Notebook nebo tablet – co je lepší?
Sdílet článek:

Chceme odkudkoli rychle zkontrolovat e-maily, zkontrolovat předpověď počasí, zkrátit si čekací dobu na autobusové zastávce malou hrou atd. Ale jaké zařízení byste si měli vybrat z obrovského množství možností? Tenký tenký tablet nebo byste raději „skutečný“ notebook? Nebo možná kombinace obojího? V tomto článku bychom vám rádi trochu pomohli při rozhodování a přehledně shrnuli výhody a nevýhody jednotlivých typů zařízení. Notebook vs. tablet – co je lepší?

Která rozhraní?

Notebooky mají obvykle podstatně více rozhraní než tablety. Je to dáno samozřejmě výrazně velkorysejším prostorem díky většímu pouzdru. V závislosti na variantě modelu můžete čerpat naplno a nemusíte se obejít bez USB, HDMI, eSata, Ethernetu, Mini-Display-Portu, VGA – nebo bezpočtu dalších možností připojení pro každé myslitelné přídavné zařízení.

Tablety jsou zde samozřejmě spíše spartánské díky svému tenkému designu. Pokud vůbec, je zde také USB slot a/nebo slot pro SD karty. Připojení k internetu je obvykle možné pouze přes WLAN. Na druhou stranu notebooky mají často integrované samostatné CD/DVD mechaniky a slot pro síťový     .

Tímto způsobem můžete snadno instalovat programy nebo odstraňovat problémy, i když selže internet nebo WiFi.

Hodně k psaní?

S virtuální klávesnicí na tabletu můžete psát e-maily nebo zadávat hesla, ale pokud chcete psát delší texty, skutečnou klávesnici neobejdete. Tu můžete provozovat i jako externí zařízení, například přes Bluetooth, ale pak je mobilita opět omezena, protože klávesnici by bylo nutné brát pokaždé zvlášť. Hlavními disciplínami tabletu jsou surfování po internetu nebo používání různých aplikací, nikoli však každodenní práce v kanceláři nebo psaní dlouhých textů. Pokud hledáte zařízení pro práci, je lepší nepoužívat čistý tablet.

Pracovní kůň, zábavné zařízení nebo vše zároveň? Notebook nebo tablet?

Notebooky, tahouni pro každodenní kancelářský život

Notebooky jsou zajímavé pro uživatele, kteří svůj počítač využívají především v práci nebo doma.

Podívejte se na Huawei matebook d 15 Cena, je to jeden z nejlepších notebooků na trhu.

Jejich velká výhoda spočívá v uživatelsky přívětivé velikosti displeje až 19″ úhlopříčky, velkém úložném prostoru a rozsáhlé výbavě optickou mechanikou, četnými rozhraními a dalším technickým vybavením.

Tolik výbavy jde samozřejmě i na úkor výkonu baterie. Dvě až pět hodin provozu je spíše pravidlem než výjimkou, a to i u zcela nových notebooků.

Za:

 • Silný
 • Mnoho velikostí displeje
 • Spousta spojení

Nevýhody:

 • Velké zatížení baterie
 • Nelze použít jako tablet

Tablety, multimediální zařízení pro volný čas

Tablety jsou více než jen nadrozměrné smartphony. Většina z nich má v podstatě stejné funkce jako jejich menší sourozenci z mobilních telefonů, ale díky většímu displeji mnohem lépe zobrazují webové stránky a aplikace, a jsou tak dobrou a především hmotnostně nenáročnou alternativou notebooku pro uživatele, kteří jsou doma a na cestách Upravujte e-maily, poslouchejte hudbu, sledujte filmy nebo surfujte po internetu pohodlně na dotykové obrazovce. Tablety na druhou stranu nejsou dobrým doporučením pro uživatele, kteří musí hodně psát a jsou primárně závislí na zpracování textu a tabulkách. Kancelářské sady, jako je Microsoft Office, jsou nabízeny také pro iPad a Co., ale psaní a přetahování dokumentů je mnohem obtížnější zpracovat, a to i pro profesionály v oblasti tabletů, než s klávesnicí a touchpadem notebooku.

Za:

 • ideální pro surfování a videa
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Lehká váha
 • Levný

Nevýhody:

 • Nevhodné pro práci
 • Málo spojení
 • Velikost displeje je omezena

Kabriolety, inteligentní kombinace

V závislosti na modelu lze dotykový displej tabletu takzvaných hybridních notebooků buď zcela oddělit od klávesnice (odnímatelné) nebo otočit o 180 stupňů (konvertibilní).

Ostatní zařízení jsou postavena jako běžné notebooky, ale nabízejí také dotykovou obrazovku pro zadávání prstem nebo perem. Myšlenka spojit výhody notebooku s výhodami tabletu nejen zní zajímavě, ale také je.

Kdo na jedné straně ocení pohodlí mobilního dotykového zařízení, ale zároveň se nechce obejít bez obvyklé nabídky funkcí a softwarové nabídky PC na straně druhé, jen stěží se vyhne all-in-jedno hybridní řešení notebooku.

Za:

 • Flexibilní použití
 • Různé mechanismy pro kombinaci tabletu a notebooku v jednom zařízení
 • Ideální pro prezentace

Nevýhody:

 • Slabým místem je část pantu
 • Výrazně větší než čisté tablety

Sdílet článek: