Doba není normální, je nad síly jednotlivce
Sdílet článek:

Na úvod svého článku si dovolím kvůli dějové návaznosti něco připomenout. Pár dní po parlamentních volbách, i když Strana soukromníků České republiky neuspěla, jsem napsal: „Kromě našeho výsledku parlamentní volby nemohli dopadnut lépe. ANO v opozici, KSČM a ČSSD mimo parlament, Piráti zásadně oslabeni.“ Tento názor je u mne platný stále a pevně.

Také jsem ale po volbách napsal: „Nová vláda přebírá stát ve velmi špatném stavu jak ekonomickém, tak kvůli rozdělené společnosti.“ A dodal jsem, že pokud nová „pravicová“ vláda situaci nezvládne, už v létě 2022 mohou propuknout velké sociální nepokoje kvůli nezvládnuté drahotě. O všem rozhodne peněženka! A ještě jsem dodal, že pokud vláda neuspěje, příští volby, ať už řádné nebo předčasné, vyhraje s velkou převahou ANO a pravice bude na mnoho let v opozici. Všimněte si, jak je ANO personálně i rétoricky sešikované a hlavní řečníci Babiš, Schillerová, Havlíček, Vondráček a další, mají na všechno řešení a v podtextu říkají, budete na nás ještě vzpomínat.Jaká je tedy situace ve společnosti pět měsíců po volbách? Přes veškerou snahu vláda Petra Fialy nenabídla občanům zatím nic, čemu by mohli uvěřit, že jim pomůže přežít prohlubující se krizi, navíc umocněnou válkou na Ukrajině. Nabídku ministra práce a sociálních věcí na řešení hrůzy v cenách elektřiny a plynu nelze nazvat ani směšnou. Je tragická. Vymyslel systém, do kterého se přihlásilo cca 25 000 občanů. Kolik lidí má zásadní problém s cenou tak pro život zásadních komodit? Dva miliony, tři miliony, více? Nevím. Ale vím, že je založeno na veliký průser.

Do toho se prudce zvyšují ceny potravin, služeb a všeho, o co zavadíte. Po propuknutí války na Ukrajině se ceny nafty a benzínu utrhly ze řetězu. Polák, Maďar i Rumun atd. reagoval okamžitě, ceny zastropoval nebo řešil podobně, aby občané a firmy jejich zemí nešli úplně na hubu. Naše vláda tuto středu zrušila přimíchávání Babišova extraktu do nafty (asi 2 Kč/1 litr), pro firmy zrušila silniční daň do 12 t tonáže a pošle kontrolní orgány na benzinky. Navíc „odborníci“ na ministerstvu financí si v kanceláři neuvědomili, že „Babišova řepka“ se seje už na podzim. Takže celá republika bude i letos žlutá.

Je navíc otázkou, kam zemědělci svou sklizeň prodají. Německo i Polsko řepku kupují, ale určitě využijí situaci a sníží cenu. Anebo ji vykoupí Babiš, ale také sníží cenu. Chod firem téměř ve všech resortech je značně narušen dvěma lety covidu 19. Covid ještě neskončil a je zde Ukrajina. Ať se zeptáte majitele nebo ředitele firmy v jakémkoliv oboru, řekne tragédie. Bojujeme o holé přežití. Prudce rostou ceny vstupů, jsou rozbité dlouhé roky budované dodavatelsko-odběratelské vztahy, chybí materiál a suroviny atd. I firmy ještě před dvěma roky zdravé krachují. A není to pro neschopnost majitelů!

Prostě doba není normální, je nad síly jednotlivce. Jsem pravicový konzervativec, ale teď říkám. V této mimořádně těžké době z výše uvedených důvodů je nutné, aby vláda zasáhla, než bude pozdě. Nemůže být jediným kritériem vlády České republiky, že sníží schodek rozpočtu o cca 100 miliard oproti Babišovi a ostatní ať zdechnou. Zodpovědná vláda musí nastalou situaci vyhodnotit a musí určitou sumu promyšleně „pustit“ do hospodářství a k ulehčení života obyvatel. Jinak ji situace dožene a sociální nepokoje ji smetou ze scény.

V této době se ukáže, jestli je vláda schopna racionálně vyhodnotit situaci a zakročit! Kroky některých vlád v okolních státech ukazují, že jejich vlády toho schopny jsou. Vláda Petra Fialy je zatím pomalá, liknavá a podceňuje situaci. Následné dny ukáží, jestli je schopná situaci vyhodnotit správně!

Patřím mezi lidi, kteří se snaží od roku 1989 bojovat za alespoň snesitelné podmínky pro soukromé podnikání. Nelze tedy od nás očekávat, že budeme potichu hledět na to, jak zbytečně krachují firmy. A navíc ne vlastní vinou! Třicet dva let budovaný soukromnický stav je ohrožen v základech. Vyzývám tímto vládu České republiky, aby urychleně přijala potřebná opatření, než bude pozdě!

 

 

Soukromníci

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Autor se velmi mýlí. Ano, doba je nad síly většiny jednotlivců. Ale očekávat zlepšení od vlády je znakem zoufalství, zvlášť od pravicového konzervativce. „Soukromnický stav“ už je nějaká síla, tak byste měli „přijmout potřebná opatření“ bez ohledu na vládu, nebo spíš navzdory vládě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*