Kdy skončí uhlí. A co ho nahradí?




Sdílet článek:

ALEXANDRA DÍTĚTOVÁ

Je velmi pravděpodobné, že mnoho českých uhelných elektráren začne mizet z trhu už dávno před rokem 2030. Napsal jeden expert. Výstavba plynových elektráren se nedá stihnout včas, napsal druhý. Co s tím?

První názor napsal v médiích hlavní ekonom ČEZ Pavel Řežábek. Argumentuje ekonomikou. „S drahou povolenkou a zlevňujícím plynem se tedy uhelné elektrárny mohou dostat na konec nákladové křivky – výroba z nich bude příliš nákladná, a budou tak zapínány jen málo. Jejich roli bude muset převzít jiný zdroj,“ tvrdí.

Opačný názor rovněž v médiích uvedl konzultant poradenské společnosti EGÚ Brno Matěj Hrubý. Jeho hlavním argumentem je čas. „Česko potřebuje nové velké (plynové) elektrárny. Takové a obdobné zprávy, že někdy okolo roku 2030 bude nutné zprovoznit nové elektrárny jako náhradu za očekávaný uhelný útlum, se stále více objevují ve veřejném prostoru. Nejde přitom jenom o náhradu za uhlí. Nové plynové elektrárny by měly sloužit jako doplněk pro jádro a obnovitelné zdroje, což bude mít pozitivní vliv na provoz elektrizační soustavy, a také pomohou s rostoucí poptávkou po elektřině. Když však zohledníme legislativní prostředí, nezbytné plnění povolovacích procesů, spory s lokální opozicí a další jiné komplikace, tak pro ilustraci jenom větrné elektrárny se v Česku staví přinejmenším osm až deset let. Je proto velmi odvážné si myslet, že postavit nové fosilní elektrárny, typicky o jednotkovém výkonu 600 až 850 MW, zvládneme rychleji. A protože to vše nebude dostupné tak rychle (navíc poroste poptávka po elektřině), budou se muset i uhelné zdroje provozovat výrazně déle, než se očekávalo,“ upozorňuje Hrubý.

Kdo z obou odborníků bude moci zhruba za sedm let vítězoslavně vykřiknout, já jsem to říkal? Pravděpodobnější je „vítězství“ Hrubého. Proč? Protože bez ohledu na cokoli jiného platí přísloví: Kde nic není, ani smrt nebere.

Pokud zkrátka nové plynové elektrárny v roce 2030 stát nebudou, stále pojedou ty uhelné. Je samozřejmě možné, že se Řežábkova prognóza vyplní a uhelné elektrárny se přestanou jejich provozovatelům ekonomicky vyplácet. Je ale nutné si uvědomit, že rozhodně nepůjde o princip trhu. Zatímco zejména rozvoj obnovitelných zdrojů je poháněn miliardami v dotacích, výroba z uhlí je naopak uměle prodražována povolenkami. Jde tedy o čistě politická rozhodnutí. Proto o tom, z čeho se bude vyrábět elektřina, rozhodnou zase opět politici.

Těžko přitom můžeme předpokládat, že by nějaký politik předstoupil před voliče a oznámil jim, že budou zavřeny uhelné elektrárny a dodávky elektřiny budou připomínat úřední hodiny, tedy budou k dispozici jen občas, podle toho, kdy bude svítit slunce, či foukat vítr.

Stačí si uvědomit, jaké bouře vyvolává plán na zavírání pošt, které většina z nás stejně využívá jen občas, a případné fronty jsou sice nepříjemné, ale dají se přežít.

Ovšem elektřinu potřebujeme všichni doslova 24/7. Celá naše společnost je na ní závislá. Všichni máme lednice, mrazáky, na elektřinu jsou semafory, lékařské přístroje, samozřejmě na ní jede průmysl a miliony dalších více či méně nezbytných věcí.

Je naprosto nepředstavitelné, že by v 21. století nějaký politik ustál rozhodnutí, že v úterý a ve čtvrtek půjde elektřina jen do 17 hodin či něco podobného.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. „Odborníci“ svázaní se státem vařící z vody politických rozhodnutí o dotacích, povolenkách a regulacích můžou jen hádat, jaká blbost úředníky a politiky napadne. To profíci sázejí jednoznačně proti státu. Tykač koupil těžební práva na uhlí v Americe a Austrálii, Křetínský je „druhým největším těžařem uhlí v Německu“. A že je nepředstavitelné, aby „nějaký politik ustál rozhodnutí, že v úterý a ve čtvrtek půjde elektřina jen do 17 hodin“? Takové rozhodnutí už dávno padlo. Jen to většina lidí ještě nepochopila.

  2. “Je naprosto nepředstavitelné, že by v 21. století nějaký politik ustál rozhodnutí, že v úterý a ve čtvrtek půjde elektřina jen do 17 hodin či něco podobného.”
    Abyste se moc nedivili – vracejí se regulační stupně.
    Prozatím jde o doporučení.

    ERÚ v souladu s energetickým zákonem [§ 17 odst. 7 písm. w)] stanovuje na období od 1. 3. 2023 do 31. 3. 2023 hodiny představující dobu špičky pro účely snížení spotřeby elektřiny podle nařízení Rady (EU) o intervenci v mimořádné situaci s cílem řešit vysoké ceny energie …
    viz
    https://www.eru.cz/hodiny-predstavujici-dobu-spicky-brezen-2023

    Na duben dobu špičky nevidím – ale to se může snadno zvrtnout.

  3. V.Je naprosto nepředstavitelne v 21 století, ze sousedni stat napadne brutalne souseda ve stylu druhe svetove valky.Od teto nepredstavitelnosti se odvijejí dalsi nepredstavitelnosti.Svet ktery jsme znali a kteři ho chteji zit jak zili 85 let v miru uz neexistuje.Existuje od ted brutalni svet pudu sebezachovy,jakkoliv se spousta lidí domniva ze jich se to netýka.Týka,a moc.Nás všech.Vitejte v nejistotě.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*