Glosa MM: Starejme se o vlastní lidi, jinak nám lidé dají přes hubu
Sdílet článek:

„Starejme se o vlastní lidi, jinak nám lidé dají přes hubu,“ pronesl v Otázkách Václava Moravce Milan Teplý, generální ředitel firmy Madeta. A pokračoval: „Já dělám 46 let mlékařinu a nenechám se opít rohlíkem a nějakejma slibama. Vláda zatím neudělala nic. Já vám to řeknu tak, aby to lidi dobře chápali. Já jsem vloni zaplatit za plyn a elektriku 17 milionů. Letos v lednu jsem zaplatil 52 milionů. Jak to mám schovat do marží? Teď ještě přijde cena nafty. Já tady varuju, že je to před pádem. A to jsem sem nejel proto, abych tady šil do člena vlády, do slušného člena vlády. Ale já mu tady vůbec nezávidím jeho situaci. Já bych teď panu ministrovi přál, aby našel odvahu a aby bouchl do stolu, že se musí zanechat politiky a musí se zajistit občané. Když zavoláte v halách státních hmotných rezerv, tak se ozve ozvěna. Možná má pan ministr lepší informace, ale nemá smysl říkat, že ta situace je dobrá, když dobrá vůbec není.“


Ministr zemědělství Nekula v témže pořadu zdůraznil, že „postup České republiky musí být v koordinaci se zbytkem EU.
Premiér Petr Fiala ve stejném pořadu předpokládal, že se bude Česko s dopady války vyrovnávat i příští rok. (Svatá prostoto!)

***

Premiér Fiala prohlásil, že kvůli kulturní a jazykové blízkosti jsou Polsko a Česko cílovou destinací ukrajinských běženců – na rozdíl od Maďarska nebo Slovenska. Jasně, slovenština je, jak se zdá, podle něj jen maďarský dialekt a kulturně jsou jin Slováci už úplně cizí.

***

Za vším hledej peníze aneb, jak jsem už několikrát psal, USA na proxyválce na Ukrajině vydělají, Evropa zchudne: Spojené státy v zájmu dosažení evropské energetické nezávislosti na Rusku dodají do Evropy 15 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu do konce letošního roku. Oznámili to v pátek ve společném prohlášení americký prezident Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Cílem pro následující roky bude podle nich posílat přes Atlantik přibližně 50 miliard kubíků ročně, a to nejpozději do roku 2030.

***

Strategií Spojených států není změna režimu v Rusku ani jinde na světě, řekl v neděli při návštěvě Izraele americký ministr zahraničí Antony Blinken. Americký prezident Joe Biden v sobotu prohlásil, že ruská hlava státu Vladimir Putin nemůže zůstat u moci, připomíná agentura Reuters.

***

Jiří Vacek v páteční diskusi na Seznam.cz ke zprávám z Ukrajiny: Už včera jsem se divil, kde pan redaktor bere své zprávy a jak je ověřuje. Bylo mi “vysvětleno”, že určitě miluji zprávy Moskevské pravdy. Ne, nemiluji – do včerejška jsem vlastně ani netušil, že ten plátek ještě vychází. Nicméně po přečtení dnešního souhrnu jsem se utvrdil v přesvědčení, že autor tohohle pamfletu nemá ani tušení, co bezduše opisuje. Jinak by totiž věděl, že Brovary jsou na východ od Kyjeva, nikoliv na SZ jak tvrdí, také by věděl, že Buča není v okolí Kyjeva jenom jedna, ale že jsou tam dvě a ta obsazená Ukrajinci je na jih od Žitomirské silnice a v neposlední řadě by se pozastavil nad tím, jak je možné, že Rusové, kteří podle něj byli včera obklíčeni, už dneska obklíčeni nejsou. Takže se ptám znovu, kam naši novináři dali kritické myšlení? Kam zahodili novinářskou profesionalitu, etiku a objektivitu? Nebo je snad normální, aby novinář stěhoval na mapě města, protože věří, že to tak bude vypadat lépe a že si to “tupý dav” stejně neověří?

