Výjimečná nebezpečnost války na Ukrajině
Sdílet článek:

Již téměř týden trvající válka na Ukrajině je nejvážnější politickou krizí ve světě od konce druhé světové války. V důsledku ruské agrese dochází k nezměrným lidským tragédiím, ke zmařeným lidským životům, k trpkým osudům statisíců uprchlíků, ke zničení celé země. Takových tragických konfliktů svět sice již zažil nemálo, ale výjimečná nebezpečnost války na Ukrajině spočívá v tom, že přibližuje možnost přímého střetu jaderných mocností – Ruska a členů NATO.

Nikdy jsme se netajili svou obavou, že nebezpečí globální konfrontace kolem Ukrajiny existovalo a existuje a varovali jsme před ním. Varovali jsme, že Ukrajina bude její největší obětí. Žádným varovným hlasům však nebylo nasloucháno. Přesto jsme ruský útok na Ukrajinu nečekali. Nebyli jsme v tom sami. Ruský útok považujeme za katastrofální chybu, jejíž následky pocítí celý svět, ale vedle Ukrajiny nejvíce Rusko samotné. To bude svou agresí poškozeno na dlouhá desetiletí. Tento osud si však zvolilo samo.

Přes mimořádné hrdinství Ukrajinců, kteří se sjednotili za svým prezidentem Zelenským v odporu proti ruské agresi, a bez ohledu na vzácnou jednotu zemí EU, NATO i většiny států světa a jejich odhodlání Ukrajině pomoci nejsou jasné cesty, jak z této tragické situace ven.

Ve hře není nic menšího než riziko použití zbraní hromadného ničení a globální katastrofa. Řešení diplomatické předpokládá oboustranné kompromisy a možnosti přijatelného východiska jak pro Ukrajinu, tak pro Rusko, a to je v tuto chvíli vysoce nepravděpodobné. Nelze si ani dobře představit, co nastane uvnitř obou zemí po ukončení bojů. Jak budou vedle sebe dále žít, jak bude po válce obnovena Ukrajina, jak bude západní svět nadále koexistovat s izolovaným Ruskem, jak se promění Evropa a okolní svět.

Nevyzpytatelné a svévolné kroky ruského prezidenta i atmosféra v jeho zemi nám naléhavě připomínají, k jakým fatálním důsledkům vede nekontrolovatelná moc, jak podstatná je politická demokracie a důsledná ochrana občanských práv, jako je svoboda slova, svoboda tisku, svoboda shromažďování, jak zásadní pro existenci zdravé společnosti je pluralita názorů a jejich otevřená veřejná diskuse.

Tragická rusko-ukrajinská válka, ještě před měsícem nepředstavitelná, obnažila absurditu priorit, jimiž jsme my i celá západní společnost v posledních letech žili. Kéž by nás válka v sousedství a pocit vlastního ohrožení probudily a začaly dávat věcem znovu jejich pravý smysl a obsah.

Václav Klaus a kolektiv IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Je tak blbý, nebo ze sebe idiota jen dělá? To vážně nechápe, kteří dobrotrusové jsou v tom zaháčkovaní?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*