Opravdu musíme zvyšovat daně?
Sdílet článek:

ŠIMON MIČA

Vláda s velkými fanfárami představila svůj tzv. konsolidační balíček. Nejedná se však o nic jiného než o zvyšování daňové zátěže pro všechny.

Fialova vláda opět nepřekvapila. Neustále se ohání konzervativními hodnotami a pravicovou politikou. Svým balíčkem však opět prokázala opak. Jestli se předtím mluvilo o Babišově drahotě, tak nyní se jistě vžije označení Fialova chudoba.

Co nám tedy vládní baliček přináší? Vláda se pokusí škrtat na výdajové stránce. Konkrétně se bude jednat o seškrtání národních dotací, úspory na provoz státu, snížení objemů platů ve veřejné sféře. Chtěl bych jen podotknout, že vláda po svém nástupu zavedla tři nové ministerské posty (ministr pro legislativu, ministr pro EU, ministr pro vědu, výzkum a inovace). To samozřejmě znamená spousty dalších úředníků, asistentů atd. K čemu nám jsou? Proč je vláda nezruší, pokud chce ušetřit? Předsedkyně TOP 09 Pekarová naopak tvrdí, že tři noví ministři pomůžou prosekat „velkou právní džungli“, ve které tu všichni žijeme. Paní bohužel netuší, že k tomu je zapotřebí propouštět státní úředníky, a ne najímat další.

Na příjmové stránce chce vláda sehnat peníze samozřejmě zvyšováním všemožných daní. Konkrétně se jedná o zvýšení daně z příjmů právnických osob, zvýšení odvodů OSVČ, opětovné zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance, zvýšení daně z nemovitých věcí, růst spotřebních daní, zrušení 22 daňových výjimek, vyšší daně z příjmů fyzických osob, odvody z dohody o provedení práce. Připomínám předvolební heslo SPOLU „daně zvyšovat nebudeme.“ Je vidět, že vláda opravdu nenechala na nikom nit suchou a rozhodla se vysát peníze ze všech skupin obyvatelstva – zaměstnanci, živnostníci, firmy, majitelé nemovitostí atd. Koalice má pohodlnou většinu k prosazení tohoto dárečku pro všechny obyvatele České republiky. Přijdou snad jen nějaké kosmetické změny v návrhu, ale nějak výrazněji se to měnit nebude. Co na tom, že opozice bude obstruovat, pětikoalice tohle protlačí.

Jak říká ekonom Filip Šebesta, vláda se jen rozhodla pokračovat v rozhazovačné politice předchozí garnitury. Platí jednoduché pravidlo, že liberální stát s nízkými daněmi na příjmové stránce nejde dohromady s přebujelým sociálním státem na stránce výdajové. Vláda by tohle měla férově přiznat.

Abych ale svůj dnešní článek nezakončil pesimisticky, tak je zde světlo na konci tunelu. Vláda, která v minulosti zvyšovala daně, zpravidla skončila. Doufejme, že to tuto vládu také nemine.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*