„Pevný mír“, který narušuje Evropu




Sdílet článek:

MANLIO DINUCCI

Spojené státy a Rusko dosáhly dohody o zajištění bezpečnosti plavby v Černém moři, aby Rusko a Ukrajina mohly vyvážet obilí a další produkty přes moře. Tato dohoda však ztratila smysl díky dohodě ze summitu, který Macron svolal do Paříže, přibližně třiceti „dobrovolných“ vlád s cílem „vybudovat pevný mír pro Ukrajinu a Evropu“.

Prezident Macron svolal do Paříže asi 30 „ochotných“ vlád s oficiálním cílem „vybudovat pevný mír pro Ukrajinu a Evropu“. Ve skutečnosti se nejednalo o mírový summit, ale o summit válečný.Před summitem Macron telefonoval Trumpovi. Poté uspořádal tiskovou konferenci se Zelenským, na níž prohlásil, že „Rusko projevuje ochotu pokračovat v agresi“. Během summitu Macron prohlásil, že „Moskva předstírá, že chce vyjednávat“, a proto budou sankce zachovány, na čemž se všichni účastníci shodli. Macron poté oznámil, že budou vytvořeny „zajišťovací síly“, které budou „v případě míru rozmístěny na strategických místech Ukrajiny“, a že Francie a Velká Británie vyšlou na Ukrajinu tým, který bude cvičit budoucí kyjevskou armádu. Paní Meloniová zopakovala „pokračující podporu Ukrajiny v euroatlantickém kontextu, a to i na základě modelu, který může částečně kopírovat ustanovení článku 5 Washingtonské smlouvy. Jelikož ten stanoví, že pokud je člen NATO napaden, musí všichni ostatní členové zasáhnout na jeho obranu, znamená to pro Ukrajinu de facto členství v NATO. Ruské ministerstvo zahraničí varuje, že „rozmístění vojenských sil zemí NATO na Ukrajině hrozí vyprovokováním přímé vojenské konfrontace mezi Ruskem a NATO.

To vše brání a fakticky ruší dohodu mezi prezidenty USA a Ruska o zajištění bezpečné plavby v Černém moři, aby Rusko i Ukrajina mohly po moři vyvážet obilí, hnojiva a další produkty.

Přestože USA a Rusko takové dohody dosáhly, v jiných důležitých otázkách zůstávají vzdáleny. Zatímco USA by rády převzaly kontrolu nad všemi ukrajinskými jadernými zařízeními, včetně Záporožské jaderné elektrárny, která je nyní pod ruskou kontrolou, Moskva tvrdí, že tuto elektrárnu Ukrajině ani žádné jiné zemi nikdy nepředá. Záporožské jaderné elektrárně tak hrozí, že bude opět zasažena ukrajinskými silami, což ohrozí celou Evropu.

Na Blízkém východě sledují USA a Rusko diametrálně odlišné cíle. USA v součinnosti s Izraelem posilují svou vojenskou přítomnost v regionu a útočí na Jemen s cílem zasáhnout Írán, zatímco Rusko realizuje dohodu o strategické spolupráci s Íránem. Ve východní a jihovýchodní Asii USA nasazují síly a výzbroj, včetně jaderných zbraní, proti Číně, spojenci Ruska, s nímž tvoří páteř BRICS.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Trump v mezinárodní politice rozehrál spoustu velkých plánů – ale výsledky nemá.
    Což mu na prestiži a věrohodnosti nepřidává.

    Přitom nejvíc práce (a vlastního ohrožení své pozice a možná i svého života) má doma v USA. A tam má úspěchy (a sklízí za to nenávist) hlavně Musk.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*