Navzdory „volebním vlakům“ Fico volby na Slovensku vyhrál …
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Že nabídky jet zdarma na víkend domů využijí zejména mladí studenti, u kterých se příliš nepředpokládá, že by volili Ficův Smer, asi nebylo zase tak těžké odhadnout.

Včera proběhly na Slovensku předčasné parlamentní volby. V době publikování tohoto článku není samozřejmě ještě jisté, které strany či uskupení vytvoří vládní koalici. Faktem nicméně je, že strana Smer a její lídr Robert Fico, kterého před několika lety mnozí politologové téměř odepisovali z vrcholné politiky, přesvědčivým způsobem volby vyhrála (viz odkaz zde).

Volbám v zemi našeho východního souseda věnovala vysokou pozornost i česká média, k možným povolebním scénářům a jejich důsledkům pro česko-slovenské vztahy se vyjadřovala řada českých politiků. Mně osobně v této souvislosti nejvíc zaujala informace o tom, že čtyři slovenské neziskové organizace vypravily den před volbami z České republiky dva mimořádné vlaky, určené pro slovenské občany, kteří se rozhodnou jet do své země volit. Nabídka to přitom byla docela lákavá – cestu „volebním vlakem“ totiž měli všichni cestující zadarmo. A jak vyplývá ze zpráv z některých českých médií (viz odkaz zde), nabídky hlavně využili v České republice studující slovenští studenti, kteří podle svých slov měli většinou v plánu volit „prozápadní demokratické strany“.

Počin slovenských neziskových organizací samozřejmě v rozporu se zákonem není. Je však otázkou, nakolik je něco takového férové a zda organizátorům této akce skutečně šlo jenom o to, aby zvýšili volební účast a motivovali ty Slováky, kteří nebyli do poslední chvíle rozhodnuti, zda k volbám jít či nikoliv. To, že nabídky jet zdarma na víkend domů využijí zejména mladí studenti, u kterých se příliš nepředpokládá, že by volili Ficův Smer nebo stranu Hlas někdejšího premiéra Pellegriniho, asi nebylo zase tak těžké odhadnout.

Je to podobné, jako když u nás v České republice před každými volbami organizuje společnost Člověk v tísni takzvané Studentské volby. Tato společnost tradičně proklamuje, že cílem jejího projektu je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem u nás, a přispěli tak k navýšení často nepříliš vysoké volební účasti. Otázkou však je, zda u středoškoláků k něčemu takovému není dostačující výuka občanské nauky, a proč organizace Člověk v tísni kromě studentů zrovna tak nemotivuje k volební účasti třeba seniory, lidi, žijící na venkově apod.

Je proto otázkou, zda by v článku zmíněné neziskové organizace neudělaly lépe, pokud by peníze, věnované na “podporu voleb“, raději nevěnovaly na pomoc potřebným.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Napřímo a stručně:
    Neziskové organizace zaplatily cestu na Slovensko lidem u kterých očekávalo, že převážně budou volit politickou stranu Progresívne Slovensko.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*