Přehřátý český trh práce chladne, v příštím roce poroste nezaměstnanost
Sdílet článek:
Volných pracovních míst je poprvé za více než čtyři roky méně než 300 tisíc.

Míra nezaměstnanosti v Česku vykázala v říjnu podle očekávání úroveň 3,5 procenta. Česko tak má nadále nejnižší nezaměstnanost v celé EU. Nezaměstnanost v Česku je nižší i než v Japonsku, což je učebnicový příklad země s dlouhodobě extrémně nízkou mírou nezaměstnanosti.

I tak je však patrné určité ochlazování nadmíru přehřátého českého trhu práce. Počet hlášených volných pracovních míst totiž letos v říjnu klesl pod úroveň 300 tisíc, a to vůbec poprvé od května 2018. Jinými slovy, trh práce v Česku nadále zůstává přehřátý, ovšem nejméně za posledních takřka 4,5 roku. To je projev ekonomického útlumu, jímž české hospodářství prochází a který bude ještě patrnější v příštích měsících a v příštím roce.

Energetická drahota a obecná inflace a snižování kupní síly u nás i v zahraničí, které je provází, zhoršuje odbytové možnosti českých zaměstnavatelů, kteří jako ostatní současně čelí rostoucím cenám energií. Tento dvoustranně nepříznivý tlak na jejich hospodaření ještě zesílí v příštím roce, pročež trh práce v Česku bude dále chladnout.

Nakonec se tak bude nejen dále snižovat počet volných pracovních míst, ale začne znatelněji narůstat míra nezaměstnanosti. Ta za letošní rok vykáže průměrnou úroveň 3,5 procenta, v roce 2023 už to budou celoročně rovná čtyři procenta.

 

LUKÁŠ KOVANDA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Prostě fantas magořina, takže díky fialovo hnusácké krizi podniky krachují, ale zaměstnanost je perfektní a to jedině nadstandardní byrokracii ovšem kdo to vše bude financovat to už je ” profesorovi šum a fuk, oni stejně brzy vypadnou a po nás potopa. Pomalu a jistě se naplňuje ” jseš blbej jak čech”. Nečekejte na Blanické rytíře to je jen báje, sami si musíte pomoci, věřte tomu nebo ne, všichni ti rádoby baši “přátele se na vás vy a to z vy.

  2. Spravne jste napsal ze sami lide musi nest odpovednost za sva rozhodnuti.Je to tezke,a ne kazdy rozhodne uvazene.Covid,do toho valka a nejistota.Ted naroky lidi ze musi mit za kazdou cenu to a tamto bez ohledu na vsechno co se deje kolem.Vse se ale uklidni a krysi zavod se znovu rozbehne na plne pecky.Takze nezoufejte.

  3. Fialový Péťa a jeho parta fialových Melody Boys se nadšeně stará o Ukrajinu a už nemá čas se postarat o Česko…,v tom je ten problém…

  4. No vidite kdyby nebyla valka a kazdy sedel doma na zadku,tak je na svete klid.A vy by jste byl konecne v klidu,a nemusel nadavat na vladu(pokud to tedy nemate v popisu prace).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*