Ne, aby vás napadlo dnes tak frekventované slovo vydírání nebo si položit otázku, zda by to řízení bylo zahájeno, kdyby Orbán nevyhrál volby.
***
Slova energetického experta k zamyšlení:
Hovořil jsem se zástupci některých největších českých firem a průmyslových podniků a panuje mezi nimi dost silná nervozita z toho, jak naše vláda jedná nebo spíš nejedná. Jde především o netečnost ve vztahu k zabezpečení budoucnosti a určitým jistotám. Slyšíme jen o samém zvažování, čekání na analýzy, signály a prostě hlavně řeči a řeči. Rétoricky patříme k nejtvrdší linii proti Rusku za jeho agresi, jezdíme si pro potlesk do Kyjeva a na druhou stranu Rusům ochotně platíme za plyn, za který není alternativa. Už teď opět plyn zdražil o dvacet procent, přičemž Němci nám ho prodávají čtyřikrát dráž, než za něj platí Rusku. Především byznys by uvítal, kdyby vláda místo kobercového verbálního bombardování Moskvy systematicky pracovala. Proč začala naplňovat plynové zásobníky až dva měsíce od začátku války? Proč ty zásobníky nejsou státu, a dokonce ani českých firem?
***
China Global Television Network:
Čína a Irán ve středu oznámily další prohloubení spolupráce ve všech oblastech, včetně vojenské. Dohody bylo dosaženo během schůzky iránského prezidenta Ebrahima Raisiho s čínským státním tajemníkem a ministrem obrany generálem Wei Fenghim v Teheránu.
Raisi prohlásil, že Irán je proti unilateralismu, hegemonismu a vnějšímu vměšování a pevně podporuje Čínu v hájení jejích zájmů. Poděkoval též Číně za podporu a pomoc při překonávání obtíží posledních let.
***
Čína a Rakousko v pátek během telefonického rozhovoru čínského premiéra Li Keqianga a rakouského kancléře Karla Nehammera na žádost posledně jmenovaného potvrdily svůj zájem prohloubit spolupráci a rozšířit vzájemné vztahy.
Li prohlásil, že Čína je připravena posílit dialog a komunikaci s Rakouskem a prohloubit spolupráci v mnoha oblastech a zdůraznil zdravý a stabilní vývoj čínsko – rakouských vztahů.
Čínský premiér zdůraznil, že současná mezinárodní situace je složitá a nestabilní a ekonomická globalizace čelí obtížím. Čína a EU jsou vzájemní strategičtí partneři, velké světové ekonomiky a důležití obchodní partneři, kteří by měli o to více trvat na oboustranné kooperaci, posilovat komunikaci a dialog a společně tak vyslat signál, že jde o stabilní vývoj vzájemných vztahů, aktivní pokrok ve vzájemné spolupráci a zajištění bezproblémové logistiky, stabilních průmyslových a obchodních vztahů a potravinové a energetické bezpečnosti.
Kancléř Nehammer řekl, že Rakousko a Čína udržuje dlouhodobé přátelské vztahy a obě země v mnoha oblastech úspěšně spolupracují. Poznamenal, že Čína je aktivním účastníkem mezinárodních záležitostí, že Rakousko si cení svého vztahu s Čínou, trvá na politice jedné Číny a přeje si prohloubení spolupráce a dalšího rakousko – čínského přátelského strategického partnerství.
Rakousko též podporuje posílení dialogu mezi EU a Čínou a zlepšení vzájemných vztahů.
Pokud premiér Fiala tvrdí, že jsme ve válce s Ruskem, může toto své tvrzení nějak prokázat? V opačném případě by se totiž mohlo jednat o dezinformaci. Diplomatické úsilí Číny by nemělo uniknout pluklovníku Koudelkovi. Již poměrně dlouho nevydal žádnou zprávu o nebezpečí čínských špiónů.