Konflikt na Ukrajině prohloubí i existující čipovou krizi, je klíčovým producentem nenahraditelného plynu




Sdílet článek:

Že už špatných zpráv bylo dost, zvláště pak z hlediska následků aktuálního konfliktu na automobilový průmysl? Bohužel tu máme ještě jedno, Ukrajina i Rusko jsou hlavními producenty plynu potřebného na výrobu čipů, následky si domyslíte.

 

Ještě před dvěma týdny značná část světa ani nevěděla, kde Ukrajina leží, dnes se ale této zemi mluví od rána do večera. Vycházet najevo tak začíná i dříve neznámá důležitost Ukrajiny v globálním kontextu. Lidé, který vystudovali v Česku, obvykle mají povědomí alespoň o tom, že jde o jednu z obilných sýpek Evropy, tím ale znalosti obvykle kočí. Ukrajina však má stěžejní roli v automobilovém průmyslu, kvůli čemuž může svět počítat nejen s novými problémy, ale i s prohloubením těch dosavadních.

V hlavní roli je v tomto případě neon, který si spousta lidí spojí leda s předmětem slavné písně Karla Hály, kterou si pro uklidnění můžete pustit níže. Tento plyn je ale také používán lasery při výrobě čipů, přičemž 70 procent veškerých světových dodávek jde skrze Ukrajinu. Aby toho nebylo málo, neon jako takový vzniká primárně v Rusku jako vedlejší produkt při zpracování oceli. Následně je rafinován specializovanou ukrajinskou společností, ta ovšem v současné době rozhodně nejede na plné obrátky.

Problémy s výrobou čipů tak budou eskalovat, pokud tedy konflikt rychle neskončí. Jak uvádí Dan Hearsch, ředitel analytické společnosti AlixPartners, okamžitý kolaps nehrozí. „Čekalo se, že něco takového přijde. Na základě vývoje z posledních let se tak výrobci rozhodli naskladnit tak velké množství zásob, jaké měli k dispozici,“ uvedl Hearsch s tím, že většina společností produkujících čipy bude mít zásoby neonu na několik měsíců. Jakmile ale dojdou, máme tu opravdu zásadní problém. Nikoli jen proto, že je otázkou, kdy na Ukrajině dojde na opětovné zahájení rafinace neonu, ale zejména s ohledem na to, že za jeho výrobou stojí Rusko.

K této zemi se v poslední době zvedla někdy až přeháněná averze, přičemž jak Evropa, tak i Amerika se snaží vymanit ze závislosti na ni. Jak ale dodává šéfka Centra pro automobilový průzkum Carla Bailo, nalezení nových zdrojů „nelze vyřešit ze dne na den“. Zdražení neonu je tedy nevyhnutelné, ostatně jeho ceny vzrostly od ruské okupace poloostrova Krym v roce 2014 o 600 procent. I to je pochopitelně důvod, proč jsou čipy stále dražší.

Nejde nicméně jen o neon, Rusko totiž na světový trh dodává také největší část veškerého palladia. Tedy materiálu, který je potřeba nejen na výrobu čipů, ale také v případě katalyzátorů. I v tomto případě tak můžeme očekávat zdražování, stejně jako trhliny v dodavatelských řetězcích. Platí to pak ostatně rovněž pro hliník, nikl a železnou rudu. I to připomíná, že sankce uvalené na Rusko jsou poněkud dvousečné – i proto s nimi někteří tak váhají.

Přesto se začínáme obávat, že v automobilovém světě bude letošní rok ještě větší pohromou než ty dva předchozí. I proto ostatně výrobci již v případě mnoha modelů oznámili, že pokud jste nesepsali objednávku v uplynulých měsících, do konce roku máte smůlu. To je opravdu bezprecedentní, taková situace byla dosud spojovaná jen s výkonnými verzemi, u nichž byla produkce kvůli emisím CO2 limitována. Nyní se ale zkuste zeptat u Škody, kdy vám dorazí nová Octavia…

 

Petr Prokopec

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Tohle smrdí hyperinflací. Z hliníku je v autech spousta součástek, používá se i na fólie potravin. Pro nepřátelské státy hliník nebude ani v Humpolci. Železnou rudu vyváží Rusko i Ukrajina. Takže zbyde výroba ze šrotu. Cena plynu roste na patnáctinásobek loňské.To se zase globalistickým ničemům podařil zázrak!

  2. Tady se ukazuje, proc se vyplati spoluprace a dobre obchodni vztahy.

    Tedy pokud nejde o cil. Evropa nema nic. Jen hromadu spokojenych ovci a par vsehoschopnych loutek. Zatim ma i penize a napad, jak je vyhodit z okna, aby vsichni obyvatele umreli, nebo zili v chudobe. Jedine co tu ze surovin je, si evropane zakazuji pouzivat a radeji to dovazeji odjinud. Tak mi tak pripada, ze nekomu to stoji za to, zlikvidovat lidi, narody, staty aby se dalo zpenezit vse, co tu po nas zbude – suroviny. Vlady vedou boj se svymi obcany, jedna parta u moci pripravi zakony, aby jich vyuzila dalsi parta s jinym jmenem ale stejnym cilem. V zakonech se nikdo nevyzna uz dlouho a zaleyi na tom, jak si je kdo prebere.

  3. Nedostatek čipů pro automobilový průmysl bych nepokládál za pohromu. Třeba to někoho donutí dělat zase normální auta.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*