Dave de Camp: Bílý dům je proti vyhlášení příměří na Ukrajině
Sdílet článek:

LUBOMÍR MAN

Bílý dům se ještě před příletem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Moskvy vyslovil proti vyhlášení příměří na Ukrajině. Přičemž motiv tohoto nesouhlasu je jasný: Washington netouží po tom, aby se prostředníkem možného budoucího jednání Putina s jeho protějškem z Kyjeva Zelenskym stal zrovna čínský prezident. Ten má přibýt do Moskvy dnes v pondělí a očekává se, že po jednání s Putinem se televizním mostem spojí s ukrajinským prezidentem.

Si Tin-Pchingova cesta prichází poté, co Peking zveřejnil 12 bodový mírový plán pro Ukrajinu, který vyzývá obě strany k zastavení nepřátelství a zahájení mírových rozhovorů. Zelenskyj už vyjádřil souhlas s čínským návrhem, avšak prezident Biden jej odmítl: „V současnosti výzvy k příměří nepodporujeme“ řekl v pátek dle magazínu Newsweek mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu John Kirby. „Určitě nesouhlasíme s příměřím, které by Čína vyžadovala při jednání v Moskvě a které by bylo prospěšné pro Rusko“.

Kirbyho slova přicházejí v čase, kdy ruské a ukrajinské síly pokračují v boji o donbaské město Bachmut, o němž se kvůli těžkým ztrátám na obou stranách konfliktu mluví jako o „mlýnku na maso“. Ukrajina zde vrhá do boje nedostatečně vycvičené brance a USA mají za to, že Kyjev zde utrácí až příliš mnoho ze zdrojů, které bude dle amerických expertů potřebovat pro svou plánovánou jarní ofenzívu. K níž ovšem vysoký ukrajinský představitel minulý týden sdělil listu Washington Post, že Kyjev nemá dost prostředků, aby ji vůbec zahájil.

K nechuti Bílého domu souhlasit s příměřím na Ukrajině Kirby dále poznamenal, že současná přestávka ve válčení by mohla být Rusy chápaná tak, že místa, na kterých momentálně stojí, jsou ruská. K tomu Kirby dále řekl, že příměří „ by ve skutečnosti uznalo zisky Ruska a umožnilo mu pokračovat v okupaci ukrajinského území“.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

  1. Tak kdo tu sakra chce tu válku? AHA…že by to bylo jinak než seznam, Iděs a CT dezinformuje? Postaru: lže jako když tiskne?

  2. Ááá panove zase věští něčí konec a samozrejme ve prospech nekoho kdo by skakal radostí.No a valku zacal pan dobyvatel s obrovskou presilou ve stylu druhe svetove valky proti vojenskemu trpasliku ktery statecne a hrdinne se brani obrovske presile najezdniku jak ve stredoveku.No a vysledek? Spojenectvi USA a EU ve vsech smerech bude jeste pevnejsi a rozsirenejší o dalsi staty,aby se ubranili stredovekym ambicim diktatorů kteri nemaji hranice.

    • Ticho ! materiály o tom, jak konflikt začal, máte, zase jste nestudoval? Nebo snad Merkelová a Makron jasně neřekli proč byly smlouvy Minsk 1 a 2? Popiště přesně co řekla Merkelová. Jste internetový tlachal pane. Melete jen to, co hučí ČT, seznam a další do lidí mdlého ducha a oni to berou jako hotovou věc. UKR přeci vítězí!!! No…. asi ne….

      • Pane s ním nemá cenu diskutovat. Je to notorickej blb typu Pepek Vyskoč. Prostě ztráta času. Takových najdete na diskuzích mraky. Na íděsu viz. Bilina.

  3. D.Tak to si cist Vas vudce,tak dostanete za chovani důtku.To nevite ze chce nejaky lepsí svet?Tak bude asi lepsi kdyz si ho tam nechá i s Vámi.No a kdo je agresor?Ty ruce co drzi samopaly s cvičí pry na svem uzemi tak at svet neblbne.Tak to vidíte.Pak se v tom vyznejte.Asi si spletli azimut.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*