Naše nejlepší zdravotnictví na světě nefunguje




Sdílet článek:

MARTIN VAVRUŠA

Zdravotnictví je v krizi. Oprava: České socialistické centrálně plánované a od dob komunismu nereformované zdravotnictví je v krizi.

U toho je svým metafyzickým způsobem současně nejlepší na světě. To víme. (Teda říká se to.) A nejlepší zdravotnictví na světě máme proto, že i ostatní nejlepší zdravotnictví na světě jsou taky centrálně řízená, a tedy se také potýkají s přeregulovaností a nedostatkem personálu a nerovnoměrnou distribucí specialistů na obydleném území.

A třeba takovému Německu chybí v periferii kožní lékaři. Němci u toho strašně trpí a pořád nadávají, jak je to Scheisse a jak to jde od deseti k pěti. To, že je to v ČR 10x horší, si nenechají vysvětlit. V ČR sehnat kožaře je nadlidský výkon. Němcům vadí, že není v každé vesnici a že musí do sousedního města. A i když je Spolková republika Německo více zdaněná než ČR a i když je hodně byrokratická a zregulovaná až na půdu, stále Němci pouštějí do zdravotnictví trh a inovace ve větší míře než Češi. My, Češi, máme totiž jednu státní zdravotní Pojišťovnu, která píská podle notiček, jak jí píská ministerstvo zdravotnictví. Žádná multilaterální licitace se všemi aktéry na trhu neprobíhá. Možná jen zdánlivě… ale neprobíhá.

Jo tohle! Už tady komentátoři komentují: Ale pane doktore, něco si o tom přečtěte, když už o tom blogujete, máme na českém trhu přeci sedm pojišťoven! Herdek, na trhu? Myslíte těch šest klonů, z nichž některé již div že nekrachují, takže se uvažuje o fúzi 201 s 211? Taktozasjo.

Takže k tomu nedostatku kožních lékařů v Německu: Bandička kožních lékařů z velkých měst v Sasku se dohodla, že si založí společně firmu, nechají naprogramovat infrastrukturu, appku a nějaký server, dohodnou se s praktickými lékaři na periferii o holportu a pak přijdou na svazek pojišťoven, že budou dělat dermatologickou prohlídku telemedicínsky z každé zainteresované ordinace praktického lékaře. Projekt se jmenuje E – Derma. Multilaterálně vylicitovali se spolkem pojišťoven, s lékařskými organizacemi, s ministerstvem a s pacientskými organizacemi úhradu. Honorován bude jak dermatolog za svou expertízu, tak praktický lékař za práci s pacientem a zprostředkování dat dermatologovi. Právě jsme v naší klinice do projektu nastoupili a jsem okouzlen, jak je to rychlé, uživatelsky příjemné a celkem dobře honorované. Projekt se ještě analyzuje a vyhodnocují se náklady a přínosy. Pokud se to ukáže pro všechny strany jako životaschopný a přínosný model, projekt se fixuje a uvolní se třeba na spolkovou úroveň. Ano, chápete dobře, jede to jen v Sasku, ale klidně se to za 5 let může dostat do Bavorska nebo do Rheinland Pfalz. Prostě Německo není tak gleichschaltováno jako Česká republika a systém pouští tržní start-upy normálně do hry. To je v českých podmínkách absolutně nemyslitelné nastavení.

A opravdu, díky dobře nastaveným kompetencím praktických lékařů se opět specialisté posunuli blíže k pacientům. Když specialista doporučí léčbu nějaké diagnostikované dermatózy, nejen že ji zprostředkuje praktický lékař, který je svému klientovi nejblíže, ale především může naordinovat léčbu přímo u sebe v ordinaci. ANO ANO ANO, praktičtí lékaři nemají v Německu tak debilně nastavené preskripční omezení jako praktičtí lékaři v České republice. On takový praktik v ČR je totiž (asi) totální dylina a s drahými a složitými léky by vůbec neuměl zacházet. Anebo je taky možné, že si nejlepší zdravotnictví na světě nepřeje, aby se klienti tak snadno k drahým lékům mohli dostat.

Jeden takový soukromý dermatolog se svojí ordinací v Lipsku nebo v Drážďanech dokáže takto obsloužit třeba 10 ordinací praktických lékařů. V projektu jich je již cca 7. Tedy 70 ordinací na největší periferii Saska má každodenní přístup k expertíze atestovaného specialisty v oboru kožního lékařství a každá tato ordinace smí předepsat jakýkoli lék, který je indikovaný a který se v kožním lékařství se používá. Za tuto službu si vyúčtuje praktický lékař asi 30 eur a dermatolog 70 eur a tato kapitola nesmí podléhat žádné zpětné regulační regresní platbě. (V jiných kapitolách, když pracujete moc, vám pojišťovny třeba za 5 let zpětně vezmou klidně 30 % vašich tržeb, abyste pochopili, že máte pracovat méně.)

Hurá – a zase mne tahle práce baví o trochu víc. Nejen, že je úžasné léčit lidi, ale je úžasné být přímo v první linii vývoje a pokroku. Víte, miluji pokrok a lidskou kreativitu. Miluji fungující věci. Vsadím se, že lidi, co nikdy nebyli v cizině, nehovoří žádným jazykem a v ničem nepodnikají – možná moje myšlenky opět nazvou utopií. A pak se ponoří do svých levicových snů o tom, jak funguje centrální plánování.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Až mi naběhla husí kůže, když jsem si představil, jak by byla tato myšlenka realizována v Česku. Od nefungujícího IS po obří úplatky.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*