Dezinformační servery už zase „dezinformují“, přičemž konec války je stále v nedohlednu…
Sdílet článek:
Zajímalo by mě, jak by někteří zastánci vypnutí dezinformačních serverů reagovali, pokud by takový krok například učinila předchozí vláda Andreje Babiše.

Když letos 25. února, tedy den po začátku ruské invaze na Ukrajině, zablokoval správce domén CZ.NIC osm dezinformačních webů, vyvolalo to mezi částí veřejnosti vášnivé debaty. Jedni tento krok, učiněný na základě doporučení české vlády, kritizovali jako omezování svobody slova, druzí jej naopak schvalovali kvůli tomu, že zamezí šíření nepravdivých zpráv ruskou propagandou.

Já sám jsem osm údajně proruských webů, o kterých se v souvislosti s blokací v médiích psalo, nikdy nenavštěvoval, a že existuje nějaký Aeronet, Sputnik či Protiproud, jsem se občas pouze dozvídal od některých zdejších diskutérů na iDNES, kteří obvykle měli i „jasno“ v tom, kdo tyto weby pravidelně čte a čerpá z nich informace. Nedovedu proto objektivně posoudit, nakolik dezinformační či lživá tato zmiňovaná média byla. V době internetu jsem však dost skeptický k tomu, zda je reálně možné někomu zcela znemožnit šířit své názory a zda tedy má smysl jeho webové stránky blokovat (vyjma případů, kdy by například sloužily k šíření dětské pornografie či jiné nebezpečné kriminální činnosti).

Jak jsem se před několika dny dočetl například zde, sdružení CZ.NIC blokaci dezinformačních serverů přesně po třech měsících ukončilo. Jak se v článku na iDNES píše, hlavním cílem v únoru vydaného opatření mělo být omezení nepravdivých a zavádějících informací, které se snažily ospravedlňovat či schvalovat ruskou agresi na Ukrajině. Přičemž v současné době podle mluvčího CZ.NIC příslušné weby již nepředstavují z tohoto pohledu hrozbu. Což tedy dost dobře nechápu…

Bohužel totiž nic nenasvědčuje tomu, že by válka na Ukrajině v brzké době skončila. A zatímco česká veřejnost od začátku války stojí z velké části na straně Ukrajiny, v Rusku má Vladimír Putin, přestože se válka zdaleka nevyvíjí dle jeho představ, údajně stále podporu 80 % obyvatel. Moc tedy nerozumím tomu, že zatímco koncem února hrozilo, že by veřejné mínění u nás mohlo být negativně ovlivněno zprávami z proruských dezinformačních serverů, nyní již toto nebezpečí zcela pominulo. Spíše se proto domnívám, že důvodem k náhlému odblokování těchto serverů bylo to, že jejich vypnutí nemá stále oporu v zákoně, který by jasně definoval, za jakých okolností je tak možno učinit. Byť například ministr spravedlnosti Pavel Blažek mluvil před časem v rozhovoru pro Seznam Zprávy o tom, že vláda takový zákon připravuje.

A i když je možné, že kvůli tomu budu některými označen za prorusky smýšlejícího, já osobně se domnívám, že únorové vypnutí dezinformačních serverů, které provedla společnost CZ.NIC na doporučení vlády, bylo zbytečné. Navíc hrozilo, že by se z takového kroku mohl stát nebezpečný precedent, který by v budoucnu někteří politici mohli zneužívat. Mimochodem by mě v této souvislosti zajímalo, jak by zastánci takového kontroverzního kroku reagovali, pokud by například předchozí vláda Andreje Babiše nechala zablokovat některé webové stránky s odůvodněním, že jsou na nich šířeny dezinformace a lži ohledně covidu…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Aeronet a Sputnik zcela oficiálně hlásaly oficiální ruskou propagandu. Osobně si nemyslím,že by to byly “desinformace”, což je něco trochu jiného.

    Pokud se týká toho Protiproudu: Kdysi tam vyšel článek, že si A. Jolie v rámci “uctívání Satana” nechala uřezat prsa. Tak jsem jim napsal do diskuse, že je nositelkou vysoce rizikové kombinace genů pro rakovinu mléčné žlázy, že jí na tuto nemoc zemřelo více příbuzných, a že v době, kdy se pro tuto operaci rozhodla, přecházela péče o její takto postiženou sestru ze snahy vyléčit na snahu analgetiky a “oblbováky” jí ulehčit smrt.
    Je zajímavé, že můj příspěvek nikdo necenzuroval, až soudruzi z CZ.NIC

    A když jsme u té nemoci, tak v odborné veřejnosti se spíš diskutuje o tom, zda ty mléčné žlázy řezat už “lolitkám” s touto genovou kombinací, nebo zda je nechat rychle po škole porodit pár dětí a potom jim to ušmiknout.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*