Co by se stalo kdyby R. Heydrich nebyl zlikvidován




Sdílet článek:

Jistěže je tohle námět na nějakou alternativní historii ve stylu Drnkovy “žabí” tetralogie. A přiznám se rovnou, že nemám ani sitzfleisch, ani čas, ani jazykové vybavení, abych jako on strávil stovky hodin (přinejmenším) nad dobovými dokumenty a dedukoval z nich možnou alternativu. Jen si dovolím něco takového pouze načrtnout.

Představme si tedy, že atentát spáchán nebyl, protože místní odboj v protektorátu odmítl spolupráci se zahraničním vedením, vzhledem k očekávaným obrovským represím.

Heydrich by cca po dvou týdnech odjel na Ukrajinu a další území SSSR, okupovaná Němci. V té době, necelý rok po zahájení války, ještě nebyly vztahy mezi místním obyvatelstvem a německými vojáky (a s nimi přicházejícími “východními osadníky”) zdaleka tak horké jako později, byť se stalinský režim zuřivě snažil o navození co největší konfliktnosti.

Heydrich byl na pozici muže č. 2 v německé “říši” a měl tudíž obrovské pravomoci. Mohl klidně zpacifikovat okupovaná území, jak to udělal s protektorátem. Mohl jít i dál a vytvořit už v tom roce 1942 něco na způsob ROA. Ovšem, v daleko větším počtu. Nakonec mohly táhnout proti bolševickému SSSR miliony bojovníků, částečně ze zajatců a částečně i zverbovaných na dobytých územích. S tím, že si v případě vítězství Němců polepší oproti poměrům za Stalina (což slíbit i dodržet by, vzhledem k šíleným podmínkám v SSSR, nebyl problém). A i kdyby byl Heydrich rozhodnutý slíbené nedodržet, přesto by nejspíš spousta lidí na jeho sliby naletěla, protože byl mj. i velice přesvědčivý lhář a manipulátor.

Němci mohli klidně sedět doma a vyrábět výzbroj a výstroj pro ruské vojáky bojující za Německo. Ti s dobrodružnými povahami jim mohli dělat páteř důstojnického kádru, případně zajišťovat speciální jednotky, pro které by se nesehnalo dost ruských (a jiných exsovětských) dobrovolníků.

Je vcelku jasné, že po porážce SSSR by byla na řadě Velká Británie, která by neměla moc šancí se udržet proti nepříteli, schopnému ustát milionové ztráty.

Za mořem by zůstaly USA, které by ovšem s Hitlerem spíše koketovaly, protože Roosevelt měl k totalitním režimům velice blízko. Jeho New Deal byl v podstatě obdobou fašistických a nacistických politickoekonomických programů k překonání Velké hospodářské krize a jejích následků. Hitler mu klidně mohl substituovat “strýčka Joea” (Stalina) v naší variantě dějin.

Heydrichovo nezabití tedy mohlo vést k celosvětovému vítězství fašismu a nacismu se všemi z toho plynoucími negativními důsledky.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Stále více tzv. filosofů se tu snaží přesvědčit, že ty úmysly Hitlera nebyli tak špatné, mu přece šlo jen o to, aby dostal od vlády Stalina a bolševiky. To je vědomá lež, šlo mu především o to, aby Němci vyhubili slovanské obyvatelstvo jako takové (nejdříve Židy a po nich by jeli dobytčáky do koncentráků s námi), a bylo mu úplně jedno, jestli to byli bolševici, a nebo nebyli. To snad Lidice byla bolševická vesnice? Řadě vojáků Wermachtu se toto nelíbilo, že se Němci vraždí válečné zajatce a civilisty, a to, že střílíme vlastně bolševiky, to byla jen výmluva pro vlastní vojáky, aby si nedělali výčitky. To, že Ukrajinci ve velké míře kolaborovali s Hitlerem, to bylo za prve dáno jejich přirozenou zrádcovskou povahou a pak také tím, že si někteří Ukrajinci sami sobě namluvili to, že jim nechá Hitler vytvořit samostatnou Ukrajinu, Hitler jim to nikdy neslíbil a oni velice brzy pochopili, že to byli jen jejich plané naděje. Jenže už byly natolik zprofanovaní spoluprací s Němci, že už nešlo couvnout zpátky. Vždyt´ ti Ukrajinci již útočili na české vojáky v období let 1938, vždyt´ tam můj táta byl na Podkarpatské Rusi jako voják základní služby a říkal, že tam český voják nemohl po setmění vyjít na ulici, že by mu Ukrajinci uřízli hlavu, jak nás Čechy jako tzv. okupanty nenáviděli. Takže, autore, ty hloupé představy, že mohl Hitler vytvořit velkou proti ruskou armádu složenou z Ukrajinců a nebo dalších, s tou by moc dlouho nevydržel, víme přece jak to byl s Banderou, až se začal domáhat ukrajinské samostatnosti, tak ho šoupli do koncentráku. Tož, takto, autore, příště raději nic nepište, když nemáte příslušné informace. Ti Ukrajinci, co bojovali na straně Hitlera, si na konci války vymysleli svou historku, že válčili proti Bolševikům jen kvůli tomu, aby na konci války nebyli vydáni do SSSR, chtěli ze sebe uděl před západními zeměmi tzv. disidenty.

    • Ukrajinci měli se Stalinem a jeho režimem jednoznačně negativní zkušenosti, viz státem organizovaný hladomor, počet jehož obětí moc nezaostává za hitlerovským holokaustem. Ostatně, i později to nebylo moc lepší, viz to co zaslechl kolega (před rokem 1989) na stáži:
      “U vás doma mluvíte ukrajinsky? Já myslel, že tvůj tatínek je státní zaměstnanec.”
      A nakonec Němci ty slovanské vojáky stejně dostali (viz ROA).
      Takže to, co předkládám, prostě není vyloučené, prostě ROA o dva roky dřív, když by její nasazení ještě mělo strategický význam.. Dokonce i kdybychom to brali tak, že by se Heydrich řídil dle známého úsloví “slibem nezarmoutíš” a nehodlal nic ze slibovaného splnit, tu práci by mu stejně odvedli. Ostatně, nebyl by první ani poslední a měl by předchůdce i následníky i v ryze demokratických státech

  2. Heidrich rozhodně nebyl mužem č. 2 v nacistické říši. Náleželo mu v době před atentátem zhruba č. 6: Adolf Hitler, Hermann Göring, Heinrich Himmler, Joseph Goebels, Rudolf Hess/Martin Bormann, Reinhard Heidrich. Navíc byl Heidrich stále spíše nadějným nováčkem než zasloužilým bojovníkem. Jeho stranická legitimace měla číslo 544916 (Himmlerova měla např. č. 16). Nekoukejte tolik na fantastické seriály.

    • Rudolf HJess v té době už seděl v GB. Göring se pomalu přeměňoval na trosku zničenou drogami, Goebbels byl na vojenské věci nepoužitelný, navíc měl škraloup kvůli zaláskování se do Lídy Baarové, Martin Bormann byl opět nepoužitelný, v podstatě lepší Hiterův sluha. Takže, ať nežeru, Heydrich mohl být nanejvýš trojka po Himmlerovi.
      A, mimochodem, s těmi čísly legitimací NSDAP se manipulovalo. Hitler měl jedničku, přestože vstupoval do již existující strany.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*