Doba covidová, utopie a dezinfománie
Sdílet článek:

Zastánci krajních opatření proti covidu si nepřipouštějí ani dnes svou odpovědnost za chyby, vždyť jednali v dobré víře. Dál chtějí všechny napravovat a učit kritickému myšlení. Dál chtějí roztáčet kola dezinfománie, dezinfoplánů, dezinfozákonů…

 

Když i známý katastrofista prof. Flégr oznámil v listopadu 2022 konec covidové pandemie, je čas po třech letech začít věcně debatovat a hledat odpovědi na otázky: Jak doba covidová ovlivnila demokracii? Osvědčila se politika nulové tolerance vůči covidu s těmi nejtvrdšími uzávěrami společnosti? Fungoval mírnější přístup bez lockdownů, zahrnující opatření na ochranu zranitelných a prevenci ostatních?

Otázky jsou palčivé i kvůli brutální a neúspěšné politice nulové tolerance v Číně, jež přispěla k upevnění diktatury Si Ťin-pchinga. Jsou palčivé, neboť právě před rokem byla jedna třetina obyvatelstva v Česku označena za druhořadé občany a po šest týdnů měla zákaz vstupu na sportoviště, do divadel, restaurací… Jsou palčivé, neboť již na počátku pandemie zveřejnili prof. Pirk a prof. Höschl výzvu 11 lékařů Univerzity Karlovy. Varovali, že fyzické zdraví nelze chránit šířením extrémního strachu a stresu, izolací starších lidí a dětí, uzávěrami společnosti. Uvedli, že tělesné zdraví je podmíněné zdravím duševním i celé ekonomiky a demokracie. Žádali obnovit školní výuku, chod ekonomiky a dostupnost zdravotní péče v celé šíři.

Tehdy byli odmítnuti. S odstupem času jsou tu však zkušenosti s mírnými opatřeními ze Švédska, Floridy, Singapuru. Jsou tu zkušenosti s dřívějším rozvolněním restriktivních opatření v Anglii, Irsku, Skandinávii. Dnes nejde o to, kdo má patent na rozum či morálku, ale o zvažování principů přiměřenosti, vyváženosti, načasování a dalších souvislostí při zavádění opatření proti covidu. Tenká je totiž hranice mezi dobrými úmysly a nezamýšlenou destrukcí. Hledejme odpovědi na tyto otázky i pro případ opakování pandemie. Tento text nabízí jeden úhel pohledu a týká se témat vědeckosti, dezinformací, ideologie či utopie.

Vědecká chiméra

Chceme-li měřit kvalitu odborné činnosti jednotlivých vědců, musíme nahlédnout hlavně do databáze Web of Science, jež eviduje vydané články v předních zahraničních časopisech. Porovnáme-li v této databázi, přístupné z většiny univerzit, odborné texty českých vědců v oblasti výzkumu covidu, jsou zjištěná fakta alarmující. Odborníci z uskupení MeSES, oficiálně prezentovaní jako jediní „experti“ na covid, vykazovali v průměru horší kvalitu článků, než odborníci z řad SMIS, označovaní za „dezinformátory“. Tedy odborníci, požadující co nejtvrdší opatření proti covidu, dopadli hůře než jejich kritičtí kolegové, zastávající mírnější přístup. Ještě hůře v tomto srovnání dopadli aktivisté typu Manipulátoři.cz a Sysifos, kteří svévolně třídili covidové vědce na „experty“ a „dezinformátory“.

Co z toho vyplývá? Že třídění vědců na hodné a zlé bylo pomýlené a abnormálně nevědecké. Že jediným výsledkem byl rozvrat vědy a s tím související těžké dopady na společnost. A že ve skutečnosti šlo o nástroj nových progresivních sil, jak utužit jednotu lidu a oddělit to nezdravé ve společnosti. Přesně v duchu známého husákovského výroku „nechť odpadne, co je nezdravé a kolísavé.“ Šlo o to potrestat kritiky a zastrašit pochybovače. Šlo o projev nové ideologie dobra, s cílem vymýtit covid i nepřátele lidu.

