Poradce předsedy vlády Štěpán Křeček:
„Vysoká inflace je způsobena tím, že toho nakupujeme příliš, máme velkou spotřebu. Jak se snižují reálné příjmy, začínáme šetřit. Vidíme to i na tržbách obchodníků. S tím, jak se bude poptávka utlumovat, tak můžeme skončit v recesi. Ta však přinese to, že se inflace zkrátí a my budeme moci najet na standardní dvouprocentní růst cen.“
Zdá se, že nikdy neslyšel o stagflaci nebo slumpflaci.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje od mezinárodních dárců dalších 38 miliard dolarů (961 miliard Kč). Ukrajině mají příští rok pomoct vyrovnat odhadovaný rozpočtový deficit. Zelenskyj to řekl v on-line projevu k fóru, které se sešlo na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) ve Washingtonu.
Neměl by se Fiala také ozvat a chtít peníze na vyrovnání rozpočtu, když jsme též ve válce za svobodu, nezávislost a demokracii?
České novináře nelze nemilovat (začátek zprávy na seznamnovinky,cz):
Zprávy z bojiště: Rusko staví na severní frontě „Maginotovu linii“.
Invazní jednotky v Luhanské oblasti kladou tisíce „dračích zubů“ a hloubí dlouhé kilometry příkopů a zákopů. Na jihu zase horečně staví nové mosty.
Rusko i v posledních dvou dnech stále pokračuje v leteckých a raketových útocích na cíle v týlu Ukrajiny. Jejich intenzita po vypjatém prvním dni útoků 10. října citelně poklesla.
Už v úterý bylo vystřeleno místo více než 80 střel s plochou dráhou letu pouze 28. V tuto chvíli si netroufáme spekulovat, zda je to způsobeno nedostatkem střel v ruském arzenálu. Dobré odhady toho, kolik jich Rusko má k dispozici, veřejně k dispozici nejsou.
Údery sice způsobily značné škody (například opravy elektrické sítě budou trvat údajně týdny), ale stále platí, že zásadně neovlivnily schopnost Ukrajiny vést válku. Podle některých analytiků ovšem údery na jistou dobu mohly zpomalit ukrajinské vedení války.
Nebyly totiž vedeny pouze proti městům či elektrárnám, ale také vojenským cílům, jakou jsou například velitelská stanoviště. Ukrajinská armáda tak údajně (oficiálně to pochopitelně nepotvrdila) některá svá stanoviště přesouvala na nová místa, a tak se o něco méně bojovalo.
Pavel Páral v Reflexu:
Vláda Bohuslava Sobotky nejen že zrušila penzijní fondy, ale také automatické posouvání důchodového věku. A navíc znovu povolila valorizovat penze nad zákonný rámec a začala zotavující se veřejné finance zase pěkně ruinovat. Babiš pak jen zařadil dvojku. Aby se to nepletlo, tak v Sobotkově vládě seděl v křesle ministra zemědělství jistý nadějný lidovecký politik Marian Jurečka a pro to všechno zvedal ručičku ve vládě i ve sněmovně.
MACEK Miroslav
Je otázka, jak dlouho bude ještě svět (kromě Bidenovy administrativy) bavit dívat se na věčně nataženou panovačnou Zelenského ruku. Elon Musk tu ruku v nouzi podal, aniž žadatele dobře znal, a nyní zjišťuje, co to obnáší…
Práci toho „zprávaře z bojiště“ na Novinkách celkem pečlivě pozoruji. Na první pohled sice propagandistická hlásná trouba, ale občas ho podezřívám, že se nám pod rouškou propagandy snaží přinést i některé objektivní informace :-))