Kevin Barret: Může Robert Kennedy ml. přemoci média?
Sdílet článek:

LUBOMÍR MAN

Robert Kennedy ml. vstoupil do klání o prezidentský úřad a v rámci Demokratické strany tak vyzval na souboj současného amerického prezidenta Joe Bidena. Což současně ovšem neznamená nic jiného, než že ho čeká tvrdý střet s americkými médii. Stejný, jaký musel v roce 2016 podstoupit i Donald Trump.

Bojovat proti médiím je v politice totéž, jako hrát karty aniž máte v ruce trumfy. Všechny šance jsou proti vám. Což potvrzuje dlouhá řada příkladů, z nichž jako výjimka, potvrzující pravidlo, vystupuje jen Donald Trump, který v roce 2016 dokázal média porazit a stát se, i proti jejich vůli, americkým prezidentem. Přičemž metoda, kterou ke svému vítězství použil, byla zdánlivě jednoduchá. Spočívala v tom, že opakovaně hovořil o pobuřujících událostech, kterým média nedokázala ubrat na váze tím, že se jak je, tak i jeho, pokoušela zesměšnit. Hle, a ono to rčení, že každá reklama je dobrá, se naplnilo. Trump rozpoznal, že lidé jsou naštvaní a tedy připraveni podpořit někoho, koho současný americký establishment nenávidí. A protože měl k ruce Twitter, na kterém mohl své názory zveřejňovat, nebyl už hendikepován jako jeho předchůdci z časů, kdy internetová sociální média neexistovala, a oni tak zcela záviseli na médiích korporativních, hovořících ovšem jen svým vládním a ofciálním hlasem. A navíc: Fakt, že se Trumpovi podařilo přeměnit jeho volební shromáždění na cosi jako spektakulární festivaly, mu umožňoval mluvit přímo k davům.

Otázka kardinální: Dokázal Trump něco pozitivního? Ano. Dokázal jít proti médiím a vyhrát. Doufejme a modleme se za to, že se stejné podaří i Robertu Kennedymu ml.

JAK SE KENNEDYHO STŘET S MÉDIÍ BUDE LIŠIT OD TRUMPOVA

Robert Kennedy ml. vstoupí v r. 2024 do boje s médií, které vůči němu budou mnohem nepřátelštější, než byla média, proti nimž stál Donald Trump v roce 2016. Ten byl vnímán tak trochu jako vlídný a přebohatý šašek s nabubřelým egem, který sice dokázal zvýšit sledovanost, ale reálnou šanci na vítěství neměl. A právě skutečnost, že establishment Trumpa „nesprávně podcenil“, podařilo se tomuto k establishmentu nepozorovaně připlížit. Nu a když establishment rozpoznal, koho to má vedle sebe, bylo už pozdě.

Robert Kennedy ml. je na rozdíl od Donalda Trumpa z roku 2016 pro hyperkorupčnické křídlo oligarchického establishmentu známou hrozbou. Je nositelem mýtického jména se vším, co k tomu patří. Aby zabránil či ukončil jejich prezidenství, zavraždil establishment strýce a otce Robera Kennedyho ml., čímž znemožnil, aby se tento k establishmentu mohl kdy třeba i jen přiblížit. A navíc není už dnešní komunikační prostředí, zejména pak internet, tak svobodné jak byly v roce 2016. Velká většina demokratických voličů prošla dlouholetou a intenzivní ideologickou masáží a sám Robert Kennedy ml. byl médií lživě pomlouván jako jeden z „dodavatelů dezinformací“. např. též o covidu. A tedy někým, kdo si cenzuru plně zaslouží.

Takže ve srovnání s Trumpem z roku 2016 zahajuje Robert Kennedy ml. svůj běh za prezidenstvím v r. 2024 s několikamílovou ztrátou. A přidala se i média, která se na něj jen pár dní po oznámení jeho kandidatury už vrhla. A útoky další a ostřejší budou samozřejmě následovat.

Je tedy nějaká naděje, že by svůj střet s Bidenem mohl Robert Kennedy ml. vyhrát?

Povrchní pohled napovídá, že je to téměř nemyslitelné. Avšak přihlédneme-li k možnosti překvapivě rychlých změn veřejného mínění, odvažuji se tvrdit. že i Robert by mohl stvořit zázrak podobný tomu, který dokázal uskutečnit jeho strýc John, když se mu projevem na Americké uviverzitě v červnu 1963 podařilo prosadit smlouvu o omezeném zákazu jaderných zkoušek. A to tváří v tvář zpočátku drtivému odporu establishmentu i jeho médií. I když veřejné mínění bylo tedy tehdy spíš jestřábí a proti smlouvě, dokázal John Kennedy apelem na to lepší v lidské povaze inspirovat změnu veřejného mínění a pak i změnu názoru Kongresu. Smlouvu pak podepsal 7. října 1963, šest týdnů předtím, než byl při státním převratu zavražděn.

I Robert Kennedy ml. bude muset, chce-li napodobit zázrak svého strýce, podnítit radikální posun veřejného mínění prostřednictvím svého apelu na to lepší v povaze lidí. Aby toho však dosáhl, bude muset zvolit opačný postup, než byl ten, který použil Trump proti médiím v roce 2016. Namísto toho, aby k obraně používal nevybíravá invektiva, bude Robert muset nenávist odplácet láskou, lež pravdou, a neúnavně v lidech burcovat to kladné a inspirativní, zatímco média budou pochopitelně i nadále chrlit svoji negativitu a cynizmus.

Mohlo by to takto skutečně zafungovat?

Ano, mohlo. Protože stejně jako se lidem v roce 2016 dělalo nevolno od žaludku z mravokárných poučení a Trumpova slovní agrese působila tudíž jako jisté osvěžení, dnes je nám zle nejen ze lží, které jsou den ode dne víc a víc pobuřující, ale též z naprostého nedostatku jakýchkoli idealističtějších či inspirativních vizí. Média, včetně sociálních sítí, nás uvádějí do režimu jakési „trvalé nouze“, v němž se svět vždy blíží ke svému konci. Ať už je to ukrajinská bažina, která se nevyhnutelně zvrhne v bankrot, nebo nukleární válka, nebo covid, nebo jiné mimořádné události typu 11. září, nebo změna klimatu, nebo nadřazenost bílé rasy, nebo zločin, nebo útlak, zkrátka jeden velký guláš katastrof a smutných příběhů bez vidiny čehosi radostnějšího.

A tak mám za to, že pokud je zde někdo, kdo by dokázal obrátit naše smysly a mysli k optimističtějšímu vnímání světa, je mužem pro tuto práci Robert Kennedy ml. Kromě oné záležitost s vizí, která spolu se jménem Kennedy přichází jaksi sama sebou, ztělesňuje Robert. osvěžující a nikoli jednostrannou perspektivu. Třebaže je totiž demokrat, souzní jeho kritické myšlení víc s Republikány. A to včetně současně panujících genderových názorů.

Z the Unz Review vybral a přeložil Lubomír Man

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*