Radikalizace společnosti
Sdílet článek:

PAVEL ŠIK

Často slyšíme a čteme, že některé skupiny ve společnosti se “radikalizují”. Slyšíme, že je to nebezpečné, ale málokdy se důvody dle mého správně vysvětlují.

Pokud se na to podíváme z vyšší perspektivy, tak současná česká vládnoucí garnitura vznikla velmi radikálně. Základní myšlenka vzniku současné slepené vlády nehledě na levicové nebo pravicové názory vlastních voličů byl radikální narativ, že je nutné se spojit proti takřka 40 procentům voličů, kteří volili ANO a SPD.

Postoj této slepené vlády ke konfliktu na východě byl také od začátku radikální. Každý, kdo nesdílel její jednotný pohled na věc a její vládní narativ byl označen za prokremelského, což je velmi radikální. Diskuze s jinými názory byla z veřejného diskurzu vyřazena. Veškeré hlasy pro mírová jednání byly označeny za propagandu nepřítele.

Válka přinesla inflaci a nárůst chudoby a počet lidí, co postup vlády kritizovali, rostl. Situace jinde v Evropě byla podobná. Reakce této vlády na tuto kritiku byla zase radikální. Do společnosti vnesla narativ, že lidé, kteří její postup kritizují, kteří požadují mír nebo jednání, jsou pod vlivem prokremelských dezinformací nebo dokonce přímými agenty nepřítele. Tím byl odůvodněn další radikální vládní krok, snaha o omezení svobody projevu. Tento radikální krok byl nakonec uskutečněn centrálně v rámci celé Evropy, protože postup většiny podobně slepených vlád byl podobný, stejně jako jejich argumentace. Jeho důsledky zatím nelze odhadnout, jsme těsně po začátku implementace evropských směrnic. Radikálně se také přistoupí k tomu, že strany s opačnými pohledy jsou za jejich názory s pomocí médií a kampaní dehonestovány.

Tato vláda postupuje v současnosti tak radikálně, že se nechává fotit v nevkusných mikinách. Každý, kdo upozorní na to, že je to opravdu už za čárou, že je to nevkusné, že není co oslavovat a že je to vlastně strašně smutné, se označí zase radikálně za agenta nepřítele nebo za slaboduchého jedince, který je pod vlivem dezinformací.

Prakticky nás všechny, kterým to celé připadá jako špatný sen, vláda nutí volit proti ní, nehledě na pravicové nebo levicové názory. I kdyby mnozí ve standardně fungující společnosti – se standardní svobodou projevu, ve které se člověk nemusí bát říct otevřeně vlastní názor, se standardním veřejným pragmatickým nehysterickým diskurzem, připouštějícím i jiné pohledy – pravděpodobně volili jinak a podle jiných preferencí, při propagaci podobných fotek nezbývá než principiálně volit strany, které se tohohle cirkusu nezúčastňují a tohle divadlo nepodporují.

Zbytečná válka není nic tak morálně vznešeného, aby si to člověk musel hrdě dávat na prsa.

Pokud se společnost “radikalizuje”, tak to dle mého není vinou nějakých dezinformací a dezinformátorů ani tím, že by se skutečně radikalizovala. Jakkoli se mluví o tom, že stále větší část lidí chce volit tzv. “extrémistické strany”, není to dle mého z důvodu, že by se tito lidé někam posouvali. Je to spíše tím, že radikalizovaná je vládnoucí elita, která se pro ně stává nevolitelnou a jiná možnost neexistuje.

 

FB

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Radikalizace společnosti je možná nebezpečná, každopádně je potřebná. Čím víc je vláda agresivní vůči společnosti, tím víc se musí společnost radikalizovat proti vládě.

  2. co potom? no jako vždy. Přijdou nové pořádky a nové šance ,jak ovlivnit vlastní věci vlastní vůli.

  3. Na obrázku to není vidět – ale Černochová a Fiala stojí pod velkým státním znakem.
    Dve čeští lvi usilovně skládají munici, ale moravská ani slezská orlice se neúčastní.
    P.S.
    Velký státní znak je v aktuálním politickém panoptiku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*