Máme jen 80 tisíc měsíčně. Už vůbec nevyjdeme, stěžuje si rodina. Žádá pomoc od státu a dostane ji
Sdílet článek:
Současná situace je složitá pro téměř všechny skupiny obyvatel, nikoliv jen pro ty nejchudší, jak by se mohlo zdát. Ti totiž mají často nárok na řadu různých dávek, které jim pomohou krizové období překonat. Ovšem střední třída se v důsledku zdražení může dostat do velkých problémů, aniž by to kohokoliv nějak zvlášť zajímalo.

Zdražilo úplně všechno

Příkladem budiž čtyřčlenná rodina Kučerových z Prahy. Zdánlivě si nemá na co stěžovat. Muž Pavel pracuje v administrativní pozici u jedné z velkých konzultačních firem v hlavním městě a měsíčně si vydělá přibližně 50 tisíc korun hrubého. Jeho manželka Jana si po rodičovské dovolené našla práci jako prodavačka v jednom z velkých řetězců potravin. Měsíčně si přijde na 30 tisíc korun. Pár má dvě děti ve věku 4 a 7 let.

Dohromady si tedy rodina každý měsíc přijde na 80 tisíc korun hrubého, v průměru spíše více, protože čas od času přijdou i nějaké ty bonusy. V čistém vyjádření je to pak přibližně 68 tisíc korun se započtením slev na děti.

Na první pohled si tedy nemají na co stěžovat. Jenže manželé mají na krku hypotéku na byt, která dosud nebyla velkým problémem, protože za ní platili 20 tisíc korun měsíčně. Teď však museli refinancovat a jejich měsíční splátka se zvýšila na 35 tisíc korun.

To znamená, že rodina má po zaplacení hypotéky k dispozici lehce přes 30 tisíc korun. Z toho musí uhradit veškeré své potřeby. Ty ovšem rovněž rychle zdražují, ze všeho nejvíce potom ceny energií, benzinu a potravin.

Pavel tak rychle zjistil, že se dostal do finančních problémů, což měl ještě před rokem za něco nepředstavitelného. Tehdy byl ještě schopen tvořit nějaké úspory, do kterých teď musí ve velkém sahat. Jakmile je vyčerpá, neví, co si počne. Obzvlášť, když zdražovat se má ještě dál.

Pomoc už je na cestě

Tohle je vážně hrozná situace. Nežili jsme si nijak nad poměry, ale docela dobře. Dovolili jsme si vzít hypotéku jako všichni kolem. Teď ale vidím, jaká to byla chyba a že skutečně nemusí jít pořád vše jako po másle. Každopádně za současné situace nevyjdeme,” uvedl Pavel.

Očekával by, že stát v takto krizové době nějakým způsobem pomůže, ale zatím se nic neděje. To by se ale mělo změnit. Jeho rodina se totiž vejde do limitu jednoho milionu korun ročně, a tak brzy obdrží příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč. V případě dvou dětí to tedy dělá 10 tisíc. Je to vítaná vzpruha, která pomůže vykrýt zvýšené náklady alespoň na jeden měsíc.

Chystá se ale i další pomoc v podobě dotace elektřiny a tepla. Stát nabídne domácnostem určitou základní spotřebu za zvýhodněnou cenu. Tímto způsobem by mělo být možné ušetřit poměrně významnou částku, obzvlášť když rodina nebude energiemi plýtvat.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 1,53 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

12 Comments

 1. Jóóó? Nevyjde s 80ti litry? Tak bych poradil paní mámě – nekupuj si šminky, každý rok nový mobil, neomezený tarif, doma všechno jede na elektriku zbytečně, dovolená v Egyptě, večeře v nóbl restauraci, děckám mobily, desetkrát ročně nové značkové hadry, benzín na výlety, myčka, rogalo, elektrokoloběžku, voňavky, cigará, balantinku do baru… Za to fňukání by měli půl roku chcípat hlady. Co mají říkat rodiny s jedním průměrným platem?

 2. K snídani pravdu, k večeři lásku. Oběd nosit po krabičkách a rozdělit se o něj s Ukrajinci, muslimy, dyzgrymynovanymi spoluobčany. Do práce a po okolí jezdit jen hromadnou dopravou. A bedlivě sledovat strategickou komunikaci a jasné signály.

 3. Pro hadry upalujte do sekáče, nechte si zajít chuť na značkový ohoz. Pečlivě čtěte letáky, místo reklam na luxusní zahraniční dovolené, a hbitě upalujte (pěšky, pochopitelně) pro akční zboží. Milostivá může vynechat návštěvy kadeřnictví a kosmetiky, bez nalepených nehtíků jí půjde lépe vypěstovat na balkóně něco bylinek, či dokonce rajčátka, nebo papričky, čímž uleví rodinnému rozpočtu.

  Ty žvásty, kterak nevyjdete s třiatřiceti hadry měsíčně, po uhrazení měsíční splátky hypotéky, si nechte do některého zábavného silvestrovského pořadu.

 4. Málem mi ukápla slza. Jen by nám Petr Vavrenka ještě mohl prozradit co hulí, respektive v jaké dimenzi žije? Čtenáři AAzdraví budou zcela jistě také velice zajímaví lidé 🙂

 5. Funguje to stále stejně.
  Komouši poštvali chudší proti kulakům.
  A my tady na svobodném světě pliveme špínu na středně bohatou rodinu, která přestává vycházet se svým příjmem.
  A chudneme všichni, kromě těch kteří svévolně nakládají s ukradenými penězi daňových poplatníků.
  Rozděl a panuj.
  Potřeba něčeho ti na to dává nárok? To doufám nemyslíte vážně, pane Vavrenko. Možná jste to myslel jako malou provokaci, abyste viděl, jak se tady vzájemně začnem napadat. Smutný.

  • Komouši poštvali chudší proti kulakům… a ti pak zastavili bídu na venkově, vytvořili perfektní zemědělství, mlékárenství, masný průmysl a na 100% kvalitní výživu pro celý národ.
   “My” jak se nazýváte, my tady na svobodném světě… jsme mnohem horší, protože jsme to nejen zničili, ale žádnou trvalou náhradu vůbec nevytváříme.
   Máte sice částečně pravdu, ale musíte si kopnout do komunistů.

   • Jo, mám potřebu si do komunistů kopnout, to uznávám. Jsem přesvědčený, že zničili v naší zemi svobodu projevu(stejně jako ji ničí současní oddaní EUrosocialismu), pronásledovali lidi a ničili jim životy, ekonomiku dovedli do neúnosné krize(stejně jako ji ničí současní oddaní EUrosocialismu).
    Máte pravdu, že zemědělství fungovalo a byl tu dostatek jídla, ale za cenu velikých škod na přírodě a na krajině, které nebyly nutné, pokud by zemědělství zůstalo v rukou soukromých zemědělců, kteří byli likvidováni s tou přírodou.
    A taktéž si myslím, že ten současný stav mají na svědomí převážně ti stejní lidé, kteří hospodařili před rokem 1989, ten přístup je tady po těch 40 letech socialismu příliš zažranej a je tím prolezlá celá společnost.
    Chtěl bych, aby tahle země byla skutečně převážně pravicová a kapitalistická. Ale je převážně levicová a socialistická.
    A omlouvám se za to “My”, uznávám, že nemám nárok mluvit za ostatní tady, jenom za sebe.

 6. A to se bude týkat všech , kdo si brali hypotéku s co nejdelší dobou splatnosti . I u hypotéky je potřeba trochu přemýšlet a v případě potřeby mít možnost ji prodloužit.

 7. ale stát prachy rozhazuje–Kampaň k očkování pro ministerstvo zdravotnictví připraví agentura McCann-Erickson Prague. Smlouvu podepíšou v příštích dnech, řekl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Hodnotu zakázky ministerstvo neuvedlo, jde ale o tendr do dvou milionů korun. Kampaň by měla začít 1. srpna a bude doporučovat třetí dávku očkování, rizikovým lidem čtvrtou, před očekávanou podzimní vlnou epidemie. Cílit bude i na uprchlíky z Ukrajiny.

  https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/06/kampan-k-ockovani-pro-ministerstvo-zdravotnictvi-pripravi-mccann-erickson-prague/

 8. Pán má v čistém 42.697,- Kč a paní 27.897,- Kč. To je dohromady 70.594,- Kč. Odečteme 35.000,- za hypotéku a zbyde 35.594,- Kč. Odečteme 7000 za energie a 2000,- Kč za dva mobily a zbývá 26.594,- Kč. Mínus 3.000,- za palivo a 2.000 děckám za obědy a zbyde 21.594,- Dnešní děcka musí dnes nutně chodit na kroužky, tak odečtěme 2.000,- a 1000,- Kč za kredit (500,- každému). Taky třeba 1000,- Kč pojištění domácnosti. 17.594,- pořád zbývá. Je ale fakt, že dnes člověk vleze do obchodu a nechá tam čtverku jen tak mlaskne a nic moc extra nenakoupí… Počítejme tak 14.000 za jídlo a potřeby do domácnosti pro 4 člennou rodinu a zůstává 3.594,- Kč. A do toho počítejme nějaký výlet, kadeřník, vysere se auto nebo lednice, potřebujete bundu, boty, přijde technická/emisní, pojistka… Je fakt, že si moc vyskakovat v Praze nemůžou. Ale prostor pro ušetření a normální žití mají pořád… Hold nemůžou chodit 2x do roka na dovolené, musí vypustit fitká a trajdání s kamarády po vinárnách, když mají hypotéku. Tak to prostě je. Bohužel dnešní tvrdě pracující člověk má ledva na přežití a určité entity to vůbec nemusí řešit, ani práci, ani počet dětí. Stačí jim natáhnout ruku…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*