Klimatické články minulosti. Ze kterého roku tak mohou být?




Sdílet článek:

Čtyři články z novinářských archívů, které se zabývají změnou klimatu a skleníkovými plyny. Zábavná, tedy snad, tipovací soutěž pro poslední týden v roce: ve kterém roce byly otištěny?

Doslovný překlad zkrácené verze klimatických článků z minulosti. Odkaz na originální text na konci článku včetně informace, ze kterého roku jsou.

(1) O změně klimatu

Austrálie je charakterizována jako suchá země, stejně jako všechny země v podobné změpisné šířce. Že se klima Austrálie velmi změnilo, dokazují uspokojivě všechna svědectví. Pro každého pozorovatele je evidentní, že v nějakém období byla země sužována lijáky a rozsáhlými povodněmi. Hory a kopce jsou narušeny a zbrázděny stržemi, vrcholové hřebeny jsou strmé a často je z nich smyta všechna rostliny nesoucí zemina.

Původní obyvatelé říkají, že se klima takto změnilo od doby, co do země přišel bílý muž.

Otištěno v novinách The Maitland Mercury.

(2) OSN varuje

Vedoucí pracovník sekce životního prostředí OSN uvedl, že celé národy mohou zmizet z povrchu zemského z důvodu stoupající hladiny oceánů, pokud nebude trend globálního oteplování zastaven do roku 2000.

Noel Brown, ředitel americké kanceláře programu na ochranu životního prostředí OSN, řekl, že vlády mají deset let na to, aby vyřešily problém skleníkových plynů před tím, než se dostanou mimo lidskou kontrolu. Tím, jak roztaje led na zemských pólech, stoupne hladina oceánů až o jeden metr, což je dost na to, aby voda zatopila Maledivy a další ploché ostrovní státy, řekl Noel Brown agentuře AP.

Nejkonzervativnější vědecké odhady říkají, že teplota na zeměkouli stoupne o jeden až sedm stupňů v následujících 30 letech. Dále uvedl, že sami nejkonzervativnější vědci říkají, že lidstvo už teď nemůže udělat nic, aby zastavilo nárůst teplot o zhruba 3 stupně.

Publikovala agentura AP.

(3) Ledovce tají

Podle expertů, kteří problém studovali, je smrt a totální vymizení prehistorických ledovců pouze otázkou času. V jihovýchodní části francouzských Alp bylo sedmnáct hlavních ledovců podrobně sledováno od roku 1890 a všechny se zmenšily za sledované období, některé i o 15 metrů za den.

Otiskl The Newton Weekly Journal, USA.

(4) Největší světový problém

Všem myslícím lidem je jasné, že jedinou nadějí pro svět jsou vědecké pokroky v zemědělství, které umožní, aby dva stvoly pšenice nebo kukuřice mohly vyrůst tam, kde dříve vyrostl jenom jeden. Jedná se o tíživý problém a při jeho řešení přišel německý vědec Dr. Riedel s neuvěřitelnými výsledky.

Jak všichni víme, absorbují zelené listy rostlin oxid uhličitý z atmosféry a ve složitém procesu produkují cukry na výživu rostlin. Dr. Riedel přišel s nápadem, jak urychlit růst rostlin tím, že jim dodá více oxidu uhličitého.

Dr. Riedel vymyslel proces na zachycování oxidu uhličitého z železářských pecí, který si nechal patentovat. Vedle pecí postavil tři skleníky, ve kterých pěstoval stejné rostliny za stejných podmínek, ale pouze do jednoho skleníku přiváděl oxid uhličitý z železářských pecí.

Výsledky ohromily samotného autora projektu. Několik dní po zahájení testu měřily listy skočce obecného (pozn. redakce: zdroj ricinového oleje) pěstovaného ve skleníku s extra oxidem uhličitým 90 centimetrů, zatímco největší list téže rostliny ve druhém skleníku měl pouze 45 centimetrů. Rajčata ve skleníku s oxidem vážily o 175% více než v ostatních sklenících.

Na základě těchto výsledků se zdá, že nemůže být pochyb o tom, že vyšší obsah oxidu uhličitého ve vzduchu je efektivnější a levnější způsob, jak zvýšit výnosy plodin, než hnojení půdy.

Vyšlo v novinách The Bunbury Herald, Austrálie.

 

 

Zdroje:

(1) The Maitland Mercury 1846

(2) AP 1989 nebo zde

(3) The Newton Weekly Journal 1903

(4) The Bunbury Herald 1922

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*