Prezidentská kampaň i kauza Čapí hnízdo jdou do finále
Sdílet článek:
Andrej Babiš jako podnikatel ukázal politikům, jak se jimi schválená pravidla pro dotace nebo například korunové dluhopisy nechají naplno využít. Navíc jim ukázal, že zvládá i práci politika. To papaláši neodpouštějí.

V pondělí 9. ledna 2023 má soudce vynést rozsudek v kauze Čapí hnízdo. Ať bude rozsudek jakýkoliv, dá se předpokládat, že se některá ze stran odvolá. Navíc je víc než jasné, že tento rozsudek zasáhne a ovlivní rozhodování lidí v prezidentské volbě.

Andrej Babiš na rozdíl od jiných miliardářů bydlel jako podnikatel a bydlí jako politik v Čechách. Když byl nespokojen s prací politiků, tak sám vstoupil do politiky. Neplatil si nějakého politika nebo předsedu politické strany, aby prosazoval v Parlamentu jeho zájmy. Už to byla v české politice novinka a mnoho „kariérních“ politiků se takovým stylem musí cítit ohroženo.

Když protivníka nemohu porazit ve volbách, tak jej zkusím jinak znevěrohodnit. Odpůrci Babiše si našli místo, jak jej znevěrohodnit v žádosti o dotaci na farmu Čapí hnízdo. Jenže i lidé z jejich týmů radí podnikatelům jak obcházet pravidla pro velké nebo malé firmy.

Než o dotaci napíši pár řádků, tak je třeba si uvědomit, že o dotaci žadala Farma Čapí hnízdo, a.s. a v té době byl Andrej Babiš podnikatel. V takovém případě platí, že podnikatel může dělat vše co zákon nebo jiné podzákoné normy vysloveně nezakazují. Naproti tomu úředníci, zaměstnanci státu mohou dělat pouze to, co jim nařizuje a ukládá zákon nebo jiná vyhláška.

V případě farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš a paní Nagyová obviněn z dotačního podvodu. Za celou dobu kdy je kauza Čapí hnízdo v médiích, tak nikdo nahlas neodpověděl na několik následujících otázek.

  • Pokud chce skutečný podvodník získat dotaci z EU tak k tomu použije firmu, která nikdy nebyla spojena s jeho osobou. Koupí si firmičku v problémech nebo zvolí jinou, podobnou cestu.
  • V případě farmy Čapí hnízdo bylo vždy možné podle IČ (identifikační číslo) zjistit, že firma se v minulosti jmenovala ZZN Pelhřimov. Takže úředníci ROP mohli žadatele již na počátku zastavit a odmítnout. Úředníci firmu, kterou Agrofert prodal soukromým osobám, svým rozhodnutím zařadili do kategorie malých a středních podniků.
  • Stejně sporným, ale vysvětlitelným je i forma akcií na doručitele (tedy skrytý majitel). Taková forma vlastnictví byla možná a nebyla zakázána.
  • Úředníci se mohli ptát na skutečné vlastníky a ověřit zda nejsou nějak spojeni s velkou firmou. Nic takového úředníci neudělali. Úředníci nesplnili své povinnosti, dotaci schválili a proplatili. Víc než skuteční vlastníci, tedy z dnešního pohledu velmi vážná věc, tak úředníky zajímalo pozdní proplacení faktury.
  • Při podání žádosti o dotaci využili tehdejší vlastnící farmy Čapí hnízdo vše, co jim zákon dovoloval. Naopak úředníci a politici v ROP Střední Čechy nesplnili to, co jim ukládal zákon a pravidla EU.
  • Co je důležité, tak farma Čapí hnízdo stále funguje, i když byla dotace vrácena. Neopakuje se v případě farmy situace známá z mnoho menších čí větších projektů, které po uplynutí stanovené doby zmizí. Ze školícího centra se pak rychle stává penzión, apod.
  • “Byl to můj nejlepší projekt”, kdysi řekl Andrej Babiš starší. Jasně to zaznělo i ve filmu, ale manažeři a ještě víc politici se chlubí projekty, které oni sami nerealizovali, ale jen na ně dohlíželi, radili majiteli projektu nebo jim vyslovili veřejnou podporu.
  • Pomyslnou korunu všemu nasadil pan Síkela, který v případě řešení drahých energií radil velkým firmám, aby se chovali jako malé nebo střední. V tomto případě je nutné si uvědomit, že takovou radu neřekl nějaký Pepa z Nové Vsi, ale řekl to současný ministr průmyslu a obchodu, který byl dřív generálním ředitelem velké banky. Takže musel být ze své pozice i obeznámen s dotačními pravidly EU a definicí velké nebo střední firmy.

Manipulace s Andrejem Babišem mladším a s jeho názory v roce 2021 před volbami do PS i později jasně ukazuje, že protivníci Babiše se skutečně neštítí ničeho. Takové jednání sice také není trestné, ale je neetické a opovržení hodné.

Přitom to celé mělo již na počátku jednoduché řešení. Dotace poskytovat pouze na infrastrukturu státu, zdravotnictví a školství. To by byl ale problém, protože sponzoři „kariérních“ politiků by přišli o „zlatou žílu“.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 2,23 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*