Nová ideologie dobra

Doba covidová byla zlomem ve vývoji demokracie. Listopad 1989 ukončil totalitní éru rádoby světového vědeckého názoru v podobě marxismu-leninismu a započal přechod k demokracii, jež se vyznačuje ekonomismem, tedy úsilím o zvýšení životní úrovně v rámci svobodného trhu. S covidem jsme se po 30 letech vrátili obloukem do ideologické fáze. Poté, co idea komunismu vyčpěla, nabízí se vitálnější vědecký názor, který biolog a filosof prof. S. Komárek nazval scientismus-hygienismus. Ano, obě ideologie operují vědou. Vyhlašují boj domácímu a vnějšímu nepříteli. Požadují absolutní podřízení jedince obecnému blahu. Chtějí vytvořit nového člověka – uvědomělého a hygienického. Přitom ale stát bobtná ve své represivní a dozorčí funkci, posiluje policii, armádu, zpravodajské služby. Prostor pro svobodu se zužuje.

Scientismus-hygienismus je součástí širší utopie budování globální harmonické společnosti. Jak napsal britský novinář D. Murray, dnešním progresivistům jde o to vyvrátit starou společnost a vybudovat novou bez vnitřních a vnějších hranic, bez rozdílů mezi lidmi: společnost beztřídní, ale i bezrasovou, beznárodní, bezpohlavní a bez oxidu uhličitého. Jde o jakýsi globální tavící kotel, o rozředění a zrušení národních, rasových, sexuálních a genderových rolí. Konečně si všichni budou rovni. Konečně nastane věčný mír, klima planety bude zachráněno, pandemie vymýceny, možná dojde i na nesmrtelnost.

Totalitní systém sociálního kreditu

Historie ale učí, že utopii nelze zavést bez násilí, je třeba ji vnutit ostatním. V demokraciích mají sklon k utopii progresivisté, kteří usilují o nápravu prý neuvědomělé a sobecké většiny. Kanadský psycholog J. Peterson varuje Západ před sklouzáváním k neliberálnímu režimu, před naivitou ohledně možného přijetí prvků čínského „systému sociálního kreditu“ a „digitálního pasu“. Jde o totalitní způsob regulace chování lidí, kdy všemocný stát vede na každého občana bodové hodnocení. Osobní skóre vypočítává na základě sběru údajů z platebních karet, veřejných kamer, vládních a firemních záznamů i přímo od informátorů.

Za vhodné chování se přičítají body a zpřístupňují lepší veřejné služby, jako jsou bezplatná lékařská péče a výhodné bankovní půjčky. Za nevhodné chování se odečítají body a vydávají zákazy, vylučuje ze společnosti. Sem patří dopravní přestupky, nesplácení úvěrů, ale i kouření v neoznačených zónách, nadměrné hraní videoher či zveřejňování údajných falešných zpráv. „Lidem se špatným sociálním kreditním skóre může být zakázáno kupovat letenky nebo lístky na vlak, dětem může být zakázáno studovat v případě špatného skóre jejich rodičů.“

Chceš-li změnit svět, změň sebe!

Vrátíme-li se do Česka, je zřejmé, že represivní strategie nulové tolerance vyústila v nezamýšlenou destrukci, zasadila tvrdou ránu demokracii. Porušila polistopadovou společenskou smlouvu, neboť přes 3 miliony lidí hodila přes palubu zákazem vstupu do sportovních, kulturních a turistických zařízení. Narušila ekonomickou i politickou soudržnost. Otřásla důvěrou ve většinová média, oficiální instituce a elitu, ve schopnost demokracie chránit svobodu slova a práva občanů.

Zastánci krajních opatření proti covidu si nepřipouštějí ani dnes svou odpovědnost za chyby, vždyť jednali v dobré víře. Dál chtějí všechny napravovat a učit kritickému myšlení. Dál chtějí roztáčet kola dezinfománie, dezinfoplánů, dezinfozákonů, dezinfograntů, dezinfokracie. Více než na jiné pro ně platí slova Matky Terezy: „Chceš-li změnit svět, změň sebe!“

Ano, Putinovi trollové a jejich nepočetná pátá kolona v Česku představují problém. Proti tomu však stačí plnit doporučení ředitele britské rozvědky J. Fleminga: „Západní rozvědky by měly využívat zpravodajské informace k předběžnému vyvracení dezinformací a narativů šířených Ruskem a dalšími autoritářskými státy.“ Dodejme, že k tomu je třeba mít kvalitní školství, vědu, média, elitu, dialog. A schopnost spojovat, nikoliv rozdělovat.

Zdroje textu:

 

MICHAL KLÍMA, blogosvet.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Jen zbožné přání. Však i na Jordana Petersona si už došlápli, musí na převýchovu, jinak je bez práce a nejspíš skončí v gulagu.

  2. Doba covidova byla doba kdy clovek mohl,ale nemusel.Nikdo za to nikoho do basy neposlal.Takze otazka volby a osobní statečnosti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*