V pondělí 9. ledna 2023 má soudce vynést rozsudek v kauze Čapí hnízdo. Ať bude rozsudek jakýkoliv, dá se předpokládat, že se některá ze stran odvolá. Navíc je víc než jasné, že tento rozsudek zasáhne a ovlivní rozhodování lidí v prezidentské volbě.
Andrej Babiš na rozdíl od jiných miliardářů bydlel jako podnikatel a bydlí jako politik v Čechách. Když byl nespokojen s prací politiků, tak sám vstoupil do politiky. Neplatil si nějakého politika nebo předsedu politické strany, aby prosazoval v Parlamentu jeho zájmy. Už to byla v české politice novinka a mnoho „kariérních“ politiků se takovým stylem musí cítit ohroženo.
Když protivníka nemohu porazit ve volbách, tak jej zkusím jinak znevěrohodnit. Odpůrci Babiše si našli místo, jak jej znevěrohodnit v žádosti o dotaci na farmu Čapí hnízdo. Jenže i lidé z jejich týmů radí podnikatelům jak obcházet pravidla pro velké nebo malé firmy.
Než o dotaci napíši pár řádků, tak je třeba si uvědomit, že o dotaci žadala Farma Čapí hnízdo, a.s. a v té době byl Andrej Babiš podnikatel. V takovém případě platí, že podnikatel může dělat vše co zákon nebo jiné podzákoné normy vysloveně nezakazují. Naproti tomu úředníci, zaměstnanci státu mohou dělat pouze to, co jim nařizuje a ukládá zákon nebo jiná vyhláška.
V případě farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš a paní Nagyová obviněn z dotačního podvodu. Za celou dobu kdy je kauza Čapí hnízdo v médiích, tak nikdo nahlas neodpověděl na několik následujících otázek.
- Pokud chce skutečný podvodník získat dotaci z EU tak k tomu použije firmu, která nikdy nebyla spojena s jeho osobou. Koupí si firmičku v problémech nebo zvolí jinou, podobnou cestu.
- V případě farmy Čapí hnízdo bylo vždy možné podle IČ (identifikační číslo) zjistit, že firma se v minulosti jmenovala ZZN Pelhřimov. Takže úředníci ROP mohli žadatele již na počátku zastavit a odmítnout. Úředníci firmu, kterou Agrofert prodal soukromým osobám, svým rozhodnutím zařadili do kategorie malých a středních podniků.
- Stejně sporným, ale vysvětlitelným je i forma akcií na doručitele (tedy skrytý majitel). Taková forma vlastnictví byla možná a nebyla zakázána.
- Úředníci se mohli ptát na skutečné vlastníky a ověřit zda nejsou nějak spojeni s velkou firmou. Nic takového úředníci neudělali. Úředníci nesplnili své povinnosti, dotaci schválili a proplatili. Víc než skuteční vlastníci, tedy z dnešního pohledu velmi vážná věc, tak úředníky zajímalo pozdní proplacení faktury.
- Při podání žádosti o dotaci využili tehdejší vlastnící farmy Čapí hnízdo vše, co jim zákon dovoloval. Naopak úředníci a politici v ROP Střední Čechy nesplnili to, co jim ukládal zákon a pravidla EU.
- Co je důležité, tak farma Čapí hnízdo stále funguje, i když byla dotace vrácena. Neopakuje se v případě farmy situace známá z mnoho menších čí větších projektů, které po uplynutí stanovené doby zmizí. Ze školícího centra se pak rychle stává penzión, apod.
- “Byl to můj nejlepší projekt”, kdysi řekl Andrej Babiš starší. Jasně to zaznělo i ve filmu, ale manažeři a ještě víc politici se chlubí projekty, které oni sami nerealizovali, ale jen na ně dohlíželi, radili majiteli projektu nebo jim vyslovili veřejnou podporu.
- Pomyslnou korunu všemu nasadil pan Síkela, který v případě řešení drahých energií radil velkým firmám, aby se chovali jako malé nebo střední. V tomto případě je nutné si uvědomit, že takovou radu neřekl nějaký Pepa z Nové Vsi, ale řekl to současný ministr průmyslu a obchodu, který byl dřív generálním ředitelem velké banky. Takže musel být ze své pozice i obeznámen s dotačními pravidly EU a definicí velké nebo střední firmy.
Manipulace s Andrejem Babišem mladším a s jeho názory v roce 2021 před volbami do PS i později jasně ukazuje, že protivníci Babiše se skutečně neštítí ničeho. Takové jednání sice také není trestné, ale je neetické a opovržení hodné.
Přitom to celé mělo již na počátku jednoduché řešení. Dotace poskytovat pouze na infrastrukturu státu, zdravotnictví a školství. To by byl ale problém, protože sponzoři „kariérních“ politiků by přišli o „zlatou žílu“.
Be the first to comment