
NP/ALEXANDER TOMSKÝ
Státy Evropské unie se ocitly ve velmi svízelné situaci, Trump mění globální řád. Odmítá, aby Amerika dál hrála roli světového policajta, nehodlá respektovat mezinárodní právo a je ochoten uznat Putinovu agresi. Zahraniční politika USA se 80 let od války zakládala na předpokladu, že bezpečnost, prosperita a životní styl Američanů lze nejlépe zajistit prosazováním globálního prostředí liberálních norem, demokratických institucí a svobodného trhu. Amerika oslabila a Republikáni s Trumpem došli k názoru, že v multipolárním světě nemá smysl prosazovat lidská práva a liberální demokracii, kterou vlastně svět nechce. Jediné, co zbývá je obrana národního zájmu. Před 30 lety vykazovaly USA 40 procent světového HDP, dnes je to osmnáct. Američané nechtějí donekonečna platit za všechno, co dosud financovali, zejména ne za obranu spojenců. Proto si lidé Trumpa zvolili. A také proto, že měli pocit, že na globalizaci doplatili a nechtějí dál financovat podporu svobody a demokracie, rozhlasové stanice, neziskovky, USAID a všechny ty vojenské základny (128) po celém světě (165 000 vojáků). Prezident hodlá snížit hodnotu dolaru a obrovský stoupající schodek státního rozpočtu. Amerika je stále relativně bohatá, má špičkové farmaceutické a technologické firmy, spoustu globálních firem, vede ve výzkumu a inovacích, ale na druhé straně upadá a má nadměrnou spotřebu díky své rezervní měně. Hroutí se infrastruktura (silnice, mosty, železnice) a miliony přistěhovalců stanují ve městech. Nedávno Kalifornie nezvládla velké požáry. Narostla federální byrokracie. Lidé, bez maturity a diplomu dost zchudli, ale globální politická třída velice zbohatla. Ameriku také rozdělila praštěná ideologie inkluze. Po prvé po 20. letech vyhrál absolutní většinou Republikán. A dostal za úkol zchudlou a deprimovanou část společnosti postavit na nohy.
Mnoho lidí americký prezident překvapil a zaskočil.
Jistě. Hodně lidí se u nás i na Západě diví, a dokonce tvrdí, že je Trump nebezpečný, víra v univerzální lidská práva a mezinárodní řád je tuhá, nedovedeme si představit svět uzurpátorů bez americké ochrany. Když na to máte, tak prosím, ale Evropa se od konce studené války rapidně odzbrojila a teď je bezmocná. Politici EU o svobodě a demokracii, o nezávislosti Ukrajiny a o odporu vůči agresorům vedou pouze ctnostné řeči. Evropané nedokázali zlikvidovat ani Húsíje v Jemenu, kteří srazili světový obchod o 15 procent a bombardují Izrael. Já bych si také přál svět, jaký Američané ještě nedávno obhajovali, ale bohužel musíme ho bránit za své. Trump není proti spolupráci s Evropou, pouze za ni už nehodlá platit. Má to i své výhody. EU bude muset zastavit šílený Zelený úděl, jinak se nevyzbrojí a Putin bude mít volnou cestu na Západ. Vzpomeňme si na jeho ultimátum, že NATO musí odejít z tzv. postkomunistických států. Green Deal je třeba ukončit, vždyť se celá Evropa na znečištění ovzduší podílí pouhými osmi procenty oxidu uhličitého. Zelené nulové emise (bez jádra) jsou dosažitelné pouze za cenu totální chudoby. Čína si nedělá problémy a s klidem staví atomové, plynové i uhelné elektrárny. Západní Evropu ovládli blázni. A teď mají zbrojit? Viceprezident US J. D Vance prohlásil, že Spojené státy Evropu potřebují, ale nechtějí, aby na nich byla závislá a dělala všechno jako oni. Podle něho potřebuje USA Evropu jako partnery a ne jako podřízené sluhy. „Stačí si vzpomenout na naše fiasko v Iráku, to nám měli Evropané vymluvit.“
Jaká je podle vás budoucnost Evropy?
