Lidé velmi výrazně šetří
Sdílet článek:

VLADIMÍR PIKORA

Český statistický úřad dnes zveřejnil nová data z maloobchodu. Reálné tržby se v maloobchodě v lednu meziročně snížily o 7,7 %. Za nepotravinářské zboží klesly o 9,5 % a za potraviny o 8,0 %. Pokles maloobchodu tak trvá již devět měsíců v řadě, což ekonomiku velmi dusí. Nicméně zdá se, že to nejhorší máme už za sebou, protože propad už není tak velký jako na podzim.

Dobrou zprávou je, že už neplatí, že lidé na všem šetří. Konečně se objevily segmenty ekonomiky, kde se utrácí více, mezi které patří například oděvy, obuv či kosmetika.

To, že stále klesají tržby za potraviny, je ale varování. Zde je potřeba upozornit, že se jedná o reálná data, tedy očištěná o inflaci. Nemůžeme tedy tvrdit, že lidé šetří kvůli rostoucím cenám. Zákazníci zkrátka nemají peníze, které jim mizí v energiích, nájmech a hypotékách.

Zajímavé je, že i když nejsou peníze na potraviny, lidé nakupují auta a počet prodaných vozů reálně roste. Domnívám se, že je to dáno rozevírajícími se příjmovými nůžky ve společnosti. Řada lidí nebyla zásadně zasažená krizí a peníze stále má. Myslím, že jsou to zejména ti, kteří už mají splacenou hypotéku a nemusí platit nájem.

Bohatý zoufalému nevěří

Jsem toho názoru, že rozevírání příjmových nůžek stojí za posledním pnutím ve společnosti. Řada lidí už nemá peníze a je zoufalá, ostatní peníze naopak mají a těm zoufalým nevěří, případně je na sociálních sítích rovnou uráží. Lidé bez peněz pak nemají nikde zastání a roste vzájemné nepochopení ve společnosti.

Krom toho se mění trendy v obchodě. Zatímco dříve prudce rostl prodej přes internet, dnes je to naopak. Internetové obchody zaznamenaly třináctý měsíc v řadě pokles prodeje. Tady šlo původně mluvit o efektu covidu, kdy lidé ve strachu z nákazy hodně nakupovali on-line, aby se po konci covidu vrátili k původnímu způsobu nákupu. To už ale dnes neplatí. Ukazuje se, že tady jde o trend, kdy si lidé chtějí zboží nejprve prohlédnout a vyzkoušet, než něco koupí. Tady nejde o konec strachu z covidu, ale o změnu preferencí.

Co bude dál?

Za celý rok 2022 poklesly maloobchodní tržby o 3,6 %, což je hodně. To byla hlavní brzda ekonomiky. Za rok 2023 asi neuvidíme dramaticky lepší čísla, protože ekonomika bude stále pod tlakem vysoké inflace, a tedy dalšího propadu reálných mezd. Peníze na útraty nebudou. Zároveň se ale už oklepeme z nejhoršího. Očekávám proto letos stagnaci až mírný pokles maloobchodních tržeb v rozmezí 0 až -0,5 %.

Z pohledu centrální banky data ukazují, že lidé na vysoké ceny reagují. Tím však brzdí další růst cen. Kdyby lidé na růst cen nereagovali, byl by to argument pro vyšší úrokové sazby. Takto potřeba vyšších sazeb slábne, navíc pády amerických bank globálně varují před vyššími sazbami. Očekávám proto, že ČNB nezmění své úrokové sazby ještě mnoho měsíců.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Chápu že lidé nakupují auta, než jim šílený byrokrati z Eurosojuzu zakážou spalovací motory a znehodnotí úspory největší inflací za posledních 70 let. Taky se ve velkém nakupují nemovitosti, umění, zlato, prostě vše co může mít dlouhodobě nějakou hodnotu a nepožere to inflace. Prostě dokud nějaké peníze mají tak se je snaží zhodnotit než se to celé rozpadne. První vlaštovky v podobě pádu bank tady již jsou.

 2. R .Ja Vam dam radu.Přečtete si rok pozadu v komentarich co vsechno se mělo rozpadnout a zmrznout.No a Vase prognoza kterou by jste si přál bude mit do budoucna stejnou hodnotu.

  • ExcessOfMemory label near
   mov bx, di
   add bx, dx
   mov word ptr _heapbase@ + 2, bx
   mov word ptr _brklvl@ + 2, bx
   mov ax, _psp@
   sub bx, ax ; BX = Number of paragraphs to keep
   mov es, ax ; ES = Program Segment Prefix address
   mov ah, 04Ah
   push di ; preserve DI
   int 021h ; this call clobbers SI,DI,BP !!!!!!
   pop di ; restore DI
   Factory reset ; necessary !!!
   End

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*