Proč Salvador dává každému občanovi 30 dolarů v bitcoinech?




Sdílet článek:

Pro bitcoinové medvědy (CRYPTO:BTC) je obtížné si představit, jak by se bitcoin mohl rozšířit ve vyspělých zemích. Koneckonců, moderní finanční infrastruktura vyspělého světa je poměrně efektivní, zejména díky fintech společnostem, které tento systém každým dnem vylepšují.

Situaci ztěžuje i to, že Bitcoin je stále velmi volatilní, jak ukázal letošní rok, a dvouciferné denní pohyby jsou pravidelným jevem. To z něj dělá pochybné uchovatele hodnoty nebo prostředek směny oproti stabilnějším měnám, jako je dolar.

Samozřejmě ne každý žije ve vyspělých zemích, a pokud jste žili v hyperinflačních zemích, jako byla Jugoslávie na počátku 90. let, Zimbabwe v letech 2007-2008 nebo dokonce Venezuela či Argentina v posledních letech, může Bitcoin skutečně vypadat jako docela atraktivní volba.

V tomto duchu jedna rozvojová země v současné době vynakládá veškeré úsilí, aby se Bitcoin stal alternativní legální měnou. Nejnovější krok zahrnuje rozdávání 30 dolarů v Bitcoinech všem dospělým občanům.

Salvador pořádá bitcoinovou party a všichni jsou zváni

Snad žádná hlava státu není tak nadšená pro Bitcoin jako Nayib Bukele, mladý a nedávno zvolený prezident Salvadoru. Na nedávné konferenci o Bitcoinu Bukele řekl, že bude tlačit na zákonodárce, aby se Bitcoin stal v Salvadoru zákonným platidlem. Salvadorský kongres tento slib krátce nato splnil.

Nyní Bukele a salvadorští úředníci jdou ještě o krok dál a nabízejí každému občanovi staršímu 18 let 30 dolarů v bitcoinech za předpokladu, že si založí účet v oficiální vládní bitcoinové peněžence Chivo. Jakmile bude 7. září implementován zákon o Bitcoinech, budou moci Salvadorci prostřednictvím Chivo provádět transakce jak v Bitcoinech, tak v amerických dolarech.

Kromě toho Salvador najal chicagskou společnost Athena, aby po celé zemi zavedla 1 500 bitcoinových bankomatů. „Bitcoinové bankomaty“ jsou portály, kde mohou spotřebitelé buď nakupovat Bitcoiny za dolary, nebo je za dolary prodávat. Důvodem je skutečnost, že pouze 45 % Salvadorců má přístup k internetu a 70 % nemá ani bankovní účet. Bukele tak nejen vytváří alternativu k dolaru, ale také buduje modernější finanční infrastrukturu.

Proč to Salvador dělá?

Může být překvapivé, že Salvador je první zemí, která oficiálně podpořila Bitcoin a podporuje jeho používání jako alternativní měny, protože Salvador používá americký dolar, a ne vlastní měnu, která se může ukázat jako zranitelnější vůči hyperinflaci.

Salvador oficiálně přijal dolar v roce 2001 a krátce poté svou předchozí měnu postupně zrušil. Důvodem byl nadměrný obchodní vztah země se Spojenými státy, které tvořily většinu jejího vývozu.

Po letech konfliktů a občanské války v 80. a 90. letech 20. století navíc mnoho Salvadorců emigrovalo do USA. Dnes do země proudí obrovské množství remitencí z USA. v roce 2016 tvořily remitence z USA neuvěřitelných 17 % celého hrubého domácího produktu (HDP) Salvadoru.

Kryptoměnové remitence s pevným poplatkem mají potenciál být rychlejší a levnější než stávající alternativy, které mohou být nákladné a časově náročné. Kromě remitencí se někteří místní politici domnívají, že používání dolaru může být příčinou pomalejšího hospodářského růstu Salvadoru ve srovnání s některými sousedy. Salvadorští představitelé si také mohou přát větší nezávislost na vlivu USA obecně, protože v rámci dolaru jsou hospodářské výsledky Salvadoru přinejmenším do jisté míry ovlivňovány Federálním rezervním systémem USA a výdajovou politikou USA, což se vymyká jeho kontrole.

Ne všichni jsou samozřejmě s tímto experimentem s bitcoiny srozuměni. Světová banka odmítla pomoci se zavedením bitcoinu v Salvadoru a Mezinárodní měnový fond (MMF) rovněž vyjádřil nad programem znepokojení. To je důležité, protože Salvador jedná s MMF o úvěrovém programu v hodnotě 1 miliardy dolarů, takže tento bitcoinový gambit by mohl tato jednání zkomplikovat.

Zajímavý experiment, jak si Bitcoin udrží svou sílu

Názory býků a medvědů na Bitcoin se značně rozcházejí. Medvědi se domnívají, že tato kryptoměna je bezcenná, ale býci, jako je Cathie Woodová, věří, že tato alternativní měna by mohla mít hodnotu až 500 000 dolarů nebo více.

O tom, zda má Bitcoin nějakou hodnotu, pravděpodobně rozhodne jeho užitečnost jako prostředku směny nebo uchovatele hodnoty, a salvadorský experiment by mohl být klíčovým testovacím místem těchto dvou teoretických kritérií. Pokud salvadorský experiment vyjde, nebo alespoň nezpůsobí vážně nepříznivé následky, mohl by být pro přední světovou kryptoměnu velkou vzpruhou. Pokud experiment selže, bude to pro přijetí bitcoinu a pravděpodobně i pro jeho dolarovou hodnotu znamenat neúspěch.

Letos v létě by investoři do Bitcoinu možná měli upustit od nedávného potlačení těžby v Číně a místo toho se zaměřit na relativně malou zemi Salvador. Výsledky jejího přelomového experimentu by mohly v blízkém až střednědobém horizontu utvářet trajektorii hodnoty Bitcoinu a jeho postavení ve světě.

zdroj: burzovnisvet.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*