LIBOR ČÍHAL
Z dlouhého úvodníku v čínském oficiálním Global Times ani náznakem není patrné, zdali se americkému ministrovi Blinkenovi podařilo zastrašit čínské lídry a vynutit si nějaké obstavení obchodu s Ruskem. Pravděpodobně to neví ani samotný Blinken, v opačném případě by to okamžitě vyslepičil televizním kanálům. Vstřícnost čínské strany, která vyvolává v Rusku běsy, může symbolizovat gesto přijetí amerického vyděrače čínským polobohem prezidentem. V dlouhém úvodníku v Global Times jsou sumarizovány krásné ideje vzájemné spolupráce obou stran, téměř žádná hrozba, což by mohlo naznačovat čínskou permisivitu americkému vydírání. Zdánlivě okrajový fakt by mohl dešifrovat Blinkenovy možnosti v Pekingu – v Kazachstánu se v pátek sešel Šojgu s čínským ministrem obrany Dong Junem a ministři potvrdili posílení strategického partnerství v obranném sektoru.
Krátce před Blinkenovou návštěvou komentátor v Responsible Statement napsal, že Blinkenova návštěva nepřináší žádnou novou pozitivní iniciativu, jak americká, tak čínská strana si přejí uchovat zdání, že se pořád jedná a postupuje vpřed, ale bez ambic skutečného pokroku. Jde o to zamaskovat nezvladatelné síly táhnoucí obě velmoci do nevyhnutelné konfrontace. Fikce stability mezi Čínou a USA, než trvalý fundament vzájemné koexistence.
Pokud nevyloučíme možnost, že komentáře pod úvodníkem čínských novin jsou orchestrovány někým systémově vznešenějším, pak se nesou v úplně podobném duchu jako komentář v Responsible Statement: „K žádnému pokroku ve vztazích nedošlo. Čína zažila už řadu jednání, ale vždycky ji USA nakonec podrazily. Kde je důvod takové pokory k válečnému štváči a hegemonskému monstru, které vždy sleduje jen své zájmy. Čína by měla proměnit své cenné papíry ve zlato a komodity a zničit americkou ekonomiku.“
Nezdá se možným, že by Čína vyšla vstříc vydírání amerického ministra, kterému zbývá pár měsíců politického života, po amerických prezidentských volbách bude Čína čelit v USA úplně jiné politické realitě. Pokud by Rusko prohrálo válku, Čína bude mít proti sobě konsolidovaný západní svět a nutně se octne na dlouho dobu v izolaci a vydírána politicky i ekonomicky USA a jejími satelity. Tato perspektiva je pro Čínu absolutně nepřijatelná, na dlouhé období by to zablokovalo čínský ekonomický a civilizační rozvoj. Čína se může rozvíjet jen ve spravedlivějším světě bez dominance amerických zájmů, k reformování USA dominovaného mezinárodního systému nutně potřebuje mocného spojence Rusko. Severní spojenec je dnes pro Čínu nepostradatelný, jinak existuje reálné nebezpečí, že západní perverze pohltí i Čínu.
Čína může dnes vyžadovat od ruské strany ubezpečení ještě větší loajality ve vzájemných vztazích. V případě Trumpova vítězství, kdy se očekává menší nebo žádná americká pomoc Ukrajině, by Rusko nemuselo dávat čínsko-ruským vztahům takovou prioritu a už vůbec ne v případě nějakého rusko-amerického dorozumění.
Stupňování amerických sankcí proti firmám obchodujícím s Ruskem v posledních měsících nějaký efekt přineslo. Velmi citlivým indikátorem rusko-čínských vztahů je byznys a obchodníci, v Komersantu se píše, že ruský byznys očekává zhoršení obchodních vztahů s Čínou. Bílý dům dnes vede všemi prostředky válku čínskému obchodu s Ruskem a byl by zázrak kdyby se americkým šmejdům nic nepodařilo. Předseda rusko-azijského svazu průmyslu Vitalij Mankevič listu řekl, že poslední měsíce čínské banky blokují ruské platby čínským dodavatelům, důsledkem toho v březnu čínský export strojních zařízení do Ruska klesl o 15%, v dubnu to bude ještě horší. Mankevič soudí, že problémy s obchodem se budou stupňovat, říká, že podnikatelé si velmi slibují od avízované návštěvy Vladimíra Putina v Číně.
Pane Číhal to myslíte vážně, že by si Čína sedla na prdel před Yankees? Tak před sto lety možná, ale dnes je jiná doba bohužel pro amíky. Dnes kam tito šašci přijedou tak jsou jen trapní a pro smích. Tedy krom evropi, ti se ještě z toho smradu v rektálu neprobrali a než se tak stane může být pozdě.