Nenechme se zmýlit, aneb tři postřehy…




Sdílet článek:
Dnešní doba přináší různé „výzvy“, některé z nich stojí za zamyšlení, kam nás dnešní nejen mediální svět unáší…

Postřeh první – losovačky. Některé vlády včetně naší ve snaze naočkovat co nejvíce obyvatel proti infekci Covid-19 zavedly pro ty, kteří očkování podstoupí, losování o rozličné ceny. Rusové třeba o byt, my o drobnosti jako sportovní boty nebo mobily. Zatím jen na zkoušku a v nově otevřených očkovacích centrech,tedy těch bez registrace. Nevím , jest-li pondělní přeplněnost těchto center (Hlavní nádraží a OC Chodov) je díky losovačce nebo skutečně tolik lidí „obtěžuje“ se přes mobil nebo počítač přihlásit a objednat a radši stojí frontu „bez registrace“, ale s možností vyhrát boty…. Je to však spíše příklad neschopnosti vlády důvěryhodným způsobem přesvědčit o vhodnosti očkování nás občany a přitom je zřejmé, že proočkovanost vedle promořenosti jsou hlavními zbraněmi s covidovou pandémií. Vzhledem k tomu, že (alespoň dle médií) 1/3 obyvatel starších 65ti let zůstává neočkovaná a tedy v riziku těžšího průběhu covidové infekce, domnívám se, že spíše k této skupině by měly směřovat snahy vlády o větší míru „proočkovanosti“, než prostřednictvím losovačky o tenisky nebo iPody stimulovat k očkování proti covidu mladší ročníky, neboť jim větší riziko plynoucí z případné covidové infekce tak moc nehrozí.

Postřeh druhý- V německé letecké společnosti Lufthansa přestanou užívat oslovení „dámy a pánové“, a přejdou na genderově „vyrovnanější“ terminologii- bez oslovení, nebo – „Vážení cestující..“ Osobně, a to praktikuji lékařskou praxi již přes třicet let, jsem se nesetkal skutečně s nikým, komu by vadilo oslovení Paní,pane…nebo dámy a pánové. Nikdy bych nevěřil, že takto pojaté uvítání je něco špatného a může někomu vadit. Ale budiž.. Co mě ale překvapuje je, jak silná a vlivná je skupina těch, kteří bojují za tzv. genderovou neutralitu a oslovení paní, pane nebo titul Mrs., Mr.(apod.) jim vadí a nám ostatním toto oslovení upírají. Vždyť Lufthansa také není žádné ořezávátko!

Postřeh třetí: Evropská komise v rámci boje za „uhlíkovou neutralitu“ rozhodla o ukončení prodeje benzínových a naftových motorů v EU k roku 2035. Tento plán dokonce něktěří nazývají málo ambiciózním. Na úvod podotýkám, že nejsem nepřítelem boje za záchranu přírody a za čistotu ovzdu-ší. Ale toto? Plán bych nenazval málo ambiciózním, ale spíše nereálným a nedomyšleným. Nechám stranou úvahu na téma, že elektrická energie pro tato auta se musí také někde vyrobit. Spíše uvedu několik praktických problémů. Problém první-cena: I když se bude postupně cena elektroautomo-bilů snižovat, bude v globále vyšší než dnes , myšleno i ve srovnání s reálnou kupní silou průměrného majitele vozu. Navíc životnost elektroautomobilů bude určitě nižší než dnešních spalovacích motorů (nejen díky životnosti elektrických akumulátorů). To povode ke stárnutí původního automobilového par-ku se spalovacími motory až za hranici běžné životnosti těchto vozů a jejich vliv na ovzduší bude horší než nyní. Problém druhý-dobíjení akumulátorů. Jistě pro ty z nás , kteří bydlí v rodinném domku není problém si elektroauto přes noc dobít. Nedovedu si ale představit,jak budou přes noc dobíjet majitelé vozů na sídlišti, kde v jednom domě žijí stovky lidí, což představuje desítky elektroautomobilů. Kdo projede například pražským Jižním městem pochopí, o čem mluvím. Problém třetí- výroba, provoz a ekologická likvidace akumulátorů. Každý, kdo zvažuje koupi elektroautomobilu, vyhod-nocuje (kromě pořizovací ceny) provozní náklady a dojezd vozu. Faktem je, že s možností delšího do-jezdu vzrůstá i hmotnost vozu díky větším akumulátorům. To samozřejmě povede k dalšímu přetížení silnic s nutností jejich dřívějších oprav a také ke větším energetickým a surovinovým nárokům na výro-bu těchto vozů a na jejich následnou likvidaci. A kde zůstala ekologie ?? Malá městská elektroauta ano, ale zakázat veškerá auta se spalovacími motory? NE!

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*