Vidlák: Zelenskij už spí s pistolí pod polštářem
Sdílet článek:

PZ/VIDLÁK

V den, kdy vzniká tento rozhovor, se koná ve svatovítské katedrále zádušní mše za diplomata, politika a potomka významného šlechtického rodu knížete Karla Schwarzenberga, která ponese na přání rodiny zesnulého a podle rozhodnutí vlády prvky státních poct.

Jakou úlohu sehrál podle Vás Karel Schwarzenberg při rozvoji české polistopadové politiky a diplomacie?

Myslím, že Karel Schwarzenberg hrál po celý svůj polistopadový život úlohu fíkového listu. Jeho osoba byla použita různými skupinami, které ho vystrčily dopředu, aby nebylo vidět na to, co dělají vzadu. Kníže byl nepostradatelným pro mefista české politiky Kalouska a byl to právě Karel Schwarzenberg, díky komu se Kalousek tak dlouho udržel v centru dění.

Stejně tak není náhoda, že Knížova aura začala pohasínat ve chvíli, kdy se na něj zaměřily refelektory z celé republiky při prezidentské volbě v roce 2013. Tato přímá pozornost kamer dost ubrala na jeho knížecí noblese a ukázala určité rysy jeho povahy (i myšlenek), které se národu líbily tak málo, že se Schwarzenberg nestal prezidentem a jeho politický význam značně upadl. Porovnejte preference TOP09 před onou prezidentskou volbou a potom. Rozdíl je viditelný na první pohled.

Na druhou otázku odpovídat nemusíte (přeci jen se týká osobního práva na tajné hlasování), přesto se ale zeptám. Když se v roce 2013 konala v České republice historicky první přímá volba prezidenta republiky, komu jste ve druhém kole dal svůj hlas a proč?

Dal jsem hlas Zemanovi a rovnou říkám, že o Schwarzenbergovi jsem ani na minutu neuvažoval a hodil bych to Milošovi, i kdyby Karel neřekl, že Beneš by patřil do Haagu před soud a kdyby se neukázalo, že “velký vlastenec” neumí českou hymnu. Přiznám se, že od té doby jsem na Knížeti už nic pozitivního neviděl a jeho výroky jsem přijímal s podezřením a předsudky.

Je tak nějak symptomatické a ke Schwarzenbergovi se to dokonale hodí, že se s ním lidé mohli rozloučit především tak, že hodili do akvárka peníze a nebo použili platební terminál. Jaký byl Karel Schvarzenberg celý život, takový byl i na své poslední cestě.

Dohoda je stvrzená a protest lékařů, alespoň oficiálně, je odvolaný. Výsledky však budí mezi samotnými lékaři i odborníky spíše rozpaky. Vláda si prý pořídila ukončení stávky poměrně „levně“. Za přidání tří miliard, které zaplatí klienti VZP, a několika příslibů. Naopak systém zdravotního pojištění dostal podle expertů poměrně velkou ránu. Ministerstvo zdravotnictví totiž slíbilo lékařům vznik speciálního zákona o odměňování, který může vyhnat náklady do dalších desítek miliard. Navíc někteří lékaři ani po pátečním podpisu dohody mezi zdravotníky, ministerstvem zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou stále nechtějí vzít zpět své výpovědi z přesčasové práce. Kritizují, že se celý konflikt mezi ministerstvem a lékaři stočil pouze na mzdové ohodnocení, přičemž podstatou a základním impulsem k protestům ale byla neúnosnost přesčasové práce, a že předseda České lékařské komory Milan Kubek a vedení Lékařského odborového klubu jednali do jisté míry na vlastní pěst. Jak hodnotíte vládní dohodu s lékaři Vy? Je pro Vás zklamáním, nebo si myslíte, že protesty byly úspěšné a odboroví zástupci vyjednali pro lékaře v danou chvíli maximum?

Já si především nemyslím, že to je nějaká dohoda. To je prostě pouze dočasné příměří, které trochu rozvrátilo sevřené řady lékařů. Vláda má průšvih a snaží se ho rozdělit na několik menších průšvihů. Lékařská komora a Lékařský odborový klub si jako obvykle zapolitikařili, domohli se pro sebe nějakých výhod, nějakou almužnu rozdělili mezi ostatní lékaře celá ta rozhrkaná kára našeho zdravotnictví (která ale ročně stojí půl bilionu korun) zase chvíli pojede dál.

Příští průšvih bude zase o něco větší a doktoři budou zase naštvanější, ale to bude až “někdy příště.”
Když jde stát do háje, jde do háje i zdravotnictví a když vláda neumí vyřešit nemravné marže maloobchodníků nebo levnější energie, těžko od nich čekat, že vyřeší problém doktorů.

Je to opět typicky české a symptomatické – Vláda sice nemá ani pětistovku pro kuchařky ve školách, ale nakonec najde patnáct tisíc pro doktory…

Nejvyšší správní soud v Praze rozhodl, že v souvislosti s COVID-19 byly kontroly certifikátů o očkování a podstoupených testech s využitím aplikace čTečka v rozporu se zákonem. Rozhodnutí přišlo po dvou letech, a senátorka Jana Zwyrtek Hamplová k tomu např. napsala, že “ochrana před nezákonnými zásahy státu v podobných věcech nesmí přicházet se zpožděním jednoho až dvou let, ale v podstatě obratem (7 až 14 dnů jako maximum), pakliže nechceme rezignovat na právní stát. Neměl by nyní automaticky následovat postih odpovědných?

Kterých odpovědných? Kteří tam už dávno nejsou? Kteří vlastně jen přebírali podobné nápady z ciziny? Kteří nevěděli, co činí a prostě jen něco dělali, protože kdyby nic nedělali, tak by opozice řvala jak píchlé prase? Mohou za to úředníci? Mohla za to tehdejší vláda? Celá? Nebo někdo osobně? Nechci nic říkat, ale řekl bych, že na žádný postih odpovědných nedojde a moc bych se divil, kdyby byl vůbec někdo popotahován. A i kdyby se náhodou někdo k soudu dostal, bude to trvat tak dlouho, že než se dobereme rozsudku, tak už tu možná nebude ani Česká republika, říká v rozhovru pro prvnizpravy.cz populární český bloger Daneil Sterzik alias Vidlák.

Ministři obrany Visegrádské skupiny (V4), která sdružuje Polsko, Česko, Maďarsko a Slovensko, přijali v pátek prohlášení, že každá země bude nadále podporovat Ukrajinu, každá však podle svého uvážení. Např. Maďarsko a Slovensko už nechtějí na Ukrajinu posílat vojenskou pomoc, napadenou zemi ale budou i nadále zásobovat humanitárními dodávkami. V jaké fázi se podle Vás ocitl rusko-ukrajinský válečný konflikt a ukazuje se na příkladu prohlášení států V4, že „vyzbrojovat Ukrajinu“ nemusí být ta „jediná správná cesta“?

Ukrajinský konflikt je v té fázi, že i mainstreamová média přestala psát o tom, jak Ukrajinci vítězí, ale začala psát o tom, jak Rusové útočí. Přemýšlím, jak daleko jsme od chvíle, kdy ti stejní analytici, kteří v červnu předpovídali velké vítězství, začnou psát o tom, že vyhraje Rusko, protože Putin otočil kouzelným prstenem a armáda opilých mužiků se přetvořila v druhou nejlepší armádu světa.

Propaganda prostě přestala fungovat. Slibovat úspěchy se nedá do nekonečna a také nemůžete věčně vymlčovat neúspěchy a problémy.

Jsme kousek od chvíle, kdy se všichni začnou ptát, jaký smysl to celé mělo? Jaký mělo smysl, zničit celou Evropu, odzbrojit se, přijít o suroviny i konkurenceschopnost, aby nakonec Rus vyhrál a byl silnější, než kdy dřív? Slovensko sesedlo z mrtvého koně, Maďarsko na tu herku ani nenastoupilo (inu, Orbán je státník), dokonce i Polsko už Ukrajinu podporuje hlavně verbálně, ale přes zablokované hranice nic nepustí… U nás to samozřejmě Blyštivý Péťa stále ještě nechápe a jeho poltická kariéra skončí spolu se současnou Ukrajinou.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko vyjádřil názor, že Ukrajina se pomalu mění v totalitní stát, ve kterém záleží na názoru jediného člověka, tj. prezidenta. A pokud se svůj názor pokusí projevit např. starostové měst, tak prezidentská kancelář na ně údajně hledí jako na aktivisty, kteří kladou překážku výkonu státní moci. „V určitém okamžiku přestaneme být jiní než Rusko, kde vše závisí na rozmaru jednoho člověka. V současnosti existuje jediná samostatná instituce, která je však pod obrovským tlakem – místní samospráva,“ uvedl Kličko. Kličkovo vyjádření převzal server Ukrajinská pravda. Na přímou otázku, zda je podle jeho názoru demokracie na Ukrajině ohrožena, odpověděl po krátké odmlce krátce a jasně „ano.“ Kličko také řekl, že konečný účet ale vystaví prezidentovi Zelenskému až po válce. Jakou podporu má podle Vás prezident Vladimir Zelenskij od samotných občanů Ukrajiny? Myslím převážně těch, kteří z Ukrajiny neodešli…

Jakou podporu může mít člověk, který sliboval vítězství, sliboval osvobození Krymu, sliboval vstup do NATO i EU, sliboval prosperitu a porážku Ruska… a místo toho padl milion Ukrajinců, zadlužili se na sto let dopředu, mají zničený průmysl i infrastrukturu, ke Krymu se ani nepřiblížili, další vojenskou pomoc už jim jejich západní kamarádi nechtějí dát… jakou podporu může mít někdo, komu to dopadlo takhle blbě?

Pamatujete, jak ukrajinská tajná služba neměla problém, zastřelit vyjednavače, který se účastnil jednání s Ruskem? Pamatujete, jak skončila většina opolčeneckých vůdců na Donbasu? Myslíte, že někdo bude mít skrupule totéž udělat s prezidentem, který rozhodl o tom, že se mírová smlouva nepodepíše, ale bude se válčit dál? Zabijou ho dřív, než byste řekli Stěpan Bandera.

Zelenský podle mě už spí s polštářem pod pistolí.

Vraťme se ještě na moment k Visegrádské skupině. Agrární komory zemí V4 vyzvaly své vlády k řešení dovozu ukrajinského obilí do Evropské unie. Česká republika zatím jako jediná ze zemí V4 nezavedla bariéry na dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, přestože to má dopad na tuzemský trh. Zemědělské organizace vlády vyzvaly, aby navrhly jednostranný zákaz dovozu některých druhů produkce a sjednotily ho. Zároveň zaznělo, že Ukrajinu je potřeba podporovat, ale nelze to dělat za cenu likvidace domácích zemědělců a potravinářů. Souhlasíte se společnou výzvou agrárních komor států V4 a proč podle Vás Česká republika dosud nezavedla embargo na dovoz obilí jako ostatní země?

Vyzývat můžou, reálnou moc nemají, nikdo je neposlouchá, nikdo jim nevyjde vstříc… S výzvou souhlasím, ale to je tak všechno, co s tím mohu dělat. Dokud zemědělci nepochopí, že se musejí bránit, že musejí křičet, demonstrovat a vůbec projevovat občanskoou neposlušnost, tak se nic nezmění. Pokud vše bude pokračovat dál jako doposud, bude leckterý zemědělec v parlamentních volbách hlasovat nikoliv jako zemědělec, ale jako nezaměstnaná soukromá osoba.

Třeba budou už poučenější a zvolí lépe… ale jim to už nic platné nebude.

Obchodní řetězce chystají od ledna další zdražování, prý nemají na výběr. Válka mezi dodavateli potravin a obchodníky tak graduje. Důvodem jsou marže. Řetězce tvrdí, že musí ceny zvyšovat kvůli rostoucím cenám energií a také proto, že zdražují dodavatelé. Ti naopak říkají, že to nejsou oni, kdo si nemravně přiráží k ceně zboží až stovky procent. A sami zemědělci prý během posledních let příliš ceny nezvyšovali. Když už tedy budeme muset všichni zase sahat hlouběji do kapes, alespoň bychom tomu mohli rozumět. V čem je podle Vás „zakopaný pes“ a kdo je podle Vás hlavním viníkem stálého růstu cen potravin?

Hlavním viníkem je jednoznačně oligopol obchodních řetězců. Druhým viníkem je vláda a její neschopnost dělat něco s cenou energií, což prodražuje vstupy. Ale jsou to především nemravné marže hytlermarketů, které mohou za drahotu.

A proč mají tak nemravné marže? Už řadu měsíců klesají tržby v maloobchodě. Lidi prostě už peníze nemají. Takže aby řetezce splnily předepsané hospodářské plány, musejí prostě z každé koruny vytlouci větší zisk. Totéž dělá i Stanjura. Zvyšuje daně, díky čemuž budou lidé méně utrácet a díky tomu se vybere méně na daních. Co bude následovat? Další zvýšení daní, lidé zase nepochopí, že musejí platit víc, i když mají míň a zase se daně nevyberou… Na ministerstvu financí a nebo v hlavní účtárně Kauflandu, to jsou úplně stejní lepšolidé. Přemýšlejí úplně stejně. Prostě zvednou marže. Lidé to nepochopí, budou utrácet méně, díky tomu oni zase zvednou marže… a tak dále, až to jednoho dne prostě praskne a bude revoluce… jasné?

Prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 3,29 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

 1. Za současných podmínek Rakousko nepodporuje zahájení jednání s Kyjevem o vstupu do EU.
  Rakouský spolkový kancléř Karl Neghammer prohlásil, že Ukrajina v otázce vstupu do EU „nemůže mít žádnou preferenci“ před ostatními, protože Bosna a Hercegovina se o vstup do EU dlouhodobě snaží, ale ani ona nepožívá žádné privilegium.
  Informovala o tom tisková služba rakouského parlamentu, uvádí Censor.NET.
  Kancléř oznámil, že Rakousko “ZA SOUČASNÝCH PODMÍNEK NENÍ OCHOTEN JEDNAT O PŘISTOUPENÍ UKRAJINY”.Negammer se domnívá, že Ukrajině a Moldavsku by měla být nabídnuta vyhlídka na přistoupení k EU pouze jako gesto „na znamení solidarity“, ale staví se proti nějakému zrychlenému postupu.
  Rakousko obecně dodržuje politiku solidarity EU s Ukrajinou, ale to nemá vliv na neutralitu, vysvětlila kancléřka.
  ..už i Rakousko?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*