Jurečka: Po revizi budou muset všichni žadatelé o dávku doložit příjem i majetek




Sdílet článek:

ET/ČTK

Všichni žadatelé a příjemci peněz od státu na bydlení, živobytí a děti budou muset po dávkové revizi od pololetí příštího roku dokládat svůj příjem i majetek. Úřad práce bude pro nárok domácnosti na podporu zohledňovat jejich nemovitosti, automobily i úspory. Chystaný majetkový test představil dnes na tiskové konferenci ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj má opatření zajistit vyšší adresnost pomoci a její vyplácení potřebným. Dosud se majetková situace hodnotila jen u lidí, kteří žádali o pomoc v hmotné nouzi. Dávková reforma má nahradit čtyři dosavadní příspěvky jedním. Návrh zákona projednává Sněmovna.

„V současné době se majetkový test provádí jen u hmotné nouze. Paradoxně testujeme lidi s nejnižšími příjmy. Netestujeme ty, kteří mají majetek a vyšší příjem… Zavádíme tuto novinku nad rámec žadatelů o pomoc v hmotné nouzi. Na západ od nás je majetkový test běžný i u příspěvku na péči a dalších záležitostí. Chceme vědět, že peníze jdou tam, kam je potřeba,“ uvedl Jurečka. Hodnocení majetkové situace všech žadatelů o novou dávku označil za „historický krok“ a posun v poskytování cílené podpory.

Po reformě by úřady práce mohly od příštího července začít vyplácet místo příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků novou dávku státní sociální pomoci. Podpora by se měla lišit pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad něj. Žadatelé by mohli mít nejvýš dvě nemovitosti. V jedné by museli bydlet. Druhou by museli do tří let prodat. Pokud by si ji ponechali, neměli by po tříleté lhůtě nárok na pomoc od státu. Úřad práce se zaměří i na auta. Vozidlo by mohl mít každý dospělý v rodině. Úspory mají být do 200 000 až 400 000 korun podle počtu členů domácnosti. Nespadá do nich ale spoření se státním příspěvkem, tedy stavební či penzijní, podotkl ministr.

Informace o bytech, domech či chatách a chalupách by úředníci měli získat z katastru nemovitostí, o autech pak z rejstříku vozidel. V bankovním kontu by podle zástupců ministerstva práce sledovali zůstatek, ne pohyb na účtu. Nutný bude souhlas žadatele.

„Vedli jsme debaty o šíři majetkového testu. Jdeme cestou základního kroku, který bude jednoduchý a nebude se moc větvit – proto bydlení, auto. Nebavíme se o tom, zda nemá člověk třeba pole, lesy, rybníky, sbírku motocyklů či zemědělské techniky,“ uvedl ministr. Dodal, že je možné v budoucnu případně pravidla upravit.

Podávat a vyřizovat by se měla jen jedna žádost. Výše dávky by se měla odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity, lidé by si mohli pobíranou částku zvednout o bonus za práci. Odstranit se mají body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku o korunu pomoc od státu ztrácí, řekl Jurečka.

Počítá s tím, že se navrhovaná pravidla můžou ve Sněmovně ještě upravit. Zákon by mohla dolní komora pak schvalovat na konci listopadu a Senát do konce ledna, míní ministr.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

    • Přece tak, že nemají majetek a budou mít plný nárok na všechny dávky jako dosud.

      Proto se přece ten majetkový test dělá. Aby normálním chudým lidem, kteří mají majetek potřebný k normálnímu životu, nemuseli dát nic. Ti to jen všechno na daních zaplatí a ještě jim zvýší daň z nemovitostí. Z normálního života se totiž stal život luxusní. Teď je normální vše prochlastat a prohrát na automatech. Pak vám stát pomůže, protože to je to, co vládnoucí strany podporují a chtějí.

  1. Tohle je taky úžasný nápad:

    “Žadatelé by mohli mít nejvýš dvě nemovitosti. V jedné by museli bydlet. Druhou by museli do tří let prodat. Pokud by si ji ponechali, neměli by po tříleté lhůtě nárok na pomoc od státu.”

    Takže bud prodáte byt, nebo prodáte chatu co ste si sami postavili a “jelikož příjem” tak vám v OBOU případech seberou VŠECKY dávky.
    Nicméně v rodině jste 4 takže nesmíte mít chatu, ale mužete mít 4 auta?!
    To musel vymyslet nesvéprávný kreténský debil!
    To není podpora, ale sprostá zlodějna a násilné vyvlastňování nemovitostí.
    A patrně naopak i skrytá podpora úkáček a cigánů (a utěrkářů)- nikde se nepíše že by se jich to mělo taky týkat ač mají největší dávky a majetky ze všech! Často mají větší podpory jak vy platy a ještě sem neviděla cigána co byl jel na úřad práce nebo na poštu pro dávky jinak jak autem….

  2. Tak to neděláte dobře, pane Jurečko. Po vašich opatřeních prudce vzroste nezaměstnanost… :-))) A nestačilo by navázat pobírání dávek na nutnost pracovat? Aneb kdo nepracuje, ať nejí! Ale to by zas byly cikorkové bouře 🙂

  3. Možná by si měli lidé pořídit sponzoring miliardářů jako různé instituty a zase by měli krásný bezstarostný život. Stačí když jeden miliardář přestane sponzorovat ty instituty a oni si okamžitě podají žádost k jinému a tradáá jedeme dál. Vyřízeno. Ten návod by jim jistě doporučil i pan neomylný. No a že je to zrovna ten miliardář co všude čmoudí z komínů? No pravě proto je třeba proti gryndýlu bojovat z institutů aby ty komíny kouřily na věčné časy. Dobrá investice pana miliardáře.

    • Díky Bohu za ty komíny, protože to, co Eurosvaz tak draze zavádí, jsou nevyzrálé technologie, které v současné podobě nepředstavují alternativu. Možná někdy budou, ale teď to nesmyslné vyhazování peněz. Bylo by spravedlivé předložit účet těm, kteří to podporují.

  4. J.K. Někdy se začít musí. Jen to někdy má každý na háku dokud dýchá. A zřejmě při množení lidstva a orání země na cympr capmr bude konečná do zdi? Eurosvaz leze na nervy právě těm rabovačům co by bez surovin byli víte kde. A dokud mají dost love na koupení každého aby jim ty komíny omlouval, tak proto možná někdy jindy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*