Jsme opravdu jenom loutkami novodobého otrokářství?
Sdílet článek:
Filozofka Hogenová se v rozhovoru vyjadřuje k současné situaci a tvrdí, že jsme jenom loutkami novodobého otrokářství, jen o tom nevíme. Není snadné úvahy paní filozofky číst, natož s ní polemizovat.

Anna Hogenová je filozofka, v oboru fenomenologie. Tento obor se zaměřuje na přesné zkoumání jevů. Místo zkoumání podstat a skutečností samých se tedy zabývá zkušeností, tím, jak se věci „samy“ člověku ukazují v jeho vlastním vědomí. Je vlastně z mé generace po II. světové válce narozených dětí, jen o pár let starší.

Pod titulkem Jsme loutkami novodobého otrokářství, jen o tom nevíme, říká filozofka Hogenová s ní vyšel obsáhlý rozhovor na lidovky.cz. Její myšlenky údajně nabraly údajně na síle v pandemii, nyní se obává globálního konfliktu a říká, že „západní člověk“ není schopen žít v přítomnosti.

Celý obsáhly rozhovor je obtížné číst i proto, že obraty použité paní Hogenovou v rozhovoru se odlišují výrazně od běžné mluvy a musel jsem si leccos v rozhovoru přečíst vícekrát, abych alespoň tušil, co tím autorka míní.

V zásadě plně souhlasím s tím, že „západní člověk“ je do značné míry ovlivňován sociálními sítěmi a reklamou. Do zpravodajství oficiálních médií pod kontrolou vlád se opět vrátila autocenzura – v médiích jsou tak zaměstnáváni především lidé ochotní sloužit „liberálnímu kapitalismu“ podobně jako kdysi „vědeckému komunismu“.

Vybral jsem záměrně pouze jednu otázku a odpověď:

Jaký je tedy rozdíl mezi dobou, kdy jsme museli být všichni stejní (socialismus), a dobou současnou? Na výběr máme, ale nakonec jsme všichni stejní…
Rozdíl mezi socialismem a kapitalismem není žádný. Stejnost, která se u lidí projevuje, je intenzivnější, než byla v posledních letech před revolucí. Všichni dnes chtějí totéž a chtějí to stejnými procesualitami získat. Procesualita je myšlena jako správnost postupu. Správnost jednotlivých správných kroků. A pro pocit jistoty je tím nejdůležitějším. Nejenom pro jednotlivce, ale i celou západní společnost.

Protože jsem z generace paní Hogenové, prožil jsem téměř 40 let v „socialismu“ a mám za sebou více než třicet let „kapitalismu“. Termíny dávám do uvozovek naprosto vědomě, v žádném ideálním socialismu jsme nežili a ani režim, do kterého jsme se vrátili, tj. „kapitalismus“ ,má k volnému trhu stejně daleko jako socialismus k blahobytu.

Přesto si dovolím s paní Hogenovou nesouhlasit v paušalizaci socialismu a kapitalismu, a sice že mezi nimi není žádný rozdíl. Volby se za „sociku“ sice také konaly, ale měly předem jasný výsledek. Pro kandidáty Národní fronty hlasovalo 99,9 % voličů. O všem se ale rozhodovalo ve straně jediné, a to komunistické, která si přisvojila „vedoucí roli“. Tato strana se díky svým voličům dokázala udržet v poslanecké sněmovně přes třicet let a teprve poslední volby roku 2021 znamenaly pro komunisty stopku. A právě v tom, že přes všechny známé nedostatky žijeme v systému, kde výsledky voleb nejsou předem nalinkované, považuji za tak významný rozdíl, že paušalizaci socialismu a kapitalismu jako „systémy bez rozdílu“, musím zásadně odmítnout.

Samozřejmě, jsem si moc dobře vědom toho, že výsledky voleb současnosti jsou výsledky a za nitky moci mohou tahat přisátí hráči na politických stranách a hnutích. Nyní se provalila ohromná aféra hnutí STAN, které se vydávalo za vzor všech ctností a bylo přitom napojené na mafiánské prostředí. Buďme ale spravedliví, k vítězům se totiž mafiáni rádi přiklánějí a hnutí STAN není jediné s máslem na hlavě. To bychom zřejmě museli vzpomenout všechny v minulosti vládnoucí strany a u každé bychom našli „problémy s financováním“.

Stále ale považuji stávající volební systém za svobodný a není možné ho se socialismem srovnávat či dokonce mezi nimi klást rovnítko. Vidím ale jiné nebezpečí, které paní Hogenová nezmiňuje, a to je reminiscence jiného socialistického jevu. Socialismus si totiž jako cíl vytkl vítězství na celém světě a ten, kdo nebyl s námi, byl proti nám. Obávám se, že dnešní tak zvaná liberální demokracie si klade podobné cíle jako komunisté v minulosti. Jejím hlavním dogmatem je „záchrana klimatu“ a systém této tak zvané liberální demokracie je povýšen na modlu. Státy, které se liberální demokracií neřídí, jsou automaticky zařazeny mezi naše nepřátele a svět se tak opět polarizuje jako v éře bipolárního světa na čele se Sovětským svazem a USA. Zatímco Rusko už po napadení Ukrajiny považujeme za nepřítele, s komunistickou Čínou se ještě snažíme nějak „vyjít“ a rádi bychom jí viděli na straně antiruské. To jsou ale jenom plané teorie. Čína směřuje již desetiletí k ekonomické deminanci a to i díky chybné politice Západu, který před desítkami let převedl tak zvané „špinavé technologie“ právě do Číny a dnes je na Číně závislý (viz potíže automobilového průmyslu).

Osobně se za otroka západního systému nepovažuji, protože vidím zřetelně jeho nedostatky i přednosti. Tvrdím, že i když něco může vypadat na první pohled stejně, je potřeba si všímat i detailů a tam už žádnou dokonalou podobu či shodu mezi socialismem a kapitalismem nenalezneme.

A co se možného globálního konfliktu týče, trochu jsme na existenci zbraní hromadného ničení na čele s jadernými zbraněmi, zapomněli. Pokud se podařilo dohodnout se v této otázce ve fázi bipolárního světa SSSR kontra USA, mělo by se to podařit i dnes. I ve fázi nejtvrdšího boje mezi Západem Východem se podařilo najít kompromisy, kompromis se bude muset hledat i v současné situaci ruské intervence na Ukrajině. Doufám jenom, že toho světoví politici budou ochotni dosáhnout.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*