JAN HRABĚ
Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců.
Návrh zákona, kterým dochází k nastavení platových základen poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta republiky, soudců a dalších vysokých funkcionářů pro příští rok, předložilo Jurečkovo ministerstvo práce a sociálních věcí. Úřad tvrdí, že k úpravě musí dojít v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil zákonný koeficient nutný pro výpočet platů.
Resort připomněl, že letos zůstaly odměny pro politiky v rámci konsolidačního balíčku na loňské úrovni, přičemž v letech 2021 a 2022 byly zcela zmrazeny. Do budoucna se počítalo s automatickým navyšováním bez politického vlivu ve vazbě na vývoj průměrné mzdy. Princip však narušilo soudní rozhodnutí.
„Jasně jsme řekli, že chceme růst platů vrcholných politiků snižovat,“ uvedl Jurečka s tím, že vláda přišla s konkrétními kroky v rámci konsolidačního balíčku přijatého loni v listopadu. „Deklarovali jsme, že platy ústavních činitelů porostou pomalejším tempem v rámci solidarity s reálně klesajícími platy v ekonomice. To se navíc stalo už v roce 2021 a 2022, kdy byly platy politiků zmrazené. Totéž platí i pro letošní rok,“ zmínil.
„Související změna ale byla ze strany soudců, kterých se také týkala, napadena. Nejdříve před obecným soudem, později před Ústavním soudem, jehož rozhodnutí nyní musíme respektovat. Proto MPSV přišlo s návrhem, bez kterého by představitelům státní moci vůbec nemohl být vypočítán plat na příští rok,“ vysvětlil vicepremiér.
Návrh je podle ministerstva přímým důsledkem nálezu Ústavního soudu z 15. května 2024, jímž soud od příštího roku zrušil zákonný koeficient nutný pro výpočet platů soudců, ale jejich prostřednictvím i představitelů státní moci a státních zástupců, z průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství vždy za předloňský rok. Podle soudu totiž letošní snížení platů soudců odporovalo ústavnímu pořádku.
„Jsme dlouhodobě toho názoru, že nikdo – tedy ani politici – by si neměl určovat vlastní plat. Proto vláda už dříve prosadila automatické určování výše platové základny. Jde o transparentní řešení, které znamená, že o platech nerozhodují politici. Nyní se ale ukázalo, že o něm de facto rozhodují soudci. Nepovažujeme to za správné. Změna, kterou nyní MPSV navrhlo, je tak nucenou úpravou, která pouze ctí, co nařídil Ústavní soud,“ dodal Jurečka.
EUROZPRAVY.CZ
A že si na to vzpomněli až po volbách …
A co, bude i náprava důchodů, když už není ta akutně hrozící fiskální krize ???
Jo, „politici by si neměli sami sobě určovat plat“.
Oni si jen určili jakým způsobem se jim bude zvyšovat, když oni zvednou platy soudcům.
darebáci
Důchodcům zvedají důchod o 2% a sami sobě o 13,5%
Zajímavé, že ústavní soud řekl, že snížení platů soudců odporovalo ústavnímu pořádku. Změnu zákona, která, stejně jako soudcům, určovala navyšování penzí v návaznosti na inflaci a kterou došlo k OKRADENÍ DŮCHODCŮ, však nevyvrátil. Inu bližší košile než kabát. SOUDCI SI SAMI ROZHODUJÍ O SVÉ VÝŠI PLATŮ A STÁT JIM DO TOHO NEMÁ CO KECAT – to je výsledek rozhodnutí tzv. „Ústavního“ soudu.