Zpráva vyzývá znepokojené zemědělce a občany, aby organizovali vlastní regionální akce s cílem uzavřít všechna „distribuční centra pro dodávky potravin a všechny hlavní znečišťovatele“, dokud „vláda nezmění své plány“.
Jedna z virálních výzev k protestu 4. července přišla od velké skupiny řidičů kamionů na Telegramu a naznačuje, že někteří řidiči kamionů v Nizozemsku cítí solidaritu se zemědělci.
Deník Epoch Times se obrátil na obě letiště s žádostí o komentář, ale do doby vydání článku nedostal odpověď.
V roce 2021 navrhla nizozemská koaliční vláda snížit počty hospodářských zvířat v zemi o 30 %, aby splnila cíle v oblasti emisí dusíku.
Země již zavedla přísná omezení nové výstavby s cílem omezit emise dusíku.
Rabobank tvrdí, že tyto nové překážky zpomalily výstavbu domů v Nizozemsku, což prohloubilo nedostatek bytů v této hustě osídlené přímořské zemi.
Vláda 10. června vydala národní plán a plán pro jednotlivé oblasti na omezení emisí dusíku. Tyto emise jsou z velké části způsobeny čpavkem z hnoje hospodářských zvířat.
V některých částech země by se tyto emise měly snížit o 70 nebo dokonce 95 %.
Otevřeně přiznává, že „v rámci [tohoto] přístupu není budoucnost pro všechny [nizozemské] zemědělce“, jak uvádí zahraniční zemědělská služba amerického ministerstva zemědělství.
„Ministr pro přírodu a dusíkovou politiku očekává, že do roku 2030 ,zmizí asi třetina‘ z 50 000 nizozemských farem,“ uvedlo novozélandské ministerstvo zahraničních věcí a obchodu ve zprávě Market Insight z 23. června.
Podle statistik Světové banky je Nizozemsko pátým největším vývozcem potravin na světě, předčí ho pouze Spojené státy, Německo, Velká Británie a Čína.
Nizozemská vláda nabízí zemědělcům dohodu o odkupu v hodnotě několika miliard dolarů.
Christianne van der Wal, ministryně pro přírodu a dusíkovou politiku, ponechala otevřenou možnost, že vláda vyvlastní půdu zemědělcům, kteří se nepodřídí, jak uvedl NOS Nieuws.
Návrhy a následné protesty přicházejí v době celosvětového nedostatku hnojiv a potravin.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres 24. června varoval, že „existuje reálné riziko, že v roce 2022 bude vyhlášen několikanásobný hladomor“, a dodal, že „rok 2023 by mohl být ještě horší“.
V nedávné epizodě pořadu „Facts Matter“ na EpochTV varoval americký farmář John Boyd, Jr. před možným nedostatkem potravin v důsledku prudce rostoucích vstupních nákladů.
Uvedl, že náklady na provoz jeho vlastního podniku se ztrojnásobily, z velké části kvůli výrazně zvýšeným nákladům na hnojiva.
Na Srí Lance přispěl zákaz chemických hnojiv k hospodářské krizi, která destabilizovala vládu.
Země nedávno oznámila dočasný zákaz prodeje pohonných hmot soukromým vozidlům, který platí od 27. června do 10. července.
Nejnovější kolo demonstrací nizozemských zemědělců přichází po vlně podobných protestů v roce 2019 poté, co zákonodárce Tjeerd de Groot vyzval ke snížení stavů hospodářských zvířat v Nizozemsku o 50 %.
Demonstranti pálili balíky sena podél dálnic, blokovali silnice traktory a kydali hnůj, aby dali najevo svůj hněv.
V posledních dnech se protestující zaměřili na domy nizozemských vládních představitelů, včetně premiéra Marka Rutteho a ministryni pro dusíkaté látky van der Walové.
Na záběrech kolujících po sociálních sítích je údajně vidět, jak protestující rozprašují hnůj na nizozemské pořádkové síly.
Rutte protestující kritizoval se slovy: „Demonstrovat můžete, ale civilizovaným způsobem,“ jak uvedla agentura Associated Press.
Agentura AP rovněž uvádí, že nizozemská policie podle svých slov v souvislosti s protesty zatkla 28. června deset lidí.
Buďte první kdo přidá komentář