Klimatologický koncil v Glasgowě a ochutnávka budoucnosti, kterou nám chystají




Sdílet článek:

Klimatickou stravu podávanou na konferenci v Glasgowě by se u nás styděl prodávat i Agrofert.
Dnes končí Konference OSN o změně klimatu. Z žádného výletu jsem se netěšil domů tolik jako z tohoto zeleného koncilu. Měl jsem zde totiž možnost vyzkoušet si „budoucnost“, kterou nám s papaláši z OSN připravuje Evropská komise.

 

Klimahysterii nejlépe vystihuje hotel, v němž jsme s delegací Evropského parlamentu ubytováni. Na pokojích i ve stravovacích místnostech jsou okna pouze s jediným sklem. O zateplení budov a jiných „vychytávkách“ k úspoře energií se zde hodně mluví. Do praxe však na rozdíl od hotelů i bytů v ČR ještě nebyly zavedeny. V hotelu je proto zima jak v ruském filmu. Asi abychom si před hlasováním o závěrech konference zvykli na to, co bude znamenat zavedení povinnosti kupovat si emisní povolenky na vytápění i pro domácnosti.

Klimatická strava, kterou nám zde podávali, mi mnohokrát připomněla legendární film Křidýlko nebo stehýnko s Louisem de Funesem v hlavní roli. Míchaná vajíčka, která nám servírují k snídani, zřejmě dodává přímo továrna Tricatel. Ptal jsem se na jejich původ a bylo mi sděleno, že snídaně byla vyrobena ze sušených vajec. Dovezených zcela „ekologicky“ přes půl planety z Brazílie.

S výjimkou mořských ryb, které nám pořadatelé konference dopřáli k obědu hned dvakrát, což bylo předmětem kritiky ohledně „drancování oceánů“, mi z konferenční stravy nechutnalo nic. Směs kukuřičné mouky, stabilizátorů, emulgátorů a jiných „éček“ nacpaných do umělého střívka, které nám byly nabídnuty jako „klobása“, by si pod tímto názvem u nás nedovolil prodávat ani Agrofert.

Některé důsledky přechodu na rostlinnější stravu, kterou v rámci strategií Z farmy na vidličku a Biodiverzita 2030 prosazuje Komise, jsme si zde mohli ochutnat v podobě různých náhražek masa. Chutné to tedy rozhodně nebylo. Pochybovat si jako lékař dovoluji i o výživové hodnotě.

Musím se přiznat, že po třech dnech ochutnávání klimatické stravy, jsem včera večer dezertoval z areálu, v němž se summit koná. Po prokličkování davem fanoušků švédské záškolačky, který festival klimatického třeštění slaví v ulicích, se mi podařilo chytit taxíka, který mě dovezl do centra Glasgowa. V jedné ze stylových skotských hospůdek jsem si na spravení chuti a na oslavu svátku svatého Martina dal pečenou husu. Zapíjel jsem ji neekologickým Beaujolais Nouveau, což je mladé víno z letošní sklizně – u nás známé jako svatomartinské. Na závěr jsem si dal skotský národní nápoj whisky, který je klima-aktivistům rovněž trnem v oku, protože při jeho výrobě prý vzniká mnoho CO2.

Na „odčinění“ těchto klimatických kulinářských „hříchů“ jsem přijal závazek, že při projednávání klimatického balíčku Fit for 55 v Zemědělském výboru i v plénu Evropského parlamentu předložím pozměňovací návrhy, které se před likvidací pokusí zachránit nejen zemědělce a potravináře, ale výrobce hnojiv, oceláře, chemický průmysl a rovněž energetiku. Protože ocel potřebují zemědělci na stroje a nářadí k obdělávání polí, sjednal jsem si na příští týden schůzku se zástupci ocelářů, kteří mají výhrady ke klimatickému balíčku. Zemědělci potřebují na traktory a kombajny také pneumatiky a další díly, které nelze vyrábět bez chemického průmyslu. I s jejich zástupci jsem si dohodl jednání cílem společné přípravy pozměňovacích návrhů. Odmítnout jsem logicky nemohl ani energetiky, protože elektřinu potřebují nejen potravinářské firmy, ale my všichni.

A protože tím, co jsem zažíval během týdne na konferenci v Glasgowě, nehodlám trpět pro celý zbytek svého života, a nepřeji to ani Vám, jsem se rozhodl, že předložím i návrh na zamítnutí celého klimatického balíčku.

Ivan David

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*