Nic se nezdaří podle plánu
Sdílet článek:

Média i politici nás neustále straší, na druhé straně však neváhají přicházet s nesmyslně optimistickými scénáři, kterým rozumný člověk nemůže věřit.

Tak například naše vláda rozhodla o zavedení daně z mimořádných zisků, kterou eufemisticky nazývá „válečná daň“, a hodlá ji uvalit na vybrané firmy z několika odvětví (energetika, bankovnictví, rafinérie). Ministerstvo financí očekává, že mu za tři roky přinese až 149 mld. Kč, z toho jenom v příštím roce 85 mld. Skeptici na trzích to však považují celé za velmi pochybné. Ze strany plátců daně lze čekat všemožné kroky se placení daně vyhnout přesouváním zisku do zahraničí a dalšími metodami tzv. „daňové optimalizace“. Negativní dopady na akciový trh, investice a úspory obyvatelstva lze pouze odhadovat. Poučeni z minulých nezdarů můžeme očekávat, že výnos daně bude mnohem menší a tento náklad bude firmami promptně přenesen na bedra občanů. Vláda to možná myslela dobře, ale dopadne to jako vždycky.

Ve stejně logice se vyvíjí válka na Ukrajině. Obě strany masírují svou veřejnost optimistickými zprávami, že nepřítel se už zhroutí a dále nesmyslně eskalují napětí a zvyšují sázky. Optimistické válečné kalkulace Ruska dávno vzaly za své, ale buďme si jisti, že nevyjdou ani západní představy o snadném zničení Ruska jako soupeře prostřednictvím Ukrajiny. Pokud je někdo přesvědčen, že poškození plynovodů v Baltském moři, detonace na Kerčském mostě a reciproční odvetné ostřelování ukrajinských měst raketami mohou jednu či druhou stranu posunout k vítězství, potom nic není dále pravdy. Jenom se všichni více a více zaplétají do nekonečné eskalace konfliktu, která hrozí zničením nás všech. Na pováženou je lehkomyslnost, s jakou to celý svět klidně přijímá. Se stejnou bohorovností svět kdysi přihlížel vzniku první světové války a někteří ji dokonce s nadšením vítali, aby o pár měsíců později zažívali v zákopech kruté vystřízlivění. Toto memento je třeba si stále připomínat a nedopustit jeho opakování.

Jiří Weigl, IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Ukrajina měla plnit Minské dohody , západ do toho neměl strkat nos a žádná válka by nebyla !

 2. Pravda je, že to k ničemu dobrému nevede, ale od kdy vedlo k dobrému to co v cizím státě vyprovokovali U-SSA, NATO, jim jde jen o to aby prodali zbraně všeho druhu a co nejdáž. Proto potřebovali dosadit na Ukrajině komediantského feťáka, jemu k životu stačí koks a na národ sere z vysoka. Ovšem zaplať pánbů Rusko není jako zaprodané EU, na něm si vylámete ty vaše shnilé zuby, ostatně jako vždy a to je jen dobře.

 3. Jak to funguje s trhem energii? V USA tanker s LNG naloží za cca 60 milionů dolarů a pak jej v EU prodá za 280 milionů dolarů. TÉMĚŘ ČISTÝ ZISK JE KOLEM 200 MILIONŮ DOLARŮ…

  V příštím životě bych chtěl vlastbit tanker na LNG….ha ha ha..

 4. Ma to ovsem jednu vyhodu,pro kterou lide v listopadu 89 generalne stavkovali-svoboda a pryc z soc.zoo do volne prirody kazdy sam za sebe.Tehdy nam bylo jedno,co s ekonomikou bude,hlavne pryc.Rozdali jsme ekonomiku za par drobnych cizine.Ale celkem jsme se v tom naucili zit.To,ze USA vydelavaji na situaci v Evrope je proste realita.Nechceme zit pod diktatem blizicimu se komunistickemu rezimu,ktery zabijeni ciziho naroda bere jako nepodstatnou vec.Za par let bude lip,a RF pozna o co prisla.

  • Akorát jsi Kolemjdoucí eurosoudruhu si sis nevšim, že zabíjení na UA zahájila ukrajinská strana hlavně tím, že nepřistoupila na MINSK 2…To její armáda měla být zhruba 15 km od místa styku se vzbouřenými republikami a neměli tam mít hlavně těžké zbraně. A přitom neustále separatisty ostřelovali….,bylo zabito cca 14 000 hlavně separatistů…

   A všichni jsme k tomu mlčeli, nebo se tvářili, že se tam nic neděje….RF se nemohla tvářit, že se nic neděje, byli tam zabíjeni ruští nebo rusky mluvící občané v naprosto nesmyslném bratrovražedném boji, což rozpoutali fanatici uctívající Banderu a podobné výtečníky…

   POROŠENKO A ZELENSKÝ MĚLI NA DOMLUVU 8 LET A BYLO TO MARNÉ….,nestalo se nic..

 5. Vy jste si mě asi spletl se svými kolegy z ideologické uderky.Vite jak to bylo na Ukrajině?RF tam poslala svoje agenty,vyzbrojila kverulanty zbraněmi,aby se postavili národním Ukrajinským ozbrojeným silám v regulérní občanskou navzájem zabijejici válkou,a RF měla perfektní důvod tam vlítnout a zabrat cizí území.Verite mi?Ne?Tak proč bych měl já věřit vaší pohádce?Vy jste tam žil?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*