Novinky

Bill Gates předpovídá, že příští pandemie bude způsobena změnou klimatu, a navrhuje rozšíření WHO
Sdílet článek:

 

Gates svou předpověď uvedl v rozhovoru pro španělský deník elDiario.es během své jednodenní cesty do Španělska, kterou podnikl 26. května.

„Lidská populace roste a my zasahujeme do stále většího počtu ekosystémů. Proto počítám s padesátiprocentní pravděpodobností, že v příštích dvaceti letech budeme mít pandemii přírodního původu jako důsledek klimatických změn,“ řekl Gates s tím, že by se mohlo jednat o pandemii typu koronaviru, chřipky nebo „něčeho jiného“.

„Mohl by to být virus vytvořený člověkem, bioteroristou, který ho navrhl a záměrně rozšířil. To je velmi děsivý scénář, protože by se ho mohli pokusit rozšířit na různých místech najednou,“ řekl.

Gates navrhl, že je třeba „více investovat“ do mezinárodního úsilí v boji proti virům a rozšířit Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

„To, co navrhuji, by vyžadovalo 25procentní navýšení rozpočtu WHO a s tím bychom měli tým asi 3 000 lidí s různými profily. Nazývám ho Globální tým pro mobilizaci a reakci na epidemie (GERM),“ řekl Gates.

Bývalý nejbohatší člověk světa stojí v čele organizace, která do globálních zdravotnických problémů vkládá největší množství soukromých prostředků – The Gates Foundation. Tato nadace vynaložila v roce 2020 na iniciativy v oblasti globálního zdraví 1,79 miliardy dolarů a financovala přibližně 10 % provozních nákladů WHO v letech 2020-21.

Gatesovy komentáře odrážejí jeho návrh v knize Jak zabránit příští pandemii, která vyšla v dubnu. Navrhl roční financování ve výši jedné miliardy dolarů na provoz GERM jako globálního paktu pro sledování pandemických hrozeb.

Opičí neštovice se „rychle vyvíjejí“

Gatesova výzva k rozšíření WHO přichází v souvislosti s připravovanými změnami řídících předpisů WHO, které by generálnímu řediteli Tedrosi Adhanomovi daly jednostranné pravomoci vyhlásit stav ohrožení veřejného zdraví ve kterékoli zemi světa.

WHO mezitím vydala prohlášení, podle kterého se situace s opičími neštovicemi „rychle vyvíjí“, a očekává se, že budou zjištěny další případy, „jak se bude rozšiřovat dohled“. Mluvčí WHO uvedl, že agentura se v současné době neobává globální pandemie.

„Situace se rychle vyvíjí a WHO očekává, že s rozšiřujícím se dohledem bude identifikováno více případů [opičích neštovic] v neendemických zemích i v zemích, o nichž je známo, že jsou endemické, ale které v poslední době případy nehlásí,“ uvedla WHO 29. května s tím, že virus byl hlášen ve 23 neendemických zemích.

Nebylo to však poprvé, co Gates předpověděl celosvětovou pandemii.

V roce 2015 Gates uvedl, že pandemie je ve srovnání s válkou nejpravděpodobnější potenciální příčinou masového úmrtí.

„Pokud něco v příštích několika desetiletích zabije více než 10 milionů lidí, bude to s největší pravděpodobností spíše vysoce infekční virus než válka,“ řekl Gates v roce 2015 v Ted Talk.

A od roku 2021 Gates opět hovoří o využití „bakteriálních her“ k nácviku monitorování a reakce na virus neštovic.

„Pravděpodobně bude potřeba asi miliarda dolarů ročně na pandemickou pracovní skupinu na úrovni WHO, která provádí dohled a ve skutečnosti dělá to, čemu říkám ,germ games‘ (bakteriální hry), kde se cvičí,“ řekl Gates v roce 2021 v rozhovoru pro think tank Policy Exchange. „Řeknete si: Dobrá, co kdyby bioterorista přinesl neštovice na 10 letišť? Víte, jak by na to svět reagoval?“

Později v roce 2021 Iniciativa pro jaderné hrozby (NTI) ve spolupráci s Mnichovskou bezpečnostní konferencí provedla simulační cvičení podobné tomu, které popsal Gates. NTI simulovala, že se virus opičích neštovic měl objevit v květnu letošního roku.

„Na konci cvičení měla fiktivní pandemie za následek více než 3 miliardy případů a 270 milionů úmrtí po celém světě,“ uvedla NTI.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Je otázka, zda by WHO spíš neměla být zrušena. Generálně řediteluje ji osoba bez medicínského vzdělání, politicky maoista a s vazbami na totalitní Čínu.
    Opravdu chceme, aby o nás bez nás rozhodovala takováto organizace?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*