Pokrytecký alibismus
Sdílet článek:
JIŘÍ WEIGL

Ze světa

V dnešním oficiálním přístupu západního politického i mediálního mainstreamu k ukrajinskému konfliktu platí jeden axiom, který si nikdo neodvažuje zpochybnit – „o tom, kdy válka na Ukrajině skončí a jak skončí, mohou rozhodovat pouze Ukrajinci a nikdo jim do toho nemá právo mluvit“. Jinak by prý šlo o nový Mnichov.

To je ovšem těžko uvěřitelný pokrytecký alibismus. Výše uvedený výrok by platil, kdyby Ukrajina nebyla totálně závislá na dodávkách ze Západu prakticky veškerého vojenského vybavení, zbraní, munice i financí udržujících v chodu její armádu, státní struktury i válkou poničenou ekonomiku. Znamená to, že Rusku může vzdorovat pouze tak dlouho, pokud bude Západ ochoten její válku s ruskou agresí materiálně i finančně nést. Nemůže to tedy být Ukrajina, kdo určuje válečné cíle a jejich naplnění, protože k tomu nedisponuje žádnými vlastními prostředky.

Tvářit se, že Ukrajina dostala od Západu bianco šek a že je to ona a nikoliv Západ, kdo stanovuje válečné cíle, je zjevná dezinformace. Jasně to potvrdil americký prezident Biden, když na ukrajinské naléhání na dodávku letounů F -16 řekl: „Ne, Ukrajina nyní letouny F- 16 nepotřebuje“.  A v tom je jádro pudla.

Z domova

Den po dni je stále jasnější, že nad naší svobodou pohybu se smráká. Velká část lidí si myslí, že boj v Evropě vládnoucích elit proti spalovacím motorům bude znamenat pouze to, že z benzínových či dieselových vozů přesedneme do elektrických. Nic takového ale bruselskými orgány připravovaná budoucnost neslibuje. Spalovací motory již byly s odkladem účinnosti zakázány, ty, které se zatím budou vyrábět, v důsledku nové normy Euro 7, která má platit od roku 2025, výrazně zdraží. A to se zatím nemluví o podmínkách jejich provozu – cenách pojištění, emisních povolenek, které nás i zde nepochybně čekají, a dalších kvantech potenciálních sankčních regulací, s nimiž bojovníci za klima přijdou.

Elektrická budoucnost, jakkoliv provozně sporná, vypadá, že se bude týkat pouze vyvolených. Drahé baterie vylučují uplatnění v levných malých autech, nikdo nebuduje potřebné energetické zdroje a infrastrukturu tak, aby učinila elektromobily masově dostupnými už v krátké době do zákazu spalovacích motorů.

Současná česká vláda i vlády minulé s tímto zeleným útokem na naši svobodu pohybu nic neudělaly, poslušně schválily všechny regulace, které k tomu vedou, a automobilový průmysl, který je páteří naší ekonomiky, dávno ponechaly jeho osudu. Proto dnes působí směšně halasná, na odiv stavěná kampaň vládních činitelů proti normě Euro 7. Dobře vědí, že je to jenom alibismus, mající zakrýt jejich dřívější servilní poslušnost a neodpovědnost. Dávno všechno vzdali. Nakonec se podřídí, jako vždycky.

 

JIŘÍ WEIGL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Proč pro Boha všichni ti lidé, co mají tak rozumné názory na zelené šílenství, mají úplně zatemněný mozek ohledně Ukrajiny, proč jich tolik fandí rusákovi. Tím, že dříve spíše pravicová protibruselská alternativa začala fandit rusákovi, způsobila, že jakékoli seberacionálnější námitky proti grýndýlu jsou snadno shozedny se stolu jako extrémismus. Myslím, že lépe si to bruselský uředník ani vymyslet nemohl, alternativa mu plní nejtoužebnější přání. Třeba jsou všichni ti rajchlové, robejškové, vidláci a jiná svoloč jen provokatéři z Bruselu, jejichž hlavním úkolem je vyvést alternativu na úplný okraj společnosti a vytvořit narativ, že kdo nechce grýndýl fandí rusákovi a naopak. To se to pak bude vládnout.

  • Asi to bude tím, že mají dost těch bezostyšných vládních lží. Jsou ovšem i tací, kteří to mají zase jinak.

 2. Komu nejvíc vyhovuje, že se alternativa skládá zejména z paranoidních konspiračních teoretiků a putinových fanoušků, které vůbec netřeba brát vážně a co se při první příležitosti servou mezi sebou? No bruseli přece.
  putin by daleko víc uvítal pragmatickou na dálku tiše řízenou a za koule drženou opozici, co hází Fialovi klacky pod nohy, co do toho vůbec nemíchá mezinárodní politiku a ideologie, ale suše argumentuje penězy a životní úrovní. Kdyby Babiš nebo Okamura pořádali demonstrace proti drahotě a grýndýlu a systematicky blokovali a obstruovali jakýkoli zbytný vládní výdaj s poukazem, že na to nemáme, z toho by mohl mít putin radost. Takhle má radost hlavně lejno

  • Tak hlavně si myslím, že Putinovi je úplně jedno, co se u nás děje. Ten už nad náma dávno zlomil hůl, po Vrběticích určitě.
   Opozice je rozdrobená nikoli proto, že by to byli nějací konspirátoři, ale tak nějak z principu. Jsou proti vládě, protože se jim fůra praktických věcí nelíbí, ale vesměs to nejsou žádní kovaní pravičáci. Hodně se názorově liší. A státní moc má dost prostředků, aby je proti sobě poštvala. Navíc nemají za sebou nějakou jednotnou podporu lidí, ti se zvednou až když se jich nějaká konkrétní věc opravdu hodně dotkne, ale na jednom řešení se stejně nedohodnou. Tak to v demokracii prostě funguje. Kdo má moc, těžko si ji nechá vzít.

 3. Pan autoru urcite odsuzoval nepomoc ve sve politicke kariere zapadnich spojencu pri obsazeni naseho pohranici 1938.No a dneska zase odsuzuje pomoc tech zapadnich zemi trpici Ukrajině v podobne situaci.Tak vidite cim se jde dneska zivit.Staci odsuzovat a je jedno jak.

  • Když 8 let trpěli rusky mluvící ukrajinci, byli zabíjeni a loveni náckovskou sebrankou držel jste hubu jako ostatní? No jasně….

 4. Vy tak vite co se tam stalo.Od sveho vudce tu spravnou masírku kterou tady davate za skutecnost.Ale tu skutecnou pravdu neokecate ale snazite se vzorně.No a ta je naprosto jasna.Ukrajinu napadla banda vojaku,zlocincu a vrahů,dela si narok na uzemí plne nerostnych surovin,haji to zajmy obyvatel samozvanych oblastí a sve statisice jinych posila na zbytecnou smrt bez kapky litosti.Nici infrastrukturu pro preziti milionu civilistu s detmi a ti v hruze prchaji do Evropy,a ani jeden do Beloruska třeba.No a stat Izrael asi rad pomaha fašistum, ktere ta Vase propaganda vidi v kazde psi boudě, aby aspon nejak obalamutila svet jak s tim cvicenim na svem uzemí.

 5. Už vím, co je Kolemjdoucí!
  Je to programový chatbot, do jehož slovníku byl vožen omezený počet slov a tvoří věty bez diakritiky a interpunkce.
  Tímto se omlouvám chatbotovi Kolemjdoucí. Očekávám od jeho autora vylepšení základního programu – já bych se za tento styděl. Je to dost omezená betaverze.

 6. Máte v tom zmatek pane jako ostatne ve všem.Ja jsem robotek Emilek.Zase jste se netrefil jako s tou valkou kdo je agresor a kdo obět.Zkuste zdravou vyzivu,melo by se to ten prehled zlepšit at nam tu nematete ctenare.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*