SYRZDARMA
Titulek je provokativní až bulvární, ale z určitého úhlu pohledu není úplně mimo. V Americe pokračuje klíčový spor na téma vládní cenzury. Míří k Nejvyššímu soudu. Text soudního rozhodnutí ukazuje, že sociální sítě téměř bez odporu mazaly, co jim Bidenova administrativa řekla.
Ve sporu Missouri versus Biden je americká federální vláda obviněna, že spolupracovala se sociálními sítěmi a dalšími firmami, například společností Google, na cenzuře nepohodlných názorů. Spor běží již několik měsíců. Více zde.
(1) Předběžný zákaz cenzury
Soud vyhověl žalobcům a vydal předběžné opatření, ve kterém zakazuje americké vládě, aby dávala sociálním sítím instrukce, co je nežádoucí. Více zde. Bidenova vláda se proti předběžnému opatření odvolala. Soud její odvolání zamítl. Spor tak míří k americkému Nejvyššímu soudu, který již řekl, že se jím bude zabývat. V této fázi bude Nejvyšší soud pouze rozhodovat, zda je uložení předběžného opatření oprávněné.
V rozhodnutí o odvolání, ve kterém soud zdůvodňuje, proč je uložení předběžného opatření žádoucí, mimo jiné píše:
O cenzuře:
„Soud dospěl k závěru, že oficiální činitelé prostřednictvím soukromých a veřejných kanálů požadovali po sociálních sítích, aby odstraňovaly obsah, nutili je, aby změnily svoje pravidla pro zveřejňování obsahu, a vyhrožovali jim přímo nebo zprostředkovaně právními následky, pokud jejich požadavků nevyhoví. A fungovalo to. Tento neutuchající tlak donutil sociální sítě, aby jednaly a mazaly příspěvky. Je pozoruhodné, že tyto akce nebyly omezeny na soukromé osoby. Účty, které byly provozovány veřejnými činiteli, byly také předmětem cenzury.”
O autocenzuře:
„Všech pět žalobců místopřísežně prohlásilo, že je předchozí cenzura donutila k autocenzuře a pečlivému formulování příspěvků na sociálních sítích, doufajíce, že se tak vyhnou zákazům a cenzuře v budoucnosti.
O vládních výhrůžkách:
„Vládní úředníci otevřeně vyhrožovali a odvolávali se na zjevnou autoritu prezidentské kanceláře. Úředníci vznesli pobuřující obvinění, že sociální sítě zabíjejí lidi (pozn. redakce: nebudou-li mazat nežádoucí informace během pandemie). Po těchto prohlášeních jim řekli, že budou následovat podstatné reformy ve formě regulatorních opatření.”
O výsledcích:
„A vládní kampaň uspěla. Sociální sítě kapitulovaly pod státním nátlakem a změnily interní pravidla. Sociální sítě to výslovně přiznaly. Vynucením úprav interních směrnic úředníci dosáhli trvalé změny v pravidlech pro zveřejňování příspěvků.”
Tolik soud ve svém rozhodnutí.
A reakce důvěryhodných médií:
Washington Post: „To může zvrátit léta snah o zlepšenou koordinaci mezi vládou a sociálními sítěmi.”
(2) Bílý dům žádá novináře, ať píší o politické opozici
Minulý týden zaslal Bílý dům dopis šéfům velkých mediálních organizací, ve kterých je žádá, aby zahájili intenzivní kampaň proti republikánům v Kongresu. Důvodem je oznámení šéfa republikánů, že zahajuje vyšetřování aktivit prezidenta Bidena, které je prvním krokem v procesu takzvaného „impeachmentu”.
V dopise Bílý dům dále píše, že proces vyšetřování prezidenta byl zahájen bez jakýchkoli důkazů a na to by média měla zareagovat, neboť v moderním světě šíří lháři dezinformace každý den.
(3) Vyšetřování bez důkazů
Agentura AP po zahájení procesu vyšetřování napsala:
„Od okamžiku, kdy v lednu získali republikáni v Kongresu většinu, zahájili agresivní vyšetřování prezidenta Bidena a jeho syna. Bez důkazů tvrdí, že za peníze obchodovali s politickým vlivem Joe Bidena.”
V článku nejsou uvedeny informace, které vedly k zahájení procesu vyšetřování, například:
- Dlouholetý pracovník finanční správy, sám demokrat, uvedl před kongresovou komisí, že Bidenova rodina obdržela 17 milionů dolarů z Ukrajiny, Číny a dalších zemí.
- Ministerstvo spravedlnosti ignorovalo doporučení vyšetřovatelů, aby podalo žalobu na prezidentova syna.
- Americké banky podaly stovky hlášení o podezřelých pohybech na účtech offshorových společností rodiny Joe Bidena. Vyšetřovací komise má k dispozici výpisy z účtů.
- FBI má svědectví důvěryhodného informátora, který řekl, že Joe Biden dostal 10 milionů dolarů za to, že ochrání ukrajinského oligarchu před vyšetřováním.
- Firma kontrolovaná Joe Bidenem dostala 3,5 milionu dolarů od ruské miliardářky Jeleny Baturiny, která byla manželkou moskevského starosty. Peníze poslala krátce po společné večeři, které se účastnil Joe Biden.
- Podle svědectví spolupracovníka Huntera Bidena dostal prezidentův syn auto Porsche několik dní poté, co jeho otec povečeřel s obchodními partnery z Kazachstánu.
Pozn. redakce na obhajobu bulvárního titulku:
Bidenova vláda zcela nepokrytě říkala sociální sítím, co nesmí publikovat. Ty ji poslechly a cenzurovaly vše, co vláda považovala za nehodící se.
Důvěryhodným médiím to nevadí, protože je až na drobné výjimky ticho po pěšině. Vzhledem k tomu, jak rozsáhlá byla cenzura a týkala se například lidského zdraví, je to ohlušující ticho po pěšině.
Prezident píše novinám, že mají negativně psát o politických protivnících. Ticho, to je ok, tenhle prezident je dobrý.
Prezidentova rodina dostala podle kongresové komise průkazně desítky milionů dolarů z Ukrajiny, Číny a dalších států. To není důkaz, tenhle prezident je dobrý.
Ticho panuje i v zemi, kde ještě před třiceti pěti lety lidé četli takřka nečitelnou třicátou kopii románu 1984 s baterkou pod peřinou. Tématem dne je kontrola nebezpečných dezinformací.
Be the first to comment