Inflace? Ano – ale co s tím když nemám miliony na účtu?




Sdílet článek:
Inflace žere peníze – víme to všichni. Chytré rady investičních poradců, že máme cpát své úspory do investičních fondů, kupovat byty a zlaté cihly jsou ale pro většinu lidí k ničemu. Co s tím? Jsou jiné možnosti?

Reálná inflace se pohybuje hodně nad 10 procenty. Pokud bychom započítali všechny související položky i ty, které jsou mimo standardní spotřební koš (např. ceny nemovitostí), tak se určitě dostaneme o pár procentních bodů výše, než jsou oficiální statistiky. Většina lidí tudíž stojí před problémem jak zachránit peníze před znehodnocením. Nejhorší je totiž tupě koukat na to, jak si za tu samou sumu pořídíme čím dál méně věcí nebo služeb. Že to je jen pro bohaté? Vůbec ne – pojďme si dát pár tipů.

Takže otázka v nadpisu byla co s tím. Je naprosto jasné, že když inflace je vyšší než 10%, tak mít peníze na spořícím účtu s úrokem 3,5% je evidentní nesmysl. Reálně ztrácíme 6,5 % ročně. Je zde celá řada “chytrých” rad, jak máme investovat. Ale každý nemůže investovat do nemovitostí, nakupovat zlaté cihly, ne každý se vyzná v akciových trzích, fondech apod. Ne každý má na účtu miliony. Moje tipy nejsou radou jak se celoživotně zajistit na stáří, jak vydělat ranec. Jsou to takové drobné střípky co by se mohlo dělat v případě, že zrovna nejsem milionář.

Zkusme si nastínit pár nápadů, které lze pochopit i selským rozumem a kde jste sami svým pánem bez nejrůznějších investičních a finančních poradců a kde hrozí minimální riziko, že o vložené peníze přijdete.

1/ investice do kryproměn. Zkuste to – vyberte si nějakou, která vám bude sympatická třeba i jen podle názvu (Monero, Eretheum, Bitcoin) – je to úplně jedno. Tak jako tak to je trochu loterie (co není?), ale většinou neproděláte. Začněte jakoukoliv částkou, kterou můžete postrádat. Stačí klidně tisícovka. Rozhodně mi přijde smysluplnější každý měsíc nakoupit za pětikilo (cena 4 krabiček cigaret) krypto, než posílat tisícovku na spořící účet. Chápu, že 70ti letá babička tohle asi nezvládne, ale návodů jak si pořídit elektronickou peněženku je na netu celá řada a není to nic složitého. Radím vyhnout se společnostem, které inzerují, že to zařídí za vás, občas to bývá podvod.

Příklad? Eretheum – 1.4.2020 = 156 USD, 4.1.2022 – 3790 USD.

2/ Sběratelské předměty. Neříkám, že si máte z domova udělat smetiště, ale prostě si udělejte radost třeba něčím co jste měli rádi v dětství, co sbíráte nebo co se vám líbí. Může to být cokoliv. Kus porcelánu, stará hračka, hi-fi technika z 80 let, autoveterán, šperk …. prostě cokoliv, co má pro hodně lidí nostalgickou a sběratelskou hodnotu, která stále roste.

Příklad? Kočička. Rok 2010 cena cca 30,- Kč, v roce 2020 prodáno na sbazaru za 3.300,- Kč

Další příklad? Alfa Romeo. Před 3 roky se prodávala okolo 60 tis., nyní ji pod 100 tis. neseženete (zde pochopitelně záleží na stavu, motorizaci apod.)

A dáme si ještě jeden. Před 2 lety koupený receiver SONY za 35 euro (asi 940,- Kč), nyní na bazoši za 7.900 a poslední prodaný na aukru za 5.200,- (opět záleží na funkčnosti atd.)

3/ Investujte ihned do smysluplné opravy čehokoliv, co potřebujete a co má trvalejší hodnotu. Může se jednat o opravu spojky v autě, nová okna v bytě, nová karma apod. Buďte si totiž jistí, že ta samá operace, ten samý nákup bude v budoucnosti dražší. Takže když odkládám opravu střechy na domě s tím, že “to ještě vydrží”, tak Vám mohu místopřísežně slíbit, že když “to vydrží” ještě 3 roky, tak poté za tu opravu zaplatíte dvojnásobek toho, co nyní.

4/ Investice do sebe – zde se shodnu i s oficiálními autoritami. Toto sice není přímo záchrana hotových peněz, ale v budoucnu se vám to určitě vyplatí už jen z toho důvodu, že i ceny příslušných kurzů porostou. Prostě si co nejdříve zvyšte kvalifikaci v tom, co by se Vám mohlo hodit a co potřebujete (řidičák na náklaďák, jazykový kurz, zbrojní průkaz). Tím zároveň ale neříkám, aby si každý udělal svářečský kurz jen proto, že ho nic lepšího nenapadlo (i když čert ví, kdy se vám ten svářečský průkaz bude hodit 🙂

5/ Investice do umění. Opět platí to, že nepíšu pro lidi, kteří chtějí koupit nějaký zajímavý kousek z dražby v Sotheby ́s. Zajímá nás, jak něco pořídit “za pár šupů”. Tady je návratnost a riziko daleko vyšší, ale zkuste se podívat po nějakých dílech současných studentů UMPRUM, AVU apod. Jsou k mání relativně za hubičku. Ve většině případů sice koupíte dílo nějakého mazala, ale je zde slušná šance vyhrát jackpot – ale jak jsem psal, je to běh na dlouhou trať. Váš vyvolený se musí prosadit. Vedlejším efektem je to, že si do interiéru pořídíte něco, co se Vám líbí. Zkuste prolézt antikvariáty a nalézt nějaké prvotisky knih, najděte unikát na bleším trhu, kupte za pětistovku staré pendlovky – fantazii se meze nekladou.

A nezapomeňte. I malá investice se počítá! Máte další nápady? Podělte se prosím v diskuzi.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. K tomu bodu 1. dôrazne varujem všetkých začiatočníkov aby neinvestovali do všelijakých alternatívnych shit-coinov. Pokiaľ je témou článku ochrana peňazí pred infláciou, tak jedine a jednoznačne bitcoin. Všetko ostatné je extrémne rizikové.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*