Prezident Zelenskyj riskuje ztrátu mezinárodní důvěry, možná i domácí
Sdílet článek:

Dá se říci, že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj si již prošel řadou přešlapů, osobních i diplomatických. Jeho vystupování v zeleném tričku sice může být výrazem prezidenta země ve válečné situaci, ale určitě se nehodí na jednání OSN (byť on-line), nebo přivítání vrcholných politiků z jiné země.

Jistěže to na domácí publikum může dočasně působit, obzvláště pokud Rusko ničí infrastrukturu. Ale vystupovat v tričku s krátkým rukávem z vyhřáté kanceláře, kdy ostatním je zima, je přešlap. Nicméně je to otázka názoru či vkusu, chcete-li.

A nyní k vojenské situaci. Ukrajina stále publikuje množství ztrát na ruské straně, osob, pozemní techniky i letounů. Rusko to nekomentuje, ale neexistuje válka, kde by jedna ze stran byla beze ztrát. A podle toho, jak se Zelenskyj chlubí vojenskými úspěchy a zároveň žádá o stále více darů techniky a munice, se zdá, že vojenská i ekonomická situace Ukrajiny na tom není dobře. A to i vzhledem ke zpomalování vojenského úsilí.

Dalším nepříznivě přijatým momentem byla střela odpálená z Ukrajiny, jež dopadla na polské území. USA i Polsko potvrzují, že letěla z Ukrajiny a k dispozici v HSP jsou grafiky trajektorie letu. Zelenskyj však tvrdošíjně tvrdí, že letěla z Ruska. Jenže střely PVO nemají takový dolet, což měla být střela, jež dopadla v Polsku, a zároveň tím říká, že totálně selhala PVO Ukrajiny, jež je v podstatě ve válečném stavu. Později už svá slova mírnil.

A zároveň v honbě za „populárními“ proslovy o Rusku shazuje prohlášení partnerských zemí, kterými Polsko i USA jsou. Ukrajina vyčerpává své možnosti. Jistě vojáci jsou odhodlaní, ale zdroje nejsou nekonečné. A z „Grain Dealu“ (obilné dohody) peníze netečou tak rychle, a tak moc, aby si mohla dovolit vše co potřebuje.

Prezident Zelenskyj by měl přejít z pozice mediálního prezentátora na pozici státníka, ukázat pokoru a jasně definovat následující problematiky:

 • –          Ve vojenské oblasti máme takové ztráty
 • –          V civilní oblasti mámě takové škody
 • –          Potřebujeme tuto vojenskou techniku a munici
 • –          Potřebujeme tuto materiální pomoc
 • –          Ekonomicky si můžeme ale dovolit ….

Nemusí to být veřejně v médiích, ale vůči partnerům z NATO a EU na uzavřených jednáních to bude fér a spíš získá Zelenskyj další přízeň. Jinak se Ukrajina rychle může zřítit do vojenské i ekonomické katastrofy.

To by Zelenského velmi pravděpodobně smetlo, a je otázkou, kdo by jej nahradil. Zda prozápadní , nebo proruský politik, či zda by to vyvolalo rozdělení Ukrajiny. I kdy se píše cokoliv, je nutno vnímat, že zdroje Ruska a Ukrajiny jsou rozdílné. Ukrajina potřebuje západní pomoc a investice. Ale „dárky“ jako 30 kusů PVO systému Gepard při hranici dlouhé cca 1254 km nebo vzdušnou čarou mezi Běloruskem a Krymem 690 km jsou hezké, ale Ukrajinu nespasí. A pokud Bude Zelenskyj dále mluvit jinak, než se situacie jeví, bude se vše jen zhoršovat.

 

Zdroj: usip.org, edition.cnn.com, bbc.com

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. Autor je úplný hlupák. Kde berie tú bohorovnosť radiť prezidentom, čo si majú obliekať, o čom sa majú v zákulisí baviť a aký typ vojenskej techniky má kto komu posielať. Však o ničom z toho nevie ani prvú vec, iba to čo videl večer v správach. Vôbec netuší, čo sa v zákulisí deje a prečo sa to deje. Proste hlupák.

 2. Rusko už dnes vítězí vojensky i ekonomicky , je nutné rychle uzavřít mír a přistoupit na ruské požadavky nebo se zhroutí EU i Ukrajina !

 3. Dejte pozor,at se z toho vseho nezhroutite Vy.A verte tomu,ze Vas EU prezije.A uzavrit mir je velice jednoduche.Agresor se vrati odkud prisel,postavi co znicil a zaplati reparace za utrpeni Ukrajinskeho naroda.

  • Naivo! Vy jste jak ten Jiří Bílina, jen slabší odvar….EU nepřežije, je odsouzena k zániku.

   • Ja se jenom divim,ze osobne nevystoupite z EU,jak Velka Britanie a nevydate se na solo krasny zivot dle vaseho gusta(zrejme RF),pokud otamtud tedy uz nevysilate,coz z Vaseho snu tam musi mit radost.

  • “Nevyhnutelným údělem EU je krach; jediné, co je nejisté, je výše škod”.
   Abych citovala klasika – vygůglete si, kterého.

 4. Už mne ty naivní žvásty ovcí o vítězství chudáčků banderovců a jak už jsou skoro před Moskvou nebaví číst. Už to není ani směšné.
  Klekněte si před ČT1, soustřeďte se na slovo boží a nepište do diskuzí hovadiny…

 5. Skoda,skoda odevzdani tech jadernych zbrani Ukrajinou.To by pan agresor bandera nebandera vedel kde je jeho bydliste.Z toho si svet vezme ponauceni.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*