***

Leo Švančara na facebooku:
1) Ukrajina má rozlohu 603 548 kilometrů čtverečních. Podle veřejně dostupných informací z našich médií je boji jakkoli přímo i nepřímo zasaženo asi 15% jejího území. To je tedy zhruba 90 tisíc kilometrů čtverečních válečné zóny.
2) Zbývajících 513 tisíc kilometrů čtverečních Ukrajiny je tedy územím, kde se ani nebojuje, ani nestřílí a panuje tam relativní klid. Pro představu, toto území Ukrajiny, kde se nic neděje, zaujímá rozlohu jako zhruba celá Francie!
3) Je schopen mi kdokoli vysvětlit, proč tedy obyvatelé z tak obrovského území klidu “prchají před válkou” do cizí vzdálené země, která má rozlohu 79 tisíc kilometrů čtverečních, tedy pouhých 15 procent válkou nezasažené Ukrajiny? Proč nezůstanou v jejich domově nedotčeném válkou a velkém jak Francie?

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. obyvatelé prchají, protože ta země je jaká je, a nyní to mají bez papírování a úplatků. Těm lidem se nedím tam funguje zdravý rozum, na rozdíl od členů vlády ČR.

 2. Protože Ukrajinci využili toho že na něho občas někdo vystřelí k tomu aby se dostali legálně na západ teď mají všichni víza můžu pracovat bez svolení co by víc chtěli dyť to byl její životní sen vždycky teď tady pracovali načerno teď tady budou pracovat legálně ty už se nikdy nevrátí a jestli to ten debilní Fiala nevidí tak je opravdu debilní

 3. Otázka za 5 bludišťáku je, či sem ku nám prchajú tí inteligentnejší/vzdelanejší, alebo skôr hlúpa spodina. Ja by som to tipol na a). Aj od nás utekajú skôr mozgy, než lopaty. Takže potiaľ dobre…

 4. Pan ministr má pravdu. Je třeba koordinace z celou EU. Např. v Německu jsou již prázdné regály.

 5. Dozor nad válečnými zločiny spáchanými v ČR budou vykonávat vrchní státní zastupitelství
  28.3.2022 6:30
  Ministerstvo spravedlnosti rozšiřuje působnost vrchních státních zastupitelství. Nově budou oba úřady vykonávat dozor nad zákonností vyšetřování osob, které spáchají válečné trestné zločiny a zločiny proti míru. Vyplývá to z novely vyhlášky, kterou ministerstvo předkládá. Důvodem je „potřeba praxe – reakce na dění na Ukrajině“.

  • …až budou volby, doufám, že tam bude i někdo z Ukrajiny u nás jako kandidát do voleb a bude mít můj hlas–když výměna, , tak výměna se vším všudy! Můj hlas bude mít! Chtějí jenom měnit nás..nee ))) …!

 6. Už je to tady proč by měli zasraný Ukrajinci spát v tělocvičnách postavíme jim domky už na tohle přišli za 300 000 budu mít domky Samozřejmě že v nich nebudu nic platit a co naši bezdomovci kteří musí v zimě chrápat na nějakým potrubí tepelným aby se aspoň trochu zahráli že nemysly na ně takhle kolik let už tady máme tyhle bezdomovce který chrápou zimě po ulicích a nikdo jim nepomůže ale Ukrajincům se budou stavět domky no jdete už do prdele vy Fialov ti zasraný

 7. Kooridinovat činnost ČR z EU se současnému loutkovému,dálkově řizenému divadélku vcelku úspěšně daří.
  Skokové zdražování,dojemná pééče o vyzbrojování hrdlořezů ,neštítících se zneužít své spoluobčany pro slastný pocit kata vraždícího z vůle krále vlastní dítě.
  Buzerace,šikana mediální lynč lidí mající svůj názor řízený dráby a katy lidí z časů do kterých se lila bolševici tolik snaží navrátit,
  Hlupáci netuší že už dnes jsou předhozeny k rozsápání svými dnešními příznivci
  a obdivovateli.

 8. Válkou nezasažení ukrajinci se s těmi válkou zasaženými moc nepárají. Chovají se tržně, stejně jako naši pumpaři. Ceny nájmů vyletěly prudce nahoru. Ukrajinští pohraničníci zvýšili úplatkovou taxu pro prchající krajany. Žádná solidarita se nekoná. Komu dojdou peníze na nájem v západní Ukrajině, jede dál na západ, kde má vše zdarma a na ukrajinské poměry velmi pěkné kapesné za nic. Ono je to vlastně velmi pěkné kapesné i na české poměry. Co na nápad Ivana Bartoše asi řeknou pracující mileniálové, kteří bydlí v nájmech. Sami se na hypotéku nezmůžou a partaj kterou volili, chce stavět pro uprchlíky startovací byty. To je v podstatě defraudace veřejných peněz.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*