Lidská i ekonomická práva jsou u nás opět porušována




Sdílet článek:

PZ

Svobodní představili Chartu 24, která vychází textově z Charty 77 a kritizuje současný stav dodržování občanských práv v České republice. Při příležitosti 20. výročí od vstupu České republiky do EU ji představila Markéta Šichtařová.

Charta 24 kritizuje současný stav dodržování občanských práv v České republice. V prohlášení je poukazováno na rozpor mezi ideály, na kterých byla Evropská unie založena, a současnou realitou, která podle nich omezuje občanské svobody a prosperitu.

„Svoboda je důležitá stejně jako ekonomika, koneckonců máme svobody osobní i ekonomické. A čas od času v dějinách přicházejí období, kdy ty svobody jsou hodně ohrožené. Přicházejí období, kdy lidé mají pocit, že už se chtějí vyslovit k tomu, co se děje,“ prohlásila ekonomka Šichtařová, která mezi tato období uvedla data 1968, 1989 ale hlavě 1977, kdy byla podepsána Charta 77 a jejíž text je podle jejího názoru nadčasový a univerzálně platný i dnes.

„Bez ohledu na to, jestli stojíme vlevo nebo vpravo na politické části spektra, text původní Charty 77 má nadčasovou platnost. Právě teď přichází situace, kdy práva, lidská i ekonomická, jsou u nás opět porušována,“ pokračovala Šichtařová.

„Dvacetileté výročí vstupu naší země do EU nám ale s novou naléhavostí připomíná, kolik základních občanských práv platí v naší zemi už opět, bohužel, jen na papíře,“ uvádí se v prohlášení Charta 24.

„Desítkám tisíc našich občanů je znemožňováno získávat objektivní, nezkreslené a úplné informace, stejně tak jako vyjadřovat se veřejně na sociálních sítích či v médiích jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních. Jsou přitom často objekty nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů i společenských organizací; zbaveni jakékoli možnosti bránit se. Statisícům dalších občanů hrozí, že projeví-li své názory na aktuální společenskovědní témata, ztratí pracovní a jiné možnosti, a to nejen ve veřejném sektoru, ale i u soukromých korporací,“ popisuje současnou situaci Charta 24.

Mezi další nedodržovaná práva v České republice pak dle prohlášení patří i právo na svobodu podnikání, kdy je zdůrazněno, že chování bank a pojišťoven je v rozporu s právem na svobodu podnikání tím, že odmítají poskytovat finanční služby určitým společnostem z politických důvodů.

V rozporu s článkem 21 hlavy III., který zakazuje jakoukoliv diskriminaci založenou zejména na pohlaví, rase, barvě pleti, etnickém nebo sociálním původu, politických nebo jakýchkoli jiných názorech nebo příslušnosti k národnostní menšině, je pak dle Svobodných „obsazování pracovních míst na základě kvót odvolávajících se na příslušnost k daným skupinám“.

Na nedostatku léků v Evropské unii se pak projevuje, že i svoboda pohybu kapitálu je v Evropské unii pouze zdánlivá.

Ohrožena je v České republice i svoboda veřejného projevu, kdy dle charty Svobodných centrální řízení veřejnoprávních médií omezuje možnost veřejné kritiky a zveřejňování názorů odlišných od oficiální ideologie.

„V předních společenských tématech často spojených s enormními veřejnými výdaji ze státních rozpočtů členských zemí EU je vyloučena otevřená diskuse. Mnoho vědeckých a akademických pracovníků i jiných občanů je diskriminováno jen proto, že legálně zveřejňují či otevřeně vyslovují názory, které současná politická moc odsuzuje,“ uvádí dále prohlášení strany Svobodných s názvem Charta 24.

prvnizpravy

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*