegrádských států, budeme prosit, jestli nám něco nedají. No a oni nám to s příslušnou marží prodají. Jak to jinak může být?“
„Řeknu vám příklad. My jsme před asi deseti nebo dvanácti lety byli osloveni jedním velikým průmyslníkem v oblasti potravinářství, panem Megglem. Tenkrát mu bylo kolem 75 let. Je opravdu jeden z nejlepších ve svém oboru. Sbírá ferrari, jmenuje se po něm ulice v Mnichově, atd…. A najednou si nás vybral, že spolu postavíme fabriku. A ono se to stalo. Postavili jsme ji v Plané nad Lužnicí. Dnes je mu kolem devadesáti a stavěl by ještě. A teď si vezměte, že tento člověk, když se rozpovídal, tak řekl – to vaše zemědělství vám západ závidí. Neblbněte. Ale dnes je to taky tak. Já nepoznám oves od žita, ale tu mlíkařinu dělám od roku 1972, krucinál. A teď mě řekněte, kolik oni tam (na západě) mají družstev, která by dodávala přes deset tisíc litrů mléka. A já tu mám padesátitisícové dodavatele z jednoho místa. A umí to tady. Jen prostě trpí za to, že lidé mají v podvědomí – to jsou komunistický a socialistický družstva a podobně. Co oni by za ně dali!“
„Pan ministr Nekula mluvil o kyvadle a rozhodl se, že ubere významným způsobem peníze těm velkým ve prospěch těch malých, a tím, že se to všechno zreguluje, že to není správné. Asi by bylo dobře, kdyby i těm velkým něco vzal. Oni s tím i počítali. Ale postavit to na tak výrazném přemístění finančních zdrojů do těch malých může vést k následující věci. Když budu mít dvacet hektarů, tak je nepronajmu a začnu na nich hospodařit sám. Založím sdružení s ručením omezením, požádám o dotace, které budou mnohem vyšší než výdělek za ten pronájem, vyženu tam tři kozy a dvě ovce. A můžu to řídit z obýváku od fotbalu, koukat z okna, jak se to tam pase.
Čili oni přemístili peníze, a to bych podtrhl, pětadvacetkrát, od těch, kteří něco produkují, na ty neprodukční. Dvakrát to za rok zmulčuje, zbytek tam vyfotí, že tam pase domácí zvířectvo, a jeho hotovo.“
„Pan premiér říkal, že máme naftu na 90 dní. A kde? Když tady žádné úložiště nafty není. To je v Německu. Naše úložiště nafty! Teď s odstupem času zjistíte, že už říkají, že máme jen na dvacet dní.
A pak jsou tady dopravní společnosti, ty mluví tak, jak jim zobák narostl, já je znám taky čtyřicet let a říkají – Milo, ty vole, vždyť mi jezdíme do Itálie pro naftu, abychom měli na autobusy. Tak jak je to tedy vlastně? Ale zase bych toho Fialu úplně tak jako nekatapultoval, víte. Protože, ať se na mě nezlobí pan ministr Kupka, ale ten je úplně bezkoncepční. Ten je zmatený jak Goro před Tokiem. Každý den vykládá něco jiného a to, co má dělat, nedělá. Oni pořád jen melou Ukrajina, Ukrajina… Je to utrpení, strašné. Ale neválčíme my, přece!“
***
Zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín:
Rusové mají v plánu třetinu Ukrajiny vyhnat, třetinu vyhladit a třetinu převychovat.
***
Čtenář glos L. R. mi napsal:
Zaregistroval nový web naší vlády www.branmecesko.cz. Měl by jít o projekt Úřadu vlády. Na tom bych neviděl ještě nic špatného. Problém vidím v obsahu. Ten varuje před šířením dezinformací, nabádá čtenáře k ověřování informacím a dokonce k hlášení závadného obsahu na Policii ČR.
O to více je zarážející, že hned první věta na titulní stránce (cituji: „Poprvé od roku 1939 jeden evropský stát napadl druhý, Evropa je svědkem bezprecedentní ruské agrese“) je hoax. Když pominu ještě dílčí invaze Hitlera v rámci II. sv. války po tomto roce, tak určitě nejde opomenout vojenskou agresi NATO v Jugoslávii z roku 1999, které se zúčastnilo 11 evropských zemí z celkových 13. A rozhodně nešlo o „humanitární bombardování“, jak tehdy prohlásil náš prezident Havel. A potom také napadnutí Kypru Tureckem v roce 1974.
Že by šlo o nevědomost, tomu nevěřím, spíš se snaží vláda manipulovat a překrucovat fakta, jak se jim zrovna hodí. Neměli by ale potom raději blokovat a cenzurovat sami sebe?
Jestli režimní zpravodaj Dorazín a autoři webu braňmečesko nemají jak svá odvážná tvrzení dokázat, jedná se z jejich vlastní definice o dezinformace a v zájmu jimi prosazovaného nejvyššího dobra by měli sami sebe bez falšné solidarity okamžitě udat.
Hlavně by si měli prohlídnout latrínu zevnutř!
Za „humanitární bombardování“ to tehdy neprohlásil Havel, ale Zeman, který s ním jako premiér souhlasil.