Inspirace čtením na téma svobody a lidských práv




Sdílet článek:

Kultura je důležitým spojencem, který sdílí osudy a porušování lidských práv a svobody na mnoha místech světa, ať již je to v Evropě, na Blízkém Východě, v Asii, Africe nebo Tichomoří. Na mnoha místech dochází k porušování lidských práv často plošně, se zaměřením na etnickou skupinu nebo sexuální menšinu, ale také z pohledu politického jednání vlád, které jednají v rozporu s mezinárodním právem. Hlavním hráčem šíření povědomí jak dnes, tak v minulosti vždy byla také literatura. Podívejme se na pět knih, které jsou toho důkazem. 

Hory zpívají: spletité dějiny Vietnamu

Riziko by mělo být v životě jen to, kterému se člověk sám kontrolovaně podrobí, například přes Hellspin casino, kde se zároveň může skvěle bavit. Nemělo by být takové, jakému čelilo několik generací rodiny v knihy Hory zpívají od vietnamské spisovatelky a básnířky jménem Nguyen Phan Que Mai. Příběh začíná ve 20. letech 20. století a s generacemi se nese až do 70. let, napříč kterými nezapomíná na historické a politické změny ve Vietnamu, včetně tragické vietnamské války.

Já jsem Malála: boj o právo na vzdělání dívek v Pákistánu

Pákistán, země s dlouhou historií, která byla vždy velmi bouřlivá a plná válečných konfliktů zažívá počátkem 21. století své nejhorší období nástupem hnutí Taliban k moci, které nyní funguje jako hlavní vůdce v Afghánistánu, kam se k moci dostal po stažení USA a spojenců z tamního regionu, což vedlo k těžké destabilizaci regionu. 

Dívka jménem Malála Júsufzajová je původně právě z Pákistánu, kde byla v roce 2012 postřelena talibanským bojovníkem v pokusu o její vraždu, v té době jí bylo teprve 15 let. Malála přežila a v roce 2014 získala Nobelovu cenu Míru. Já jsem Malála je příběhem této dívky a jejího boje za práva na vzdělávání žen a dívek nejen v Pákistánu.

Proces: Kafkův román o politickém procesu

Politické procesy je možné najít po celém světě, neprávem odsouzené a popravené je možné najít v české historii, ale také na mnoha dalších koutech světa – mezi zejména skloňované patří politické procesy s protestujícími a dívkami v Íránu. Kafka začal román Proces psát v roce 1916, vydán byl jeden rok po jeho smrti, a to v roce 1925. Jedná se o příběh muže, který byl zatčen pro zločin, jaký – to však nikdo ani o neví a postaven před soud u kterého jsou lidé, které nikdo nezná. Nebezpečí vykonstruovaných procesů se prolíná celou knihou až do jejího konce a má tragické místo také v moderním světě.

Pačinko: Zvýraznění opomíjené doby

Samotný román Pačinko sice není inspirován skutečnými osobami nebo událostmi, vypráví však příběhy, které se skutečně odehrály v době, která je zejména západem zcela zapomenuta nebo neznámá, a to následky japonské okupace Koreje, která se odehrála mezi lety 1910–1945 během které se vyžádala tisíce korejských životů. 

Pačinko autorky a novinářky Min Jin Lee se blíže zaměřuje na skupinu Korejců, kteří po okupaci Koreje emigrovali do Japonska ještě před koncem 2. světové války – jejich označení Zainichi dnes zná jen pár lidí právě tato skupina lidí v Japonsku tehdejší doby však čelila velké diskriminaci. Román se stal světovým bestsellerem a dnes je také adaptovaným seriálem společnosti Apple.

Všechny řeky: nekončící spletité vztahy Palestiny a Izraele

Palestina a Izrael, jejich vztahy rozdělují společnost a za posledních více než 60 let nastřádaly porušování lidských práv na obou stranách. Celý konflikt si vyžádal tisíce mrtvých a miliony nuceně vystěhovaných Palestinců, z nichž část žije na okupovaném území a v pásmu Gaza a další po celém světě, jejich kultura potlačovaná a lidská práva omezená, včetně práva na svobodu projevu nebo základní lidské potřeby – jako jsou voda a elektřina. 

Dnes neskutečně vyhrocený vztah popisuje kniha Všechny řeky izraelské spisovatelky Dorit Rabinjan se zaměřuje na lásku muže, který pochází z Palestiny a ženy, která se musí vrátit do Izraele je příběhem utlačované lásky a spletitosti vztahů. Ukazuje předsudky obou stran, složitost situace a tragické následky historie i přítomnosti. Kniha se v Izraeli stala bestsellerem a po zákazu jejího umístění na seznam povinné četby Izraelským ministrem školství vyvolalo toto omezování svobody slova vlnu nepokojů na území Izraele.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*