Není milost jako milost
Sdílet článek:

PETR ŽANTOVSKÝ

Zatímco on postupoval na kariérním žebříčku totalitní armády i komunistické strany, Václav Havel seděl ve vězení za své protirežimní aktivity, Václav Klaus měl zaražený odborný postup, působil jako řadový bankovní úředník a vedle toho pořádal semináře o ekonomii jiného střihu, než byl ten oficiální, a Miloš Zeman pracoval na svých prognostických modelech v ústraní firem Sportpropag a Agrodat, čili vzdálen „hlučícímu davu“. Nástup kariérního služebníka minulého režimu na Hrad byl proto logicky očekáván s jistým napětím a namnoze i obavami.

Petr Pavel se srovnávání nevyhýbá, dokonce je často i sám provokuje. První akcí tohoto typu byla projížďka na koloběžce po hradních sálech, čímž chtěl navodit dojem analogie s Václavem Havlem, který podobnou eskapádou sympaticky provokoval při svém nástupu do čela státu. Jenomže co u Havla byl přirozený a jakožto od člověka z nekonformního uměleckého prostředí i dobře pochopitelný akt sebedefinice jakožto enfanta terrible dobové kožené politické scény, u Pavla působilo jako vnějšková křeč, na jejíž nevěrohodnost upozornila i sama autorka původního koloběžkového nápadu, tehdejší Havlova asistentka Bára Štěpánová. Zatím nejčerstvěji na sebe generál na Hradě upozornil motorkářskou zálibou, kterou materializoval v podobě jízdy na čopru na zahraniční cestu. Jistě je to viditelný posun ve srovnání třeba s Milošem Zemanem, který jezdil leda tak na invalidním vozíku. Jenže i v tomto případě je to jen okázalý spektákl, který si i u Pavlovi nakloněných komentátorů vysloužil lehké ťukání na čelo.

Jenomže to mluvíme jen o vnějších atributech prezidentova působení, které můžeme snadno odmávnout s tím, že Pavel prostě nemá dobré poradce a píáristy, když jej vhánějí do trapných situací a vystavují jej snadné kritice. Mnohem důležitější fakta najdeme, když nahlédneme za tyto kulisy. Před pár dny média přinesla zprávu o změnách, které Petr Pavel přinesl do tématu udílení milostí, což je věc značně diskutovaná už od časů Václava Havla. Jak se to tedy má formálně? Milost je nevymahatelným a nezaslouženým odpuštěním trestu. Je institutem trestního práva, o kterém samostatně rozhoduje prezident republiky. Prezident Václav Havel v roce1994 přenesl svou pravomoc provádět řízení a zamítat některé méně významné či bezdůvodné žádosti o milost na ministra spravedlnosti. Prezident Václav Klaus roku 2003 toto rozhodnutí zrušil a řízení o žádostech o milost proto prováděla Kancelář prezidenta republiky. Další prezident Miloš Zeman o deset let později pravomoc provádět řízení a zamítat většinu žádostí o milost opět převedl na ministra spravedlnosti. Nyní se tedy Petr Pavel vrací do počátku 90. let resp. k praxi panující za Václava Klause.

Různou metodiku rozhodování můžeme nazvat různě – ať jako projev vyšší demokratické kultury, která lehce relativizuje monarchistický princip rozhodování z moci panovnické moci, nebo třeba jako drobný alibismus, který do sporné věci vtahuje a činí spoluzodpovědnými i další osoby. Fakt je, že Pavel vrací rozhodování do svých vlastních rukou. A k tomu navíc podle informací Seznam Zpráv chce navýšit personální stavy na Hradě, včetně rozpočtu. Nemyslím, že to je moudré rozhodnutí a na generálově místě bych je neučinil. V očích svých kritiků jen posílí pověst toho, kdo kumuluje moc do svých rukou, čemuž odpovídají i leckteré autoritativní postoje vůči vládě. Snad je to dáno tou funkcí, že její nositel propadá touze rozšiřovat své kompetence i nad zvyklosti a ducha Ústavy. Pokud někdo čekal, že Pavel z tohoto kruhu vystoupí, musí být zklamán.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*