Já mám o budoucnosti západní civilizace velké pochyby. Demografie mluví neúprosnou řečí. Jestliže se evropská mládež rozhodla nemít děti (30 procent), tak jakou chcete mít budoucnost? Jaká bude Evropa otevřených hranic, až tu budou stamiliony lidí, kteří nesdílejí základní hodnoty Evropské civilizace, například individuální svobodu pod vládou zákona a omezenou státní mocí. Jak bude vypadat za dvacet let napůl islámská Evropa? Po celém světě zejména v Africe islamisté vraždí nevinné lidi tak jako Hamás nedávno v Izraeli. Kult smrti. Mohu se samozřejmě mýlit. Třeba teď, když nás Američané „nakopli“, by mohlo dojít k renesanci zdravého rozumu a snad se ještě vzpamatujeme. Potřebujeme náboženské oživení – návrat židovsko-křesťanského povědomí a víru ve vlastní civilizaci. Moc to na to ale nevypadá.
Týká se tato situace i České republiky?
Jistě, samozřejmě, dotýká se celého Západu. Když pominu naši praštěnou politickou scénu, tak vidím, že v celé Střední Evropě stále ještě převažuje zdravý rozum a skepse vůči ideologiím. Maďarsko, Polsko, Slovensko a státy bývalé Jugoslávie by mohly, až bude nejhůř, vytvořit společný svazek nebo alespoň pakt proti muslimským přistěhovalcům. Zatím máme štěstí, že se nám vyhýbají. Mají svoje obce na Západě a dostanou tam vyšší dávky. To je pro nás velká výhoda. Pokud Evropská unie půjde dál stejnou cestou, kterou se teď opět vydala nová německá vláda, tak by z celé západní Evropy zůstala zdravá pouze střední Evropa. Myslím ale, že se imigrační politika změní i na Západ od nás, ale ty miliony muslimů se už vyhnat nedají.
Nedávno jste mi řekl, že možná poprvé od listopadu 1989 nepůjdete na podzim k volbám. To byla nadsázka?
Nebyla. Jsem zoufalý z české politické scény. Samozřejmě, nejsme žádná výjimka, stejně zoufalé je to v celé Evropě. Demokracie, ztratila tradiční ideový základ. Nemohu přece dát svůj hlas politickému podnikateli ANO, ani hnutí ani strana. Babiš má jediný zájem, udržet si dotace z EU. Nehájí zájmy české republiky, HLASOVAL PRO ZELENÝ ÚDĚL A NYNÍ HLÁSÁ OPAK… Pak tu máme vládní koalici premiéra Petra Fialy, tento podivný slepenec je naprostá katastrofa. Konzervativec Fiala v čele nejlevicovější vlády, která tady kdy byla od převratu. Premiér slíbil, že jeho vláda nezvýší daně, udělal pravý opak, ceny rostou, protože vláda nedokáže omezit byrokracii a snížit počet státních úředníků i nesmyslných dotací, přijal osm tisíc nových úředníků. Zamlčuje náklady na elektrifikaci. Daně a poplatky rostou všemi směry. Radikálně škrtat u nás nedokáže ovšem žádná vláda. A postavit se proti EU také ne. Zelený úděl, pokud se brzy nezastaví, položí průmysl na lopatky. Všichni zchudneme. Volit SPOLU tedy nepřipadá v úvahu. A co je to za stranu, která si říká Starostové a nezávislí. Podpora venkova? Každá strana má mít program, vůdčí myšlenku. Čemu straní starostové? Léta jsem učil zásady demokracie v Anglii, ale něco tak absurdního se vysvětlit nedá. Proto přemýšlím, zda má vůbec smysl volit.
SPD se nedávno spojila se Svobodnými, Trikolorou a PRO. Jak hodnotíte tyto posuny u opozičních stran?
To je typické pro současnou situaci. Když máte vyprázdněný demokratický systém a jeho soukolí skřípe, tak začnou vznikat pochybné aliance. Podívejme se na to zblízka. Trikolora byla mrtvě narozené dítě. Vlastenectví mladou generaci neoslovilo. PRO toť ambice jednoho muže, to nemá smysl komentovat, stejně jsou na tom mnoho let i Svobodní. Proti hlavnímu proudu, to znamená proti koalici SPOLU, se dávají dohromady mimoparlamentní ministrany ambiciózních nesolidních jedinců, Motoristé, Stačilo, Vidlák, opět Bobošíková, lidí, kterým lidé nedůvěřují a všichni půjdou s Babišem a budou to tady plácat jako dnešní vláda. Je to takový slepenec oportunistické opozice, protože chybí seriózní strana konzervativně pravicového ražení. Babiš to má s nimi v kapse. Nestačí hesla, potřebujeme rozumný program a osobnost, která reaguje na náladu společnosti, ale zároveň nabízí věrohodnou uskutečnitelnou reformu.
Máte na mysli, že nefunguje princip dvou stran?
V podstatě ano.. V klasické parlamentní demokracii existují dvě hlavní strany nebo dva koaliční bloky, které spolu vedou neustálý spor. O bezpečnosti země, o státních výdajích, jestli více nemocnic nebo tanků, přou se o velikost sociálního státu, čili v důsledku o míru zdanění. Pragmatismus. Politické debaty mohou zahrnovat i některé kulturní záležitosti, stát má chránit tradice, autonomní rodinu, solidní školství a zděděné osvědčené hodnoty z minulosti. Stát se má starat o vnější a vnitřní bezpečnost, klíčový problém je dnes suverenita národního státu a migrace. Ale vždycky, a to zdůrazňuji, má jít o ideový nikoli ideologický spor (genderismus, progresivismus, záchrana klimatu) politická náboženství do politiky tak jako každé náboženství prostě nepatří. Jakou ideu na české politické scéně zastupují starostové nebo Babiš? Žádnou, jde jim o moc, aniž by se museli k něčemu zavázat, až se dostanou k „lizu“. To, co vidíme, je smutné svědectví politického úpadku.
Hlavní a aktuální téma je probíhající válka na Ukrajině. V jaké pozici jsou nyní Ukrajinci?
Tragédie, rozvrat a statisíce mrtvých i raněných na obou stranách. Agrese Ruska vůči Ukrajině je jednoznačná. Ukrajinci (ti západní) chtěli být součástí Západu. To jim sice bylo více méně slíbeno, až se zbaví korupce a konfliktu s Ruskem, čili s obrovským odkladem. A není pravda, že podpora Západu a slib členství v NATO, po anexi Krymu, byl důvodem Putinovy agrese. Imperátor chtěl zaútočit na Ukrajinu od samého počátku své vlády. Umím polsky a sleduji polské weby. Polákům bylo naprosto jasné, že Západ přešlapuje, a kdyby byl býval Ukrajinu rovnou vzal do NATO, nebo masivně vyzbrojil, tak by válka nevypukla. Kdo chce mír, musí zbrojit. Putin si slabost Západu vyzkoušel na Krymu a v Doněcku. Teď si Američané zvolili Trumpa, aby opotřebovávací válku s Ruskem, kterou nemohou vyhrát, ukončil, a on jim to také slíbil. Američanům totiž na Ukrajině nijak zvlášť nezáleží a prezident představuje americký izolacionismus. Ukrajince chce donutit k uznání okupovaných oblastí. Defacto ke kapitulaci, a doufá, že snad zabrání dalšímu prolévání krve. Putin vyhrál a žádný kompromis nepřijme. Trump se možná domnívá, že ruský imperátor za obchodní spolupráci s Amerikou, za územní zisky a nabídku legitimity, válku zastaví. To je omyl. Putin chce Ukrajincům vnutit loutkovou vládu a poruštit ukrajinský národ, jenž podle něj neexistuje, respektive nemá existovat. Ukrajina ztratila polovinu svých obyvatel a můžeme očekávat další obrovskou vlnu emigrantů.
V čem se podle vás Trump mýlí?
Nechápe Ukrajince ani Putina. Američané neznají Ukrajinu, nezajímají se o ni. Putinovu imperiálnímu nacionalismu nerozumí. Západní politici mluví o morálce a Trumpovi nadávají, jako by Ukrajince zradil. Ale po třech letech krveprolití by ani s podporou Západu Ukrajinci rusko-korejské armády zastavit nedokázali. Tedy pokud by nedostali rakety dalekého dosahu a Západ riskoval nukleární válku s Ruskem. Ukrajinští vojáci docházejí. Nemohou válku vyhrát. Samozřejmě není na nás, abychom je donutili kapitulovat. To je hlavní problém. Ukrajinci myslí trochu jinak, jsou jako Poláci. Kdyby se Polákům během varšavského povstání řeklo, že mají přestat bojovat, tak nepřestanou. A Ukrajinci jsou stejní. Trump nutí prezidenta Volodymyra Zelenského ke kapitulaci, ale logika války to považuje za zradu a riskoval by vlastní život. Je to strašné, ale on musí nejdříve prohrát. A Putin vyjednává pouze na oko, Trumpovy nabídky ho nezajímají, hodlá Ukrajinu zdevastovat.
To znamená, že je už rozhodnuto?
Ano, Ukrajinci válku prohráli a je jen otázkou času, než to budou muset sami uznat. Bude prakticky neutrální bez velké armády, naprosto bezmocná, a v područí Ruské federace. Na Západě všichni věří v kompromis. Putin měl od počátku jediný cíl – zlikvidovat nezávislost Ukrajiny a zničit národní obrození.
To znamená, že USA a západní státy měly hned na začátku dodat Ukrajině výkonnější a moderní zbraně?
Samozřejmě. To je naprosto jasné. Na začátku ruské agrese byla obrovská šance zatlačit Rusy zpět. Ukrajinští kluci se tehdy po tisících dobrovolně hlásili do armády a v celé zemi vládlo obrovské odhodlání ubránit vlast. Pokud by tehdy dostali rakety alespoň středního doletu a další moderní výzbroj, tak by dnes bylo všechno jinak. Bývalý prezident Biden se bál eskalace. To on vlastně válku zavinil, když zrušil sankce na ruský plynovod. Kdyby před třemi lety stál v čele USA Trump, tak by si Putin dle názoru většiny amerických konzervativců nikdy invazi nedovolil. Dnes už jsou Ukrajinci vyčerpaní. Budou jistě hájit svůj domov do hořkého konce. Vyčítá se jim, že se drží svých hranic. Tak to na světě chodí, kolik jen nových hranic původní majitelé neuznávají (Kypr, Kašmír, Kosovo). I Češi mluvili o neplatnosti mnichovské dohody a záboru Sudet. Přestože měli Ukrajinci šanci Rusy ze svého území vytlačit, nebylo jisté, zda by se po čase Putin nepokusil zničit ukrajinský národ znovu. Dnes už zbývá jenom tragédie v přímém přenosu. Poláci a baltské státy se obávají, nevím zda právem, další ruské expanze. Vzpomeňte si na Putinovo ultimátum, že Rusko nehodlá tolerovat NATO v postkomunistických zemích.
Tak pan „pseudoliberodemokrat“ Tomský možná k volbám nepůjde, ale my půjdeme, a právě tomu SPD-PRO-SSO to hodíme (někteří). Právě proto, že to pomůže (snad) vytvořit po volbách protiváhu Babišově ANO. Rozhodně je volit SPD-PRO-SSO lepší volbou, jak volit znova ANO nebo SPOLU, nedejbože PIRSTAN, nebo nevolit vůbec.
Správně, ty a tobě podobní zůstaňte doma! Aspoň ubyde hlasů pro pětidemolici!
A takovým přežvýkáním už 100x vyřčeného, s několika tendenčně špatnými závěry se někdo živí.
Vždy má cenu jít volit – projevit NENÁSILNĚ svoji vůli.
Jen si vzpomeňte na ty, co říkali, že vše je zaprodané, že nemá žádný smysl volit do Senátu, který nemá žádné pravomoci, a pprezidenta nemá cenu volit a protože je jen kladeč věnců bez vlivu, takže je úplně jedno, kdo tam je.
Jaký to měly ty volby význam pro pětikoalici jsme viděli velmi brzy, a vidíme dodnes.