Němci vyzkoušeli dojezd elektromobilů ve skutečném provozu, realita má ke slibům hodně daleko
Sdílet článek:

Není rozumné očekávat, že by oficiální údaje o dojezdu elektrických aut mohly odpovídat realitě, snadno ale překvapí, jak velké rozdíly mezi oběma údaji jsou. Ukazuje to i test Auto Bildu, třeba Škoda Enyaq místo 534 km zvládá jen 350.

 

Pomohou elektromobily životnímu prostředí? Podle politiků určitě, podle lidí, kteří rozumí technice a dokáží používat Excel, to je za současných podmínek nemožné. Co ale tlak na plošný přechod na ně způsobí zcela jistě, je ztráta svobody pohybu, jakou máme nyní. Nejde jen o ceny těchto aut, které si nebudou moci dovolit zaplatit mnozí z těch, kteří dnes auto mají a každodenně s ním potřebují jezdit. Problém bude i to, že se omezí vzdálenosti, na které se lze pohodlně, rychle a prakticky dopravit bez podstatného plánování.

Představte si, že máte chatu zhruba 200 kilometrů od svého bydliště, z čehož většinu cesty absolvujete po dálnici. V případě benzínového či dieselového vozu neřešíte v podstatě nic, tedy kromě svršků pro sebe a své blízké a transportu jídla, pití a zábavy. Stavem palivové nádrže se ale dopředu vůbec nezabýváte, jednoduše jen dle potřeby na pár minut zastavíte, a poté můžete pokračovat v cestě. Přičemž pokud se nebojíte postihu, můžete na to na dálnici i dupnout a vše tak uspíšit.

Pokud ovšem vlastníte elektromobil, situace je docela jiná. Zvláště pokud jste si vědomi jeho reálného dojezdu, který má s oficiálními hodnotami společného asi tolik jako Andrej Babiš s bojem proti korupci a klientelismu. Baterii totiž musíte dobít na maximum, přičemž auto pomalu na nic jiného než na samotnou cestu na chatu nelze použít. Jakýkoliv najetý kilometr vás totiž následně může přijít draho – i kdyby šlo jen o to, že vámi dosažená nejvyšší rychlost nepřekročí 120 km/h a cesta vám tak zabere víc času.

Mimo to je třeba počítat s omezenějšími dobíjecími schopnostmi přímo na vaší víkendové usedlosti, zvláště pokud ta se nachází uprostřed lesů. V takovém případě pomalu ihned po příjezdu vůz připojíte k zásuvce a po doby pobytu na něj ani nesáhnete, abyste následně měli naději, že se vůbec dostanete zpátky. V podstatě se tak stáváte otrokem svého auta, jemuž uzpůsobíte vše od jízdního stylu až po veškeré vaše volnočasové aktivity. Vážně je tohle budoucnost, kterou chceme?

Zastánci elektrického pohonu v tuto chvíli nejspíše namítnou, že nová elektrická auta zvládají daleko více než oněch 200 km, dle tvrzení výrobců jde často i o trojnásobek. Nicméně je třeba pamatovat na skutečnost, že testy i dle nové metodiky WLTP probíhají v laboratořích, kde nejsou teplotní výkyvy, nevane vítr, kde v autech nesedí děti, kterým je náhle zima a proto vyžadují vyšší teplotu a kde nemusíte zavazadelník napěchovat třemi tunami jídla pro strýčka Příhodu.

Ve skutečnosti je dojezd daleko nižší, což potvrzuje německý magazín Auto Bild. Ten pravidelně ověřuje, jak daleko s vozy s elektrickým pohonem doopravdy dojedete ve skutečném provozu. Test se odehrává na obvyklém 155kilomtrovém okruhu, ze kterého 40 km připadá na jízdu ve městě, 61 km na okresky a 54 km na dálnice. Před zkouškou byla auta kompletně dobita, přičemž začátek i konec trasy byl na dobíjecí stanici. Ani jedna watthodina tak nebyla vyplýtvána zbytečně, přičemž dle opětovného dobití mohlo být jasně určeno, kolik vůz na daný úsek spotřeboval kapacity baterií.

Jak asi již tušíte, realita není ani zdaleka tak slibná, jako oficiální data. Ač tedy nové testy WLTP měly daleko více reflektovat skutečnou spotřebu, ve výsledku tu máme podobně zavádějící údaje jako při předchozí metodice NEDC. Reálnému světu se spíše blíží data americké agentury EPA, která třeba takovému Fordu Mustang Mach-E přisuzují dojezd 434 km. Dle WLTP má ten samý vůz ujet 540 km, dle Auto Bildu však zvládne jen 376 km.

Tato porce je samozřejmě dostačující na výše zmíněnou hypotetickou cestu na chatu i zpátky. Ovšem pokud byste se kupříkladu rozhodli vyrazit na výlet, již jste poněkud omezeni. Zvláště pokud místo onoho Fordu vlastníte Audi e-tron GT RS, jež namísto udávaných 472 km ujede jen 290 km. S ním se již bez nabíjení nedostanete ani zpátky domů, což platí i pro Škodu Enyaq, která se v obou případech dostala jen k 350 km dojezdu. A takový Fiat 500, jehož realitou je pouhopouhých 193 km, nemůžete použít ani na cestu jedním směrem.

Podívejte se sami na kompletní výsledky níže, jsou seřazené podle abecedy. Tohle jako jediné řešení pohonu aut? Je těžké se s tím smířit jako s rozumnou cestou, fungovat může jen jako součást podstatně většího mixu rozličných řešení.

 

Reálný dojezd elektrických aut na testovacím okruhu Auto Bildu

 

Aiways U5 (61 kWh) – 214 km
Audi e-tron GT (85 kWh) – 310 km
Audi RS e-tron GT (85 kWh) – 290 km
Audi Q4 e-tron 40 (77 kWh) – 360 km
BMW i4 M50 (81 kWh) – 250 km
BMW iX3 (73 kWh) – 300 km
BMW iX xDrive 50 (105 kWh) – 415 km
Citroën e-C4 (50 kWh) – 200 km
Cupra Born (58 kWh) – 237 km
Dacia Spring (27,4 kWh) – 173 km
Fiat 500e Icon (42 kWh) – 193 km
Ford Mustang Mach-e AWD (88 kWh) – 376 km
Hyundai Ioniq 5 (73 kWh) – 300 km
Hyundai Kona (64 kWh) – 330 km
Kia EV6 AWD (73 kWh) – 285 km
Mazda MX-30 (30 kWh) – 158 km
Mercedes-Benz EQA 250 (67 kWh) – 280 km
Mercedes-Benz EQB 300 4M (67 kWh) – 305 km
Mercedes-Benz EQS 580 4M (108 kWh) – 401 km
Mercedes-Benz EQV (90 kWh) – 306 km
Opel Combo-e Life (45 kWh) – 204 km
Opel Mokka-e Ultimate (50 kWh) – 210 km
Opel Zafira e-Life (75 kWh) – 309 km
Peugeot e-Rifter (45 kWh) – 181 km
Polestar 2 Long Range Dual Motor (75 kWh) – 335 km
Renault Twingo Electric (21 kWh) – 130 km
Škoda Enyaq iV 80 (77 kWh) – 350 km
Tesla Model 3 Performance (76 kWh) – 310 km
Volvo C40 Recharge Twin Pro (75 kWh) – 241 km
Volvo XC40 Recharge Pure Electric Single Motor (75 kWh) – 238 km
VW ID.3 Pro S (77 kWh) – 272 km
VW ID.4 Pro (77 kWh) – 350 km
VW ID.4 GTX (77 kWh) – 319 km

 

 Petr Prokopec

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Autore, nevím, jak Vy, ale já ještě pamatuju dobu, kdy argumentace objektivními fakty byla prohlašována za protisocialistickou činnost a zpochybňování zářných výsledků bolševického řízení společnosti bylo trestným činem.

    Taks i tu svoji putinovskou propagandu nechte a na chalupu jezděte na kolečkových bruslích, chytráku.

    Nebo na Vás vlítne Urválek Stříž.

  2. Konkrétně před německou Energiewende, což je horší ideologie než NSDAP